facebook RSS # #

18.04.2019 17:40

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-07-10 16:31       aktualizacja: 2018-07-11 11:21       Wiadomości PAP
  A A A

Chcą Metropolii. Kolejna metropolia po śląskiej powstanie na Pomorzu?

Chcą Metropolii. Kolejna  metropolia po śląskiej powstanie na Pomorzu?
Fot.PAP/ J.Dzban
Pomorskie gminy i powiaty zrzeszone w Obszarze Metropolitalnym Gdańsk-Gdynia-Sopot lobbują za utworzeniem metropolii na Pomorzu. Właśnie podpisały deklarację w tej sprawie.
 
Na stronach Urzędu Miasta Gdańska opublikowano deklarację podpisaną dzień wcześniej przez przedstawicieli miast, gmin i powiatów zrzeszonych w Stowarzyszeniu Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot (OM G-G-S).

Samorządowcy z Pomorza – sygnatariusze deklaracji przypomnieli w niej po raz kolejny, że Pomorze wciąż czeka na swoją metropolię. - Związek metropolitalny jest formalnym usankcjonowaniem istniejących oraz sukcesywnie pogłębianych więzi społeczno-gospodarczych i kulturalnych, integrujących gminy i powiaty województwa pomorskiego – czytamy w deklaracji.

Jak podkreślili pomorscy samorządowcy, „utworzenie związku metropolitalnego jako zjednoczonej siły miast i gmin przyczyni się do bardziej dynamicznego rozwoju pomorskich samorządów oraz służyć będzie widocznej poprawie warunków życia mieszkańców Pomorza”.

- Kluczowe są wola oraz wspólne działanie, ale także zachowanie własnej tożsamości. Ze świadomością różnic i podobieństw, w poszanowaniu historycznych doświadczeń, łatwiej jest planować, a także koordynować działania na poziomie metropolitalnym – podkreślili samorządowcy.

Ich zdaniem, „skoordynowana metropolia to codzienne korzyści, zarówno dla przedsiębiorców, organizacji pozarządowych, sektora nauki, mieszkańców jak i turystów.”.

Jak poinformowano, Stowarzyszenie Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot zaprosiło pomorskich posłów i senatorów na spotkanie 18 lipca br. w Sejmie w tej sprawie.

- Będziemy dalej zabiegać, w tym roku i kolejnych latach, by sejm obecny, czy wybrany w przyszłym roku, przyjął ustawę metropolitalną dla nas - podkreślił Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, przewodniczący zarządu OM G-G-S. - Chcielibyśmy, tak jak metropolia śląska móc sięgać po dodatkowe uprawnienia i środki finansowe, które moglibyśmy przeznaczyć np. na usamorządowienie komunikacji kolejowej i wspólny bilet, na poprawę warunków życia mieszkańców naszych miast, gmin i powiatów – dodał cytowany na internetowych stronach miasta prezydent Gdańska.

Zdaniem przedstawicieli pomorskich samorządów, „jeśli powstanie metropolia, na Pomorzu co roku zostanie około 170 milionów zł., które obecnie trafiają do budżetu państwa”. Kwota ta jest równowartością 5 proc. podatku dochodowego od osób fizycznych, która przysługuje właśnie związkom metropolitalnym.

Starania o utworzenie metropolii na Pomorzu trwają od ponad dwóch lat. W lipcu 2016 r. Jacek Karnowski, prezydent Sopotu i wiceprzewodniczący zarządu OM G-G-S zawiózł do Warszawy oficjalny dokument poświadczający wolę utworzenia metropolii na Pomorzu.  Dokument sygnowały wówczas władze Gdańska, Gdyni, Sopotu oraz 50 okolicznych gmin. W Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji przedstawiciele OM G-G-S prowadzili rozmowy z wiceministrem Sebastianem Chwałkiem, który nadzorował prace nad utworzeniem Górnośląsko - Zagłębiowskiej Metropolii.

W 2017 r. OM G-G-S złożył do ówczesnej premier Beaty Szydło projekt ustawy i wniosek o utworzenie metropolii na Pomorzu. Starania pomorskich samorządowców w międzyczasie zyskały poparcie: Związku Miast Polskich, Związku Powiatów Polskich oraz Unii Metropolii Polskich.

Jak przypomniał Michał Glaser, dyrektor biura Stowarzyszenia OM G-G-S., ministerstwo spraw wewnętrznych miało po powstaniu metropolii śląskiej, która funkcjonuje od 1 stycznia br., przyglądać się kolejnym potencjalnym obszarom.

- Wyciągamy wnioski z działań Śląska, który tylko przez konsekwencję i upór w komunikowaniu w różnych środowiskach, że domaga się związku metropolitalnego, osiągnął sukces. My nie chcemy działać raz na cztery lata w tej sprawie. Apelujemy do różnych środowisk Pomorza: biznesowych, prawniczych, artystycznych, do organizacji pozarządowych, żeby zaangażowały się w kampanię na rzecz powstania metropolii – napisali przedstawiciele pomorskich samorządów.

amk/ woj/
TAGI: PRAWO
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25