facebook RSS # #

18.01.2019 05:27

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-05-10 09:56       aktualizacja: 2018-05-10 18:01       Wiadomości PAP
  A A A

Cały kraj strefą. Stanowisko ZMP w sprawie projektu ustawy o wspieraniu inwestycji

Cały kraj strefą. Stanowisko ZMP w sprawie projektu ustawy o wspieraniu inwestycji
Fot. Fotolia
Rządowy pomysł rozszerzenia zachęt podatkowych ze specjalnych stref ekonomicznych na cały kraj chwali środowisko biznesowe. Ale krytykuje go Związek Miast Polskich.

Zarząd ZMP przedstawił w ostatnich dniach publicznie swe stanowisko w tej sprawie, odnosząc się w nim do rządowego projektu o wspieraniu inwestycji. Głównym elementem tego projektu jest rozwiązanie, by zachęty podatkowe dla inwestorów (zwolnienie z podatku dochodowego) mogły być stosowane nie tylko w specjalnych strefach ekonomicznych (jak dotąd), ale w całej Polsce.

Ten pomysł, nazwany przez rząd „Polską Strefą Inwestycji”, spotkał się z pozytywnym przyjęciem w środowisku biznesowym. Głos na ten temat zabrał m.in. Paweł Tynel, partner E&Y, renomowanej, międzynarodowej firmy doradczej E&Y – w czwartkowym wywiadzie dla portalu gospodarczego Wnp.pl. Według niego proponowane przez rząd rozwiązanie może zwielokrotnić dotychczasowe inwestycje lokowane w specjalnych strefach ekonomicznych. Tynel twierdzi też w rozmowie z Wnp.pl, że w przypadku SSE „inwestorzy mieli preferowane lokalizacje, które były dla nich najkorzystniejsze pod względem logistycznym czy związanym z dostępną kadrą, a projekt "Polskiej Strefy Inwestycji" uwalnia potencjał całego kraju pod tym względem… wyzwala potencjał dotychczas niezagospodarowanych lokalizacji”.

Zdaniem eksperta to rozwiązanie stworzy też szansę na rozwój małym firmom, a nie tylko potentatom, którzy dominowali wśród inwestorów w polskich SSE.

Mimo takich ocen ze strony środowiska biznesowego rządowy projekt o wspieraniu inwestycji krytykują władze Związek Miast Polskich. W swym stanowisku na ten temat piszą:

„Całkowite odejście od ograniczeń terytorialnych w stosowaniu wsparcia publicznego dla inwestorów w Polsce, wbrew temu co napisano w uzasadnieniu do projektu ustawy o wspieraniu nowych inwestycji, spowoduje jeszcze większe zróżnicowanie w rozwoju naszego kraju i poszczególnych województw oraz spotęguje trudności peryferyjnie usytuowanych średnich miast, szczególnie tych tracących funkcje społeczno-gospodarcze.

Proponowane w tym projekcie ustawy jednakowe zasady wspierania nowych inwestycji dla całego kraju spowodują, że duże inwestycje będą się koncentrować tylko w dużych miastach i powiatach, przez które przebiegają autostrady i drogi ekspresowe, w szczególności tych, w których jest większy poziom dopuszczalnej pomocy publicznej.

Uczynienie ze spółek zarządzających specjalnymi strefami ekonomicznymi instrumentu państwowego wsparcia nowych inwestycji na sztucznie określonych obszarach kraju, powinno być poprzedzone umorzeniem udziałów i akcji miast, które 20 lat temu tworzyły te spółki zarządzające i które stracą na wejściu w życie nowych zasad wspierania inwestycji w Polsce”.

Źrodło: Wnp.pl, ZMP
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25