facebook RSS # #

20.04.2019 23:25

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-08-13 15:51       aktualizacja: 2018-08-13 16:12       Wiadomości PAP
  A A A

Dla seniorów. Na Kujawach - program profilaktyczny zapobiegający upadkom seniorów

Dla seniorów. Na Kujawach - program profilaktyczny zapobiegający upadkom seniorów
Fot.PAP/ A.Grygiel
Siedemnaście kujawsko-pomorskich samorządów włączyło się w regionalny program profilaktyczny zapobiegający upadkom wśród seniorów. Z budżetu województwa kujawsko-pomorskiego na ten cel przeznaczono 150 tys. zł.

Jak wynika z badań Narodowego Instytutu Geriatrii, Rehabilitacji i Reumatologii, upadki i ich konsekwencje to jedna z najczęstszych przyczyn hospitalizacji starszych osób i potencjalne zagrożenie dla ich życia.

- Z danych, którymi dysponujemy wynika, że upadki są statystycznie bardziej niebezpieczne dla seniorów niż wypadki komunikacyjne. Konsekwencją są różnego rodzaju urazy, od banalnych stłuczeń po groźne złamania, na przykład złamanie szyjki kości udowej, a nawet pourazowe uszkