facebook RSS # #

16.02.2019 13:26

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-06-12 15:10       aktualizacja: 2018-06-12 15:11       Wiadomości PAP
  A A A

Drogi lokalne. Urzędy wojewódzkie wybrały beneficjentów rządowego programu

Drogi lokalne. Urzędy wojewódzkie wybrały beneficjentów rządowego programu
Fot.PAP/W.Pacewicz
Województwa dokonały już wyboru inwestycji, które uzyskają dofinansowanie w ramach programu rozwoju lokalnej infrastruktury drogowej. W skali kraju budowa i remonty obejmą 561 km dróg powiatowych i gminnych, 64 skrzyżowań z drogami krajowymi i wojewódzkimi, 235 km chodników i ścieżek rowerowych, 26 mostów i 302 bezpieczne przejścia dla pieszych.

W woj. wielkopolskim z ponad 200 złożonych do wojewody wniosków na liście podstawowej znalazły się 44 zadania z 42 samorządów. Kolejnych 12 zadań trafiło na listę rezerwową. Dofinansowanie wyniesie 40,3 mln zł. Realizacja inwestycji z listy podstawowej pozwoli na budowę, przebudowę, remont ponad 44 km dróg gminnych i powiatowych oraz ponad 22 km ciągów pieszych i rowerowych.

Wśród gmin na największe dofinansowanie mogą liczyć Kaczory - 2,4 mln zł, Czerwonak - 2 mln zł, Rawicz - 1,8 mln zł i Szczytniki - 1,3 mln zł. Wśród powiatów największa kwota trafi do powiatu poznańskiego - 3,3 mln zł. Wśród miast na prawach powiatu na największe, wynoszące 2,4 mln zł dofinansowanie może liczyć Kalisz.

"Niski poziom rozwoju infrastruktury drogowej, w szczególności na poziomie lokalnym, stanowi poważną barierę w rozwoju przedsiębiorczości i mobilności na rynku pracy, ale przede wszystkim negatywnie wpływa na codzienne życie mieszkańców. Mam świadomość, jak ważne dla lokalnych społeczności są to inwestycje, dlatego nasz rząd tylko w tym roku na budowę dróg w Wielkopolsce przeznaczył w sumie ponad 100 mln zł. Ta kwota to realna pomoc dla samorządów, które najlepiej znają swoje potrzeby" - argumentował wojewoda Zbigniew Hoffmann.

Wśród beneficjentów programu rozwoju lokalnej infrastruktury w woj. świętokrzyskim znalazła się gmina Jędrzejów. Otrzymała 5 mln zł, które przeznaczone zostaną na uzbrojenie terenów inwestycyjnych w ramach strefy ekonomicznej. „Ten projekt pozwoli nam spiąć dwie ważne ulice w Jędrzejowie: Przemysłową i Partyzantów, wybudować najważniejszą drogę zbiorczą dla terenów inwestycyjnych, która będzie prowadziła ruch na te tereny od węzła Łączyn na S7. Ta inwestycja to tak naprawdę +być albo nie być+ naszego miasta, niezbędny warunek do dalszego rozwoju strefy ekonomicznej” – powiedział burmistrz Jędrzejowa Marcin Piszczek.

Gmina Morawica na budowę trzech dróg o łącznej długości ponad 1 km w miejscowości Bilcza otrzymała dotację w wysokości 2,5 mln zł. „Dla nas są to bardzo ważne drogi. To kompleksowa inwestycja, łącznie z kanalizacją burzową, oświetleniem i chodnikami. Nasza gmina dynamicznie się rozwija, w ciągu czterech lat przybyło nam tysiąc mieszkańców i ci ludzie potrzebują infrastruktury, w tym drogowej. Dlatego to zadanie ma dla nas kluczowe znaczenie” – zaznaczył burmistrz Morawicy Marian Buras.

