facebook RSS # #

24.03.2019 15:16

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-08-09 15:22       aktualizacja: 2018-08-09 15:24       Wiadomości PAP
  A A A

Gminy w bazie. BCC za rozszerzeniem zasięgu bazy danych odpadowych na wszystkie gminy

Gminy w bazie. BCC za rozszerzeniem zasięgu bazy danych odpadowych na wszystkie gminy
Fot. PAP/T.Wojtasik
System baz danych o odpadach powinien jeszcze w tym roku objąć swoim zasięgiem wszystkie gminy - uważa BCC.

Business Centre Club przedstawił propozycje zmian w przepisach, które usprawnią system gospodarowania odpadami w Polsce. Organizacja zaproponowała m.in., aby najpóźniej do końca bieżącego roku został poszerzony zasięg istniejącego już, elektronicznego systemu baz danych odpadowych z 9 do 16 województw z włączeniem wszystkich gmin w kraju.

Czytaj także: MŚ: ruszyła rejestracja w bazie danych o odpadach; kolejne moduły po 2019 r.

Jacek Pietrzyk, ekspert BCC ds. gospodarki odpadami wyjaśnił, że obecnie sytuacja wygląda tak, że sprawozdania zawierające kilkadziesiąt kodów odpadów składane są w wersji papierowej z licznymi korektami. Jego zdaniem taki stan rzeczy prowadzi do sytuacji, w której główny nadzorca systemu gospodarki odpadami, czyli minister środowiska, otrzymuje informację o liczbach i sposobach zagospodarowania odpadów w poprzednim roku po ponad 7 miesiącach od jego zakończenia, co w danych za styczeń roku poprzedniego daje ponad półtoraroczne opóźnienie.

„Trudno wyobrazić sobie zarządzanie firmą, a co dopiero krajem, na podstawie danych sprzed 18 miesięcy" - zaznaczył Pietrzyk.

BCC zwrócił też uwagę na projekt rozporządzenia ministra środowiska w sprawie wysokości stawek zabezpieczenia roszczeń, który obok przepisów ustawy o odpadach, jest jednym z elementów składających się na próbę rozwiązania problemu m.in. porzucania odpadów.

Organizacja wskazała, że w wielu przypadkach, z wnioskiem o wydanie zezwolenia na gospodarowanie odpadami występują osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, których sytuacja finansowa lub majątkowa nie jest wystarczająca dla zabezpieczenia przed negatywnymi skutkami prowadzonej działalności.

Dlatego, aby uniknąć obciążenia administracyjnego starostów oraz marszałków województw, BCC zaproponował uregulowanie stawek zabezpieczenia roszczeń w formie załącznika nr 1 do rozporządzenia, który będzie stanowił katalog odpadów (rozporządzenie ministra środowiska z 9 grudnia 2014 r. w sprawie katalogu odpadów) ze stawkami przypisanymi odpowiednio do każdego kodu odpadów.

„Takie potraktowanie sprawy pozwoli na większe zróżnicowanie stawek, ponieważ zabezpieczenie dla odpadów niebezpiecznych, powstających z zakładach chemii organicznej lub rafineriach, może nie pokryć ewentualnych kosztów wykonania zastępczego. Natomiast, potraktowanie na tym samym poziomie części zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego pochodzącego z gospodarstw domowych nie odpowiada logice proporcjonalności zabezpieczenia do zagrożenia" - wyjaśnił ekspert BCC.  

Pietrzyk dodał, że przypisanie każdemu z kodów odpadów stawki zabezpieczenia uniemożliwi tworzenie interpretacji i opinii, które będą prowadziły do przewlekłości postępowań administracyjnych.

mp/    
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25