facebook RSS # #

23.02.2019 08:57

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-07-18 16:36       aktualizacja: 2018-07-18 16:47       Wiadomości PAP
  A A A

Porozumienia z KBW. Szefowa KBW: dość często gminy niewłaściwie interpretują przepisy

Porozumienia z KBW. Szefowa KBW: dość często gminy niewłaściwie interpretują przepisy
Fot. Fotolia
Dość często gminy nie do końca właściwie interpretują przepisy dot. konieczności podpisania porozumień ws. urzędników wyborczych – podkreśliła szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak.

Na wtorkowym posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego szefowa KBW przedstawiła informację nt. przygotowań do przeprowadzenia wyborów samorządowych jesienią br., odnosząc się m.in. do porozumień ws. urzędników wyborczych. "Jeśli chodzi o porozumienia, (…) zdarzają się - i to dosyć często - mimo wszystko jeszcze gminy, które nie do końca właściwie interpretują przepisy dot. konieczności podpisania porozumień z gminami na obsługę urzędników" – zaznaczyła szefowa KBW.

Dodała, że według tej błędnej interpretacji w porozumieniu powinny znaleźć się szczegółowe informacje dotyczące podziału zadań pomiędzy urzędnikami a samorządami albo w ogóle być określone zadania, które samorządy powinny realizować, a także procedury z tym związane.

"Upoważnienie ustawowe do podpisania tego porozumienia absolutnie nie przewiduje takiej możliwości, żeby w tych porozumieniach tego typu informacje były zawarte (…) ponieważ nie należy to do zadania ani szefa Krajowego Biura Wyborczego, ani gmin, tylko do Państwowej Komisji Wyborczej" – podkreśliła Pietrzak.

Jak wyjaśniła, PKW będzie określała w swoich uchwałach szczegółowy podział zadań i procedury związane z przygotowaniem i przeprowadzaniem wyborów. "Z samego tego faktu nie można takich szczegółów w tych porozumieniach zawierać" – powiedziała Pietrzak.

Zwróciła uwagę, że KBW uwzględniło najważniejsze uwagi zgłoszone przez stronę samorządową do tekstu porozumień, tymczasem np. Związek Miast Polskich wydał komunikat, w którym wezwał do powstrzymania się z podpisaniem porozumień co najmniej do uchwalenia zmian w Kodeksie wyborczym. "W związku z tym nie tylko do (uchwalenia) tych zmian, ale również i później" – zauważyła Pietrzak.

Jak podkreśliła, nie jest w stanie negocjować z każdym wójtem, burmistrzem, prezydentem w kraju z osobna. "Cały czas wykazuję ze swojej strony wolę współpracy i będę to cały czas podkreślać, bo inaczej sobie tego nie wyobrażam. Liczę na współpracę z państwa strony" – zaznaczyła.

Wskazała przy tym, że jeśli będą takie gminy, które nie zdecydują się na podpisanie porozumienia, to nie będzie to konieczne, ponieważ zostaną zmienione przepisy i obowiązek ustawowy podpisania tych porozumień, który miał dotąd szef KBW, stanie się teraz alternatywą.

"Jeśli któraś z gmin nie zechce takiego porozumienia podpisać, będzie po prostu wykonywała te zadania jako zadania zlecone bez porozumienia, czyli nie w atmosferze wzajemnego zrozumienia, tylko po prostu wykonywania obowiązku ustawowego" – powiedziała.

Jak wyjaśnił dyrektor Biura Związku Miast Polskich, wydany przez ZMP komunikat "był efektem kontaktów z miastami członkowskimi". "Upierały się (miasta członkowskie), że jeżeli mają podpisywać porozumienia, to chcą, żeby to były porozumienia szczegółowo precyzujące niektóre ważne z punktu widzenia miast sprawy. W związku z tym ten nasz komunikat wynikał ze stanowiska - czy stanowisk -różnych burmistrzów i prezydentów, a nie jakiegoś widzimisię" – zaznaczył.

Wiceburmistrz Miasta i Gminy Chojna, prezes Unii Miasteczek Polskich Wojciech Długoborski ocenił natomiast, że dużą rolę w tym przypadku odgrywają dyrektorzy delegatur KBW - jeżeli potrafią przekonać samorządowców, co do istoty tego porozumienia, to najczęściej są one podpisywane.

"Mogę wypowiedzieć się na przykładzie swojego regionu, woj. zachodniopomorskiego, tu znakomitą rolę wykonał dyrektor biura, (…) wyświetlił znakomitą większość tych wątpliwości, które mieli samorządowcy na starcie, i to dało taki efekt, że – jak sądzę – większość samorządów te porozumienia podpisała" – zaznaczył.

Zgodnie nowelizacją Kodeksu wyborczego, która wejdzie w życie w najbliższy piątek, Szef Krajowego Biura Wyborczego może zawrzeć z właściwym miejscowo wójtem, burmistrzem lub prezydentem miasta porozumienie ws. określenia warunków organizacyjno-administracyjnych i technicznych obsługi urzędników wyborczych oraz zasad pokrywania kosztów ich działania. Poprzednia nowelizacja ordynacji wyborczej, która weszła w życie w styczniu br., taki obowiązek nakładała obligatoryjnie.

W pierwotnej wersji porozumienia, którą KBW przedstawiło na przełomie kwietnia i maja, była mowa o tym, że
wójt jest zobowiązany do "kompleksowej obsługi" urzędnika wyborczego, w obecnej wersji zrezygnowano z zapisu "kompleksowa". Dodano również punkt mówiący, że zwierzchnikiem urzędnika wyborczego jest komisarz wyborczy, który nadzoruje jego pracę.


kic/
TAGI:
 
KOMENTARZE: 18 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-07-24 14:22:37
urz.wyb.: Zgodnie z uchwałą PKW powinna być - oczyszczacie jeśli urzędnik się szkoli lub kształci w tym czasie. Choć dochodzą słuchy, że KBW ma w poważaniu uchwałę PKW i nie chce zlecać wypłat. Zatem zobaczymy...
 
2018-07-23 13:48:22
szukamodpowiedzi: czy w lipcu jest przewidziana wypłata wynagrodzenia dla urzędnika wyborczego w ramach tzw. samokształcenia ?
 
2018-07-23 09:40:41
strus: Ja bym dał służbowy rower. Niech pedałują. Na zdrowie im wyjdzie nawet :)
 
2018-07-23 08:10:42
OldestWoman: Co to znaczy "będzie brał faktury za paliwo na gminę"? Gmina kupuje paliwo do swoich pojazdów, np. autobusów, wozów strażackich, po przeprowadzonym przetargu. Zostały wyznaczone osoby upoważnione do zakupu paliwa w firmie, która wygrała przetarg. Urzędnik wyborczy nie jest taką osobą i niczego "na gminę brał" nie będzie. Poza tym ile tego paliwa miało by mu "przysługiwać"? I kto to powinien określić? Czy może powinien sobie kupować bez ograniczeń? Może ktoś powinien wydać urzędnikowi kartę drogową, w której rozliczy przejechane kilometry? Na prywatny samochód? Ten człowiek nie jest pracownikiem urzędu gminy, co dodatkowo utrudnia wszelkie rozliczenia.
 
2018-07-22 09:17:41
Pozytyw: Wystarczy, że urzędnik wyborczy będzie brał faktury za paliwo na gminę. Naprawdę dyskusja na poziomie przedszkola.
 
2018-07-20 14:33:37
MamDość: Jej, no to jak nie ma taksówek, pokryjcie koszty samochodu prywatnego. Co za bezsensowna gównoburza.
 
2018-07-20 14:28:10
janka: KBW:samochód prywatny? kogo burmistrza? A może tak Tesla z autopilotem,proste! Propozycja KBW prostacka co najmniej!Pokory troszkę
 
2018-07-20 14:07:22
janka: KBW:koszty paliwa samochodem prywatnym? a komu burmistrzowi? a może Tesla z autopilotem ma być do dyspozycji KBW.Nie takie proste, ale propozycje co najmniej prostackie.
 
2018-07-20 12:14:51
do KBW: Nic nie stoi na przeszkodzie aby to KBW wynajmowało taksówki i się z nimi rozliczało wg swoich stawek a nie rynkowych, pokrywanie kosztów paliwa samochodu prywatnego też nie mieści się w katalogu zadań gminy (zleconych)!
 