Ponad 650 tysięcy dofinansowania gmina Miedziana Góra otrzymała na przebudowę ulicy Wyrowce w Ćmińsku wraz z budową chodnika. Mieszkańcy tej miejscowości dosyć długo czekali na tę inwestycję. Dotacja pozwoli nam nie tylko na wybudowanie chodnika, ale położona zostanie nowa nawierzchnia na długości około 1 km” -  powiedział wójt gminy Zdzisław Wrzałka.

W woj. świętokrzyskim zainteresowanie dotacjami było olbrzymie. Złożono 107 wniosków. Dofinansowanie otrzyma 10 inwestycji drogowych, a 13 wniosków trafiło na listę rezerwową.

Na Śląsku 34 mln zł rządowego wsparcia rozdzielono na 33 projekty. Najwyższą, 5-milionową dotację otrzyma powiat cieszyński na przebudowę i rozbudowę ulicy Górny Bór w Skoczowie.

Spośród dużych miast na prawach powiatu inwestycje drogowe zostaną zrealizowane m.in. w Bytomiu (droga gminna do terenów inwestycyjnych w dzielnicy Karb), Rudzie Śląskiej (przebudowa ul. Reja), a także Jastrzębiu-Zdroju, Jaworznie oraz Żorach.

Starosta gliwicki Waldemar Dombek akcentował, że dzięki dotacji przyznanej na podstawie jednego z dwóch złożonych przez tamtejszy powiat wniosków, uda się – w porozumieniu z władzami Pyskowic – po ponad 10 latach planowania przebudować w tym mieście skrzyżowanie ulic Wyzwolenia i Gliwickiej z ul. Wyszyńskiego.

Według Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego do obecnego programu samorządy lokalne regionu złożyły 154 wnioski o łącznie prawie 250 mln zł dotacji – ponad siedmiokrotnie przekraczając dostępną dla województwa pulę.

Wojewoda małopolski Piotr Ćwik poinformował, że 35,8 mln zł rządowego wsparcia na remonty i budowę dróg lokalnych zostało rozdzielone na 57 inwestycji zgłoszonych przez gminy. Według niego fakt, że rządowe współfinansowanie może sięgać aż 80 proc. wartości zaplanowanego zadania pozwala na skorzystanie z niego także samorządów o słabszej kondycji finansowej.

Najdroższa – opiewającym na prawie 4,9 mln zł - jest przebudowa ul. Batalionów Chłopskich w Krzeszowicach. Budżetem przewyższającym 2 mln zł dysponują także takie inwestycje jak: rozbudowa drogi gminnej Szczepanowice – Gliniki w gminie Pleśna, przebudowa drogi gminnej Sławkowice – Bilczyce w gminie Biskupice oraz przebudowa drogi i chodników na oś. Paderewskiego w Jawiszowicach w gminie Brzeszcze.

Wojewoda pomorski Dariusz Drelich poinformował, że ponad 27 mln zł Rządowego Programu na rzecz Rozwoju oraz Konkurencyjności Regionów poprzez Wsparcie Lokalnej Infrastruktury Drogowej zostały na Pomorzu rozdzielone na 23 projekty. Na liście rezerwowej znajduje się osiem kolejnych projektów. Na liście zadań podstawowych znajdują się m.in. gminy: Bobowo, Krokowa, Liniewo, Szemud, Sztutowo, Mikołajki Pomorskie, Kępice i Słupsk oraz powiaty: kościerski i wejherowski.

Najwyższą dotację w pomorskim, w wysokości 3 mln zł, otrzymały gminy: Pelplin na przebudowę i budowę dróg gminnych na terenie Pelplina oraz Przodkowo na przebudowę dróg m.in.Załęże-Stanisławy oraz Szarłata-Hopy.

Gminy mają zrealizować i rozliczyć te inwestycje do końca roku. Dofinansowanie do projektów wynosi od 51 do 80 proc. wartości inwestycji.

Źródło; Codzienny Serwis Informacyjny

woj/
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25