facebook RSS # #

22.03.2019 14:12

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-06-21 12:24       aktualizacja: 2018-06-21 12:37       Wiadomości PAP
  A A A

Inwestycja w miasta. MIiR: 600 mln zł na wsparcie dla firm inwestujących w średnich miastach

Inwestycja w miasta. MIiR: 600 mln zł na wsparcie dla firm inwestujących w średnich miastach
Fot. Fotolia
Do końca tego roku do firm, które zainwestują w miastach średniej wielkości trafi 600 mln zł - poinformował PAP wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak.

„Jeśli popatrzymy na ten rok, to dla biznesu, który chce zainwestować w miastach średniej wielkości mamy 600 mln zł - powiedział PAP wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak. Wyjaśnił, że jest to dedykowane wsparcie z funduszy unijnych, w ramach uruchomionego w ubiegłym roku tzw. Pakietu dla miast średnich.

Wiceminister poinformował, że blisko 500 mln zł wsparcia przewidziano dla przedsiębiorców w ramach Programu Inteligentny Rozwój. „To specjalna koperta finansowa, dzięki której firmy chcące inwestować w miastach średniej wielkości lub w gminach sąsiadujących z nimi będą mogły uzyskać do 20 mln zł dofinansowania" - wyjaśnił Hamryszczak. Dodał, że konkursy są realizowane w rundach, z których ostatnia zakończy się 5 grudnia tego roku.

Kolejne 100 mln zł wsparcia dla firm zaplanowano w Programie Polska Wschodnia. Podobnie jak w przypadku PO Innowacyjny Rozwój środki są dedykowane przedsiębiorcom, którzy chcą lokować i rozwijać swoją działalność w miastach średniej wielkości położonych w jednym z pięciu województw wschodniej Polski (świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim, lubelskim, podlaskim lub podkarpackim). Maksymalne dofinansowanie, jakie będą mogli uzyskać to 7 mln zł.

Hamryszczak podkreślił, że wsparcie w lokowaniu inwestycji jest tylko jednym z elementów szerszego wsparcia, jakie rząd kieruje do mniejszych ośrodków miejskich. „Oprócz wsparcia w lokowaniu inwestycji w miastach średniej wielkości prowadzimy też badanie ich potencjału inwestycyjnego w zakresie funkcjonowania w tych ośrodkach nowoczesnych centrów usług dla biznesu. Chcemy pokazać inwestorom potencjał tych miejscowości" - powiedział wiceminister.

Według niego rynek ten jest bardzo perspektywiczny. „Eksperci oceniają, że w ostatnich dwóch latach, każdego dnia w Polsce powstawało średnio 90 miejsc pracy w sektorze nowoczesnych centrów usług dla biznesu i widać, że powoli przesuwa się on w kierunku miast średniej wielkości" - zaznaczył Hamryszczak.  Dodał, że wśród miast średniej wielkości, gdzie tego typu centra już działają są m.in. Elbląg, Konin, Sandomierz, Koszalin i Piła.

Wiceminister poinformował też o nowym programie Agencji Rozwoju Przemysłu, który dodatkowo pomoże w rozwoju tej branży w miastach średnich. „ARP będzie tworzyć infrastrukturę biurową, która w konsekwencji pomoże ściągnąć do miast średnich firmy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu. Pierwszym miastem, które zostało wybrane do takich działań jest Radom. Mają tam powstać nowoczesne powierzchnie biurowe. ARP pracuje już nad wytypowaniem kolejnych miast. Plan jest taki, aby te powierzchnie mogły zafunkcjonować w latach 2020-2021" - zapowiedział wiceszef MIiR.

Pakiet dla średnich miast jest realizacją jednego z punktów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR) i dotyczy miast powyżej 20 tys. mieszkańców oraz miast powyżej 15 tys. mieszkańców będących stolicami powiatów z wyłączeniem miast wojewódzkich - obecnie jest to 255 miejscowości w całej Polsce. Szczególnego wsparcia potrzebują 122 ośrodki miejskie, zidentyfikowane podczas analiz Polskiej Akademii Nauk sporządzanych na potrzeby SOR, które w największym stopniu tracą funkcje społeczno-gospodarcze. Pakiet obejmuje wiele różnorodnych i wzajemnie uzupełniających się inicjatyw. Jego istotnym elementem jest dedykowane miastom średnim wsparcie z krajowych programów operacyjnych, zarządzanych przez Ministerstwo Rozwoju. Wyniesie ono prawie 2,5 mld zł z funduszy UE na lata 2014-2020.

mp/
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25