2018-07-20 11:47:25
OldestWoman: Do KBW: o, tak, taksówka to jest to! Z najbliższego postoju do gminy 40 km, trochę po gminie i pusty przebieg 40 km na postój. Kto bogatemu zabroni? Demokracja kosztuje, prawda? A nie prościej by było przyznać urzędnikowi wyborczemu kilometrówkę za używanie prywatnego samochodu do celów służbowych? Albo dać polecenie wyjazdu służbowego i poprosić o rozliczenie? Ale nie, lepiej wszystko zagmatwać bo w mętnej wodzie łatwiej się łowi. W konsekwencji zapewne jeden z urzędników, w ramach przyznanego ryczałtu na używanie samochodu prywatnego do celów służbowych będzie obwoził urzędnika wyborczego po gminie, a jego praca będzie leżała odłogiem.
 
2018-07-19 16:33:38
KBW: do samorządowiec: przecież zapewnienie transportu to nie koniecznie samochód służbowy (urzędowy). Można zamówić taksówkę albo pokryć koszty paliwa jazdy samochodem prywatnym. Proste.
 
2018-07-19 14:39:55
były UW: do zozozozo
Nie trzeba nikogo obrażać, jak samemu, być może, nie ma się pojęcia w jaki sposób do tej pory było wszystko organizowane. Tak się składa, że sama pracuję w małej wiejskiej Gminie, w której nie ma samochodu służbowego i do tej pory korzystaliśmy z samochodów pracowników będących członkami obwodowych komisji wyborczych.
Chodzi o fakt, że nikt nie zapytał czy dysponujemy środkiem transportu, tylko narzucił zapis bez jakichkolwiek konsultacji.
Przebieg wyborów pokaże, co potrafią UW bez pomocy pracowników samorządowych.
A tak na marginesie, dotychczasowi Urzędnicy Wyborczy pracowali bez obrażania kogokolwiek, od czego niektórzy z Was zaczynają.
Powodzenia tylko tak dalej.
 
2018-07-19 13:17:13
zozozozo: @samorządowiec
O, ale Internet, o dziwo, macie?
Nie no to faktycznie niedasię. Rozumiem, że urny wyborcze nosicie na plecach, a karty na głowie? Czy w ogóle nie przeprowadzacie wyborów z 'braku' samochodu?
Do samorządów, szczególnie tych wiejskich, rzeczywiście gnają ludzie...hm...ograniczeni. Żeby nie powiedzieć dobitniej.
 
2018-07-19 12:39:05
urzędas: To co do tej pory nie wykonywaliśmy tych zadań jako obowiązek ustawowy? Tak może wypowiadać się osoba która nie ma pojęcia o pracy i organizacji wyborów.
 
2018-07-19 10:48:02
samorządowiec: Przechodząc do konkretów, §1 ust. 3 pkt 6 porozumienia zobowiązuje Wójta, Burmistrza,Prezydenta do zapewnienia transportu urzędnikowi w celu realizacji obowiązków. Czy któremuś ze stałych pracowników Wójt zapewnia transport????
W naszej wiejskiej gminie nie posiadamy ani samochodu służbowego, ani kierowcy. Jak zatem można podpisać porozumienie wiedząc "na starcie" że się z niego nie wywiąże?
 
2018-07-19 09:16:57
OldestWoman: No, to mnie szefowa KBW przekonała. Chyba wójt musi podpisać bo jak można wykonać zadania wyborcze bez "atmosfery wzajemnego zrozumienia", po prostu realizując "obowiązek ustawowy"? Nie da się. Grunt to wzajemne zrozumienie narzucone przez KBW.
 
2018-07-19 08:06:11
samorządowiec: No to super. Teraz dopiero będą uszczegółowione zadania urzędnika wyborczego po ich powołaniu. Nie chcę być prorokiem, ale spowoduje to rezygnacje przez niektórych urzędników. Życzę powodzenia przy tych wyborach bez pracowników wskazanych przez burmistrza. To będzie chaos i wielka niewiadoma. Wiem co piszę.
 
2018-07-19 07:53:54
BMK: Oczywiście tylko pani szefowa KBW jest nieomylna. Musi bronić treści tego knota tj. tzw. "porozumienia". Przypomina mi to taki tekst: "To nie jest tak jak myślisz kochanie".

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25