facebook RSS # #

14.10.2019 09:09

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-08-10 12:36       aktualizacja: 2018-08-10 12:42       Wiadomości PAP
  A A A

Woda dla Śląska. Metropolia chce uzgadniania strategii spółek wodociągowych

Woda dla Śląska. Metropolia chce uzgadniania strategii spółek wodociągowych
Fot.Wikimedia
Działająca od początku roku i zrzeszająca 41 miast i gmin Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM) proponuje uzgadnianie strategii inwestycyjnych lokalnych spółek wodociągowych i Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów w obrębie Śląskiego Klastra Wodnego.

To odpowiedź Metropolii na apel samorządu woj. śląskiego, do którego w zdecydowanej większości należy Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów, o zacieśnienie współpracy tej firmy, z której hurtowych dostaw wody korzystać ok. 3,5 mln osób, z częścią samorządów z regionu, których wodociągowe spółki w poprzednich latach zbudowały własne punkty poboru wody.

Jak podano w piątek podczas Zgromadzenia GZM, na początku września ma odbyć się spotkanie, na którym Metropolia chce zainicjować szczegółową dyskusję nt. szczegółów proponowanych rozwiązań.

Działające na 4,3 tys. km kw. i należące w większości do samorządu woj. śląskiego Przedsiębiorstwo jest największą w Polsce firmą wodociągową. Sprzedaje ponad 100 mln m sześc. wody rocznie, w oparciu o 11 ujęć i stacji uzdatniania, m.in. przy zbiorniku w Goczałkowicach. Główne ujęcie wody dla konurbacji katowickiej znajduje się w nurcie górskiej rzeki Soły. Stamtąd magistralami wodnymi woda płynie do zakładu w Goczałkowicach, a dalej po uzdatnieniu dostarczana jest do ok. 1,5 mln mieszkańców.

Przedsiębiorstwo, które utrzymuje rozbudowywany od ponad stu lat elastyczny system zaopatrzenia w wodę, sygnalizuje, że zwiększenie skali jego wykorzystania pozwoliłoby m.in. na obniżkę hurtowych cen wody dla samorządów. W przypadku 41 gmin GZM, 24 kupują w pełnym lub znacznym zakresie wodę z tej firmy, 14 ma to źródło w rezerwie, a trzy są całkiem poza nim.

Na początku br. marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa sygnalizował, że rozważa dodatkową opłatę dla miast podpiętych do sieci tej spółki, lecz nieodbierających od niej wody. Akcentował, że głównym problemem Przedsiębiorstwa są coraz wyższe koszty utrzymania infrastruktury – także do miast, które korzystają z niej tylko incydentalnie, np. w razie potrzeb związanych z remontami na ich terenie czy awariami własnych źródeł.

„Utworzony 130 lat temu pierścieniowy system zaopatrzenia miast aglomeracji śląskiej zakłada pobieranie z górskiej rzeki Soły dużych ilości wody i dostarczanie jej wspólnymi magistralami o łącznej długości przekraczającej 900 km do ponad 60 gmin na terenie woj. śląskiego i części woj. małopolskiego. To unikatowy w skali kraju, a nawet Europy system zaopatrzenia, który wielokrotnie sprawdził się podczas susz i powodzi jako pewne, ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie” - informuje Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów.

Śląski Klaster Wodny powołały w połowie 2007 r. regionalne przedsiębiorstwa branży wodociągowej, samorządy, uczelnie i placówki naukowo-badawcze, deklarując chęć skuteczniejszego działać na rzecz ochrony zasobów wody w regionie, poprawy jej jakości oraz modernizacji sieci. Inicjatorem powołania klastra było Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny

woj/
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25