facebook RSS # #

24.03.2019 04:13

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-07-20 16:16       aktualizacja: 2018-07-20 16:35       Wiadomości PAP
  A A A

Daty referendum. Prezydent chce referendum 10-11 listopada; pytanie m.in. o samorządy

Daty referendum. Prezydent chce referendum 10-11 listopada; pytanie m.in. o samorządy
Fot. PAP/P.Supernak

Referendum konstytucyjne - jak chce prezydent Andrzej Duda - miałoby się odbyć w dniach 10-11 listopada. Polacy mieliby być m.in. zapytani czy chcą, by w konstytucji zapisać podział JST na gminy, powiaty i województwa. Według PKW, wskazany termin referendum rodzi komplikacje na styku z wyborami samorządowymi.

10 pytań

Projekt postanowienia o zarządzeniu referendum ws. zmian w konstytucji prezydent składa w Senacie. Propozycja zawiera 10 pytań, z których kluczowe brzmi: czy jest pani/pan za uchwaleniem nowej konstytucji? Poza tym prezydent chce zapytać Polaków: czy chcą obowiązku przeprowadzania referendum ogólnokrajowego na wniosek co najmniej miliona obywateli; czy są za wprowadzeniem systemu prezydenckiego; czy członkostwo Polski w NATO i UE powinno być zagwarantować w konstytucji.

Pytania mają też dotyczyć tego czy należy konstytucyjnie unormować system wyboru posłów (większościowy, proporcjonalny czy mieszany); czy podkreślić w Konstytucji RP znaczenia chrześcijańskich źródeł państwowości oraz kultury i tożsamości narodu polskiego; czy gwarantować w konstytucji ochronę polskiego rolnictwa oraz szczególną ochronę pracy i nabywania prawa do emerytury w wieku 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Polacy mieliby też m.in. odpowiedzieć na pytanie czy chcą, by konstytucyjnie gwarantowane były prawa nabyte rodziny jak np. wypłata świadczenia 500 plus.

Pytanie o samorządy

Czy jest pan/ pani za uregulowaniem podziału jednostek samorządu terytorialnego na gminy, powiaty i województwa - tak brzmieć ma ostatnie, 10 pytanie referendalne. "To jest postulat polskich samorządowców (...): chcą, żeby wyraźnie ten podział jednostek samorządu terytorialnego na gminy, powiaty i województwa, czyli trójstopniowy, znalazł się w konstytucji" - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Obecny zapis konstytucji mówi, że podstawową jednostką samorządu terytorialnego jest gmina, natomiast inne jednostki samorządu regionalnego albo lokalnego i regionalnego określa ustawa.

Według Związku Powiatów Polskich, w toku prac nad konstytucją, prowadzonych przed jej uchwaleniem w 1997 r., docelowy ustrój i podział samorządu terytorialnego nie był jeszcze przesądzony - stąd określona w konstytucji wariantowość. Ustawa o samorządzie gminnym weszła w życie w 1990 r., ustawy o samorządzie powiatowym i samorządzie województwa - w 1999 r.

PKW: kłopotliwe daty

Prezydent ogłaszając, że w piątek przekaże do Senatu projekt postanowienia o zarządzeniu referendum chce "dać PKW jak najwięcej czasu na przygotowanie głosowania".

Wcześniej Państwowa Komisja Wyborcza sygnalizowała, że przeprowadzenie referendum konstytucyjnego 10 i 11 listopada oznaczałoby, że odbędzie się ono tuż po lub w trakcie wyborów samorządowych, a to może być skomplikowane merytorycznie i organizacyjnie; głosujący mogą być wprowadzeni w błąd.

PKW wskazuje bowiem, że w przypadku zarządzenia wyborów na 21 października 2018 r., ponowne głosowanie w wyborach wójtów, burmistrzów, prezydentów miast przeprowadzane będzie 4 listopada. Z kolei w przypadku zarządzenia wyborów na 28 października, ponowne głosowanie przeprowadzane będzie 11 listopada 2018 r. Gdyby natomiast wybory zarządzono na 4 listopada, ponowne głosowanie odbędzie się 18 listopada 2018 r., co oznaczałoby, że referendum odbywałoby się łącznie w wyborami.

Ta zbieżność terminów rodzi - zdaniem PKW - liczne komplikacje, a ich źródłem jest rozbieżność przepisów dwóch ustaw: Kodeksu wyborczego i ustawy o referendum ogólnokrajowym. Swoje stanowisko Państwowa Komisja Wyborcza przekazała prezydentowi oraz marszałkom Sejmu i Senatu. O sprawie pisaliśmy TUTAJ

Wątpliwości PKW podzieliła w piątek rzeczniczka PiS Beata Mazurek. "Podzielamy stanowisko, na które wskazała PKW, że termin zaproponowany na referendum może być terminem, który uniemożliwiłby, czy wręcz utrudni przeprowadzenie tego referendum z uwagi i na wybory, ale przede wszystkim na Święto Niepodległości, które mamy 11 listopada" - powiedziała Mazurek.

Głosowanie nad prezydenckim wnioskiem o referendum Senat ma przeprowadzić we wtorek wieczorem lub środę rano.

js/ kic/


 
KOMENTARZE: 4 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-07-23 12:32:00
Boz: Pan Prezydent zapomniał, że w obiektach typu szkoły, domy kultury, świetlice wiejskie w dniach 10-11 listopada br.wiele samorządów organizuje uroczystości obchodów 100-lecia niepodległości. Są to obiekty w których mieszczą się również lokale wyborcze. Co wybrać - przygotować lokal do referendum, czy do obchodów 100 lecia Niepodległości.
 
2018-07-23 10:47:12
OldestWoman: Oczami duszy widzę, jak obywatele w dzień świąteczny idą do lokali i pracowicie, pomagając sobie koniuszkiem języka, odpowiadają na DZIESIĘĆ pytań. Ważne będą dla nich jedynie pytania dotyczące wieku emerytalnego i socjalu dla rodziny. Co to za pomysł, żeby takie rzeczy wpisywać do Konstytucji? A jeśli państwa nie będzie stać na wywiązanie się z postanowień Konstytucji, to trzeba będzie ją zmieniać z dnia na dzień? To czym w takim razie będzie się ona różnić od ustawy o pomocy społecznej, świadczeniach wychowawczych, czy o rentach i emeryturach z fus?
 
2018-07-23 09:38:58
anusia: przecież znaczna większość obywateli nie rozumie tych pytań i nie ma pojęcia co oznacza wprowadzenie takich zmian. Poza tym nagle się okaże że pod płaszczykiem zmian które będę chcieli obywatele, tyłem zmienią takie zapisy na które nikt by się nie zgodził. A tak pyzatym uważam, że bardzo mało Polaków pójdzie do urn. Kasa wywalona na referendum - w błoto.
 
2018-07-23 07:49:33
BMK: Dzisiaj referendum w sprawie Konstytucji RP to cynizm do potęgi entej. Jak można pytać się kogoś o coś czego w życiu nie czytał? A spośród tych nielicznych, którzy Konstytucję przeczytali niewielu potrafi ogarnąć jej sens. Zbyt kosztowne są te eksperymenty pana Andrzeja Dudy, który chce się wykreować za nasze pieniądze. Oczywiście, jak dożyję, na referendum nie pójdę.
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25