facebook RSS # #

21.07.2019 18:03

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-08-09 14:13       aktualizacja: 2018-08-09 14:15       Wiadomości PAP
  A A A

PPP w pakietach. Ruszył program pakietowania samorządowych projektów PPP

PPP w pakietach. Ruszył program pakietowania samorządowych projektów PPP
Fot.PAP/R.Pietruszka
W czwartek zainaugurowany został program pakietowania projektów partnerstwa publiczno-prywatnego. Ma on ograniczyć koszty oraz zwiększyć dostępność tej formy finansowania inwestycji dla mniejszych jednostek samorządu terytorialnego.

Docelowo w programie weźmie udział pięć grup pilotażowych JST, które zostaną objęte wsparciem Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Samorządy, które spełnią warunki naboru, otrzymają wsparcie doradcze sfinansowane w 90 proc. przez ministerstwo. Dodatkowo resort przeprowadzi szkolenia dla zainteresowanych samorządów z tematyki PPP.

Wyboru samorządów, które zostaną włączone do projektu, dokona Polski Fundusz Rozwoju. W należącym do niego Funduszu Inwestycji Samorządowych jest ok. 600 mln zł, które będą przeznaczone na rozruszanie PPP. Na jeden projekt przewidziano od 10 do 120 mln zł wsparcia.  

PFR będzie poszukiwał uczestników grup pilotażowych w pięciu obszarach: przebudowa i utrzymanie obiektów dworcowych; przebudowa/budowa i utrzymanie obiektów użyteczności publicznej;  przebudowa/budowa i utrzymanie dróg publicznych; przebudowa/budowa i utrzymanie placówek oświatowych (żłobki, przedszkola, szkoły); przebudowa/budowa i utrzymanie obiektów infrastruktury sportowej.

Wiceminister inwestycji i rozwoju Witold Słowik podkreślił, że rząd wdraża cały zestaw działań, które mają rozruszać rynek PPP, jak szkolenia, doradztwo, zmiany prawa. "Wszystkie nasze działania to młot, który ma rozbić bariery stojące przed PPP: brak przetartych ścieżek, doświadczenia i relatywnie wysokie koszty doradztwa” – ocenił.

Apelował o większą otwartość samorządowców na partnerstwo publiczno-prywatne. „Wiemy, że za PPP ciągną się szkodliwe opinie. Z tym, że one dawno się już przeterminowały. Dla obecnego rządu PPP jest równorzędną formą finansowania inwestycji wobec na przykład zwykłych zamówień publicznych. Często nawet bardziej się opłaca, bo zyskujemy know-how partnera prywatnego” - dodał.

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys zwrócił uwagę, że pakietowanie PPP otwiera tę formę finansowania przed wieloma samorządami, ale zarazem stanowi wyzwanie dla administracji publicznej i przedsiębiorców. "Wsparcie merytoryczne i finansowe Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, a także oferta jaką dysponuje PFR, stwarza szansę na realizację nowych, istotnych dla lokalnych społeczności projektów inwestycyjnych" – dodał.

Jak podkreślono w komunikacie PFR, dzięki pakietowaniu PPP grupa samorządów będzie przeprowadzała wspólnie jedno postępowanie dotyczące partnerstwa publiczno-prywatnego i udzielała wspólnego zamówienia publicznego na wykonanie określonych prac budowalnych czy modernizacyjnych. To rozwiązanie, które pozwoli na zwiększenie siły negocjacyjnej samorządów w rozmowach z potencjalnym partnerem prywatnym, a także rozłożenie kosztów postępowania na kilka podmiotów. Pakietowanie pozwoli również na włączenie do postępowań mniejszych projektów, dotychczas za małych dla zainteresowania nimi partnerów prywatnych, a co za tym idzie osiągnięcie efektu skali.

Dodatkową korzyścią, jaką może zaproponować PFR, jest możliwość udzielania pożyczek podporządkowanych prywatnym partnerom. W projektach PPP partnerzy prywatni muszą wnosić wkład własny do spółek-koncesjonariuszy, którego koszty jest stosunkowo wysoki. Pożyczki oferowane przez PFR mogą częściowo zastąpić ich kapitał własny na korzystnych warunkach finansowych.

woj/
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25