facebook RSS # #

20.05.2019 21:58

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-06-13 13:32       aktualizacja: 2018-06-13 14:02       Wiadomości PAP
  A A A

Bliska Niepodległa. Lokalne wydarzenia dedykowane stuleciu odzyskania niepodległości

Bliska Niepodległa. Lokalne wydarzenia dedykowane stuleciu odzyskania niepodległości
Fot.PAP/P.Supernak
Ponad 700 wydarzeń zostało już zrealizowanych w ramach rządowego programu wieloletniego „Niepodległa”, kolejnych 3 tys. jest planowanych. W prawie każdym miasteczku Polacy mogą znaleźć jakieś wydarzenie dedykowane stuleciu – powiedział Jarosław Sellin, wiceminister kultury, na konferencji podsumowującej dotychczasową realizację Programu Wieloletniego "Niepodległa".

Rządowy Program Wieloletni "Niepodległa", w ramach którego odbywają się obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, został uchwalony ponad rok temu.

- Jest to program obliczony i realizowany kilka lat, od 2017 do 2021 roku. Obserwujemy już teraz ogromne zaangażowanie społeczne wokół realizacji tego programu. Wiele instytucji i organizatorów różnych wydarzeń patriotycznych, kulturalnych, sportowych chce współpracować (...) przy organizacji obchodów. Mówimy często nawet o niewielkich lokalnych instytucjach, takich jak biblioteki czy domy kultury, ale też olbrzymich instytucjach i przedsiębiorstwach państwowych, które z logo +Niepodległa+ organizują swoje działania – powiedział Sellin.

Jak przypomniał, obchody są realizowane na trzech poziomach: lokalnym, ogólnopolskim i zagranicznym.

- Szczególnie cieszy nas szerokie zainteresowanie Programem na poziomie regionalnym. Zanim ruszył, zrobiliśmy badania na temat oczekiwań społecznych wobec obchodów stulecia odzyskania niepodległości. Te badania pokazały nam jasno, że Polacy oczekują wydarzeń blisko własnego miejsca zamieszkania. (...) To się udało i w prawie każdym miasteczku Polacy mogą znaleźć jakieś wydarzenie dedykowane stuleciu - powiedział.

W ramach priorytetu regionalnego i lokalnego w naborze do programu w 2018 roku złożono 2516 wniosków na łączną kwotę 128 mln zł, to średnio 1 projekt z gminy i 6,6 projektu na powiat.

Z programu dofinansowanych zostanie 218 projektów na łączną kwotę 13 milionów złotych.

Dofinansowanie otrzymają 92 samorządowe instytucje kultury, 66 fundacji i 60 stowarzyszeń. Najwięcej wniosków zakwalifikowało się z województw mazowieckiego (52 projekty), małopolskiego (33 projekty) i łódzkiego (23 działania). Z opolskiego zakwalifikowało się jedno działanie.

Według deklaracji wnioskodawców, najwięcej projektów regionalnych z programu będzie realizowanych pomiędzy lipcem a październikiem – około 170 aktywnych projektów we wrześniu i październiku. W listopadzie zakończy się ponad 150 projektów, ale aż 73 z nich to projekty długoterminowe, których realizacja rozpoczęła się już w maju.

Na stronie niepodlegla.gov.pl w kalendarium zamieszczonych jest ponad 1000 wydarzeń, z których 400 dopiero się odbędzie, a 600 zostało już zakończonych.

Wspólną identyfikacją wizualną obchodów jest oficjalne logo - słowo Niepodległa - zaprojektowane na podstawie charakteru pisma marszałka Józefa Piłsudskiego, który to słowo zawarł w kilku listach.

- Jest ono traktowane jako dobro wspólne, jest udostępniane do odznaczenia różnych wydarzeń, projektów i materiałów związanych ze świętowaniem odzyskania niepodległości – przypomniał wiceminister kultury.

Od ustanowienia programu wieloletniego „Niepodległa” w maju 2017 roku, zgodę na korzystanie z logo uzyskało blisko 1000 instytucji, które zadeklarowały przygotowanie ponad 3500 projektów. Wnioski o zgodę na wykorzystanie logo należy składać poprzez formularz online dostępny na oficjalnym profilu obchodów: www.niepodlegla.gov.pl . Logo Programu Wieloletniego „Niepodległa” można znaleźć nie tylko na plakatach i ulotkach promujących obchody. Znak zaprojektowany ręką Marszałka Piłsudskiego zobaczymy na wodzie, w powietrzu i na ziemi – podkreślił Jan Kowalski, dyrektor Biura Programu Niepodległa.

– Zapraszamy wszystkich, którzy chcą świętować stulecie, których działania nawiązują do święta niepodległości. Najważniejszymi wymogami uzyskania logo są budowanie wspólnoty i promocja obchodów – dodał Kowalski.

W ramach obchodów 10 listopada zaplanowano Koncert Niepodległej na Stadionie Narodowym oraz dwudniowy Festiwal Niepodległej na Krakowskim Przedmieściu w dniach 10-11 listopada.

- Będzie to okazja to przedstawienia mieszkańcom i turystom stuletniego dorobku artystycznego, kulturowego, technicznego poprzez prezentację narodowych tradycji, potraw, muzyki, epokowych strojów, polskich filmów, narodowych pieśni i tańców w jednym miejscu, w centrum stolicy. Na zasadzie spacerowej przez całe Krakowskie Przedmieście w różnych punktach tego salonu polskiej stolicy będzie się można z tymi różnymi prezentacjami zapoznawać. Będzie to wolne, niebiletowane przedsięwzięcie, w którym każdy będzie mógł uczestniczyć – powiedział Jarosław Sellin.

Źródło: MKiDN, CSI

amk/ woj/
TAGI: KULTURA , RZĄD
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25