facebook RSS # #

20.01.2019 21:26

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-05-22 16:36       aktualizacja: 2018-05-22 16:38       Wiadomości PAP
  A A A

Działka dla radnego. Zawiadomienia do prokuratury w związku z transakcją z udziałem radnego

Działka dla radnego. Zawiadomienia do prokuratury w związku z transakcją z udziałem radnego
Fot. www.facebook.com/magdablenska/
Do prokuratury trafiły dwa zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z bezprzetargową sprzedażą działki gdańskiemu radnemu PO przez władze Gdańska.

Złożyli je we wtorek Prokuraturze Okręgowej w Gdańsku posłanka Magdalena Błeńska (niezrzeszona) oraz działacz Partii Republikańskiej, Maciej Grajewski. Kolejne, trzecie zawiadomienie do prokuratury o wyjaśnienie sprawy złożyły też władze Gdańska.

Sprawa dotyczy opisanej w trójmiejskim dodatku „Gazety Wyborczej” bezprzetargowej sprzedaży przez władze Gdańska radnemu tego miasta Mirosławowi Zdanowiczowi (PO) nieruchomości położonej przy alei Grunwaldzkiej. Według „GW” za dwie działki o powierzchni prawie 2,5 tys. metrów kw., na których samorządowiec od wielu lat prowadzi salon samochodowy, Zdanowicz zapłacił blisko 2,8 mln zł. Czyli, tyle ile wynosiła wycena biegłego rzeczoznawcy majątkowego. W rozliczeniu radny przekazał miastu dziewięć nowych mieszkań gotowych do zamieszkania wycenionych na 2,26 mln zł i dopłacił ponad pół miliona w gotówce.

Ponadto, jak podaje „GW”, są powody do wygaszenia mandatu radnego Zdanowicza, bo przez osiem miesięcy prowadził działalność gospodarczą na majątku gminy, co jest zakazane ustawowo.

W zawiadomieniu Błeńskiej, przekazanym mediom, mowa jest o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez „funkcjonariuszy publicznych, którzy przekraczając swoje uprawnienia działali na szkodę interesu publicznego”. „Działania gdańskiej władzy samorządowej w sposób bezpośredni i zamierzony mogły spowodować szkodę miasta Gdańska” – oceniła posłanka.

Pełnomocnik Partii Republikańskiej w Gdańsku Maciej Grajewski w zawiadomieniu do prokuratury, udostępnionym PAP, napisał o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez zastępcę prezydenta Gdańska Wiesława Bielawskiego, który „przez swoje działanie mógł narazić Miasto Gdańsk na szkodę majątkową, poprzez przyjęcie trybu zamiany nieruchomości radnemu Mirosławowi Zdanowiczowi, zamiast najbardziej korzystnego dla miasta…”

Komentując zarzuty posłanki i Partii Republikańskiej Dariusz Wołodźko z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku poinformował PAP, że władze Gdańska także złożyły wniosek w tej sprawie do prokuratury.

- Mając na uwadze liczne medialne kontrowersje, jakie budzi ta transakcja, na podstawie ustawy Prawo o prokuraturze wnosimy o zbadanie, czy proces zamiany działek na prawo własności dziewięciu lokali mieszkalnych wraz z dopłatą, jest zgodny z obowiązującym prawem. Wnosimy o zbadanie sprawy dokonania zamiany prawa własności działek na prawo własności 9 lokali mieszkalnych wraz z dopłatą w wysokości 530 155,40 zł pod kątem zgodności dokonanej transakcji z obowiązującym prawem – podkreślił Wołodźko.

Zdanowicz powiedział PAP, że złożył we wtorek mandat radnego u komisarza wyborczego i w Radzie Miasta Gdańska. Jest radnym w Gdańsku od 2002 r. W oświadczeniu na jednym z portali społecznościowych napisał, że „zakup gruntu od miasta Gdańska w lutym 2018 r. jest transakcją całkowicie legalną i zgodną z prawem". - Byłem i jestem człowiekiem uczciwym – zapewnił. Jak dodał, nie wiedział, że prowadzenie przez radnego działalności gospodarczej na mieniu miejskim jest zakazane przez prawo. - Nie kierowała więc mną zła wola lub chęć „oszukania” kogokolwiek” – zadeklarował.

- Prawo jest równe wobec wszystkich i bezlitosne, nawet jeśli ktoś popełnia błąd, bo - jak twierdzi radny Zdanowicz nie miał wiedzy – że tego typu działalność gospodarcza jest sprzeczna z prawem – powiedział PAP przewodniczący klubu radnych PO w Gdańsku, Piotr Borawski.

Po Zdanowiczu mandat radnego może przejąć Maciej Krupa, który jest mężem posłanki PO Agnieszki Pomaskiej, przewodniczącej tej partii w Gdańsku.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-05-24 08:21:56
dziara: Ci to jak zwykle "nie mają wiedzy", tylko aby do koryta się dopchać. Mierny, bierny ale wierny i do tego "zaradny" inaczej.
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25