facebook RSS # #

22.03.2019 14:14

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-06-22 12:31       aktualizacja: 2018-06-22 12:53       Wiadomości PAP
  A A A

Nocna prohibicja. Kolejne samorządy ograniczają sprzedaż alkoholu

Nocna prohibicja. Kolejne samorządy ograniczają sprzedaż alkoholu
PAP/Tytus Żmijewski
Mielno, Tychy, Bytom - to kolejne miasta, w których w nocy nie kupimy alkoholu. Samorządy korzystają z noweli ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

W nadmorskim Mielnie (Zachodniopomorskie) wódki, piwa, czy wina od czwartku (21 czerwca) nie można kupić między godziną 23., a 6. Nieprzestrzeganie zakazu może skutkować cofnięciem zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych.
 
Urząd Miejski w Mielnie tłumaczy, że nocna prohibicja wpłynie na bezpieczeństwo w mieście i pomoże policji w utrzymaniu porządku. W Tychach (Śląskie) alkoholu nie kupimy natomiast między północą, a 6. rano. Podjęta w czwartek uchwała rady miejskiej wejdzie w życie po 14 dniach od jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego.

"Zdecydowaliśmy się złożyć wniosek w tej sprawie. Oczywiście był on konsultowany z organizacjami pozarządowymi, zasięgnęliśmy też opinii jednostek pomocniczych miasta, Komisji Porządku Publicznego i Zdrowia oraz Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Wszystkie wspomniane organizacje i jednostki były za wprowadzeniem zmian w tym obszarze" - powiedziała przewodnicząca Komisji Porządku Publicznego i Zdrowia w tyskiej Radzie Miasta Urszula Paździorek-Pawlik.

Od 1 lipca zakaz nocnej sprzedaży alkoholu będzie też obowiązywał w Bytomiu. Napoi wyskokowych nie można będzie nabyć między 23., a 5. rano. Lokalne władze - podobnie jak w Mielnie - tłumaczą to względami bezpieczeństwa i oczekiwaniami społecznymi.

Urzędnicy przypominają, że o nocnej prohibicji dyskutowano w Bytomiu już dużo wcześniej, jednak ze względu na ówczesne przepisy miasto nie mogło wprowadzić stosownych regulacji. Teraz samorząd postanowił, że zakaz sprzedaży nocnej będzie dotyczył wszystkich sklepów w mieście, również działających na stacjach paliw.  W liczącym około 150 tys. mieszkańców Bytomiu nocną sprzedaż alkoholu prowadzą 52 sklepy.

Jednym z pierwszych miast w Polsce, które wprowadziły zakaz nocnej sprzedaży alkoholu w sklepach i punktach handlowych, w których takich napojów nie można spożywać na miejscu był Piotrków Trybunalski (Łódzkie). Zakaz obowiązuje tam w godz. 23–6.

Nocny zakaz wprowadzono też w Poznaniu, gdzie działa około tysiąca sklepów, w których można kupić alkohol. Ponad 240 z nich znajduje się na Starym Mieście. Niemal połowa z nich to sklepy całodobowe. I właśnie teren Starego Miasta obejmuje zakaz.  Alkoholu nie można tam kupić we wszystkie dni tygodnia między godziną 22., a 6 rano. Zakaz obejmuje sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży; uchwała nie ogranicza kupowania alkoholu w lokalach gastronomicznych i ich ogródkach.

Oprócz dużych miast podobne zakazy wprowadzają też mniejsze miejscowości jak podwarszawska Zielonka czy Puławy.

Są też miejsca, gdzie zakazu nie będzie - jak np. w Łodzi, gdzie takiemu rozwiązaniu sprzeciwili się mieszkańcy podczas lokalnych konsultacji. Miasto zbierało opinie przez internet oraz podczas spotkań z mieszkańcami.

W Słupsku z kolei o wprowadzenie nocnego zakazu wnosił prezydent, a nie zgodzili się na to radni.

Ograniczenia w nocnej sprzedaży alkoholu samorządy mogą wprowadzać dzięki nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, która weszła w życie w marcu. Pozwala ona zakazać handlu alkoholem od godz. 22 do godz. 6. Dotyczy to wszystkich punktów handlowych, wyłączona z tego jest gastronomia, jeśli trunek jest spożywany na miejscu.

Ustawa wprowadza też ogólny zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych, choć można wprowadzić wyjątki. Nowelizacja nakłada ponadto na gminę obowiązek ustalenia maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych, a nie jak dotychczas limitu punktów sprzedaży. Limit zezwoleń obejmuje także zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych do 4,5 proc. oraz piwa.

js/
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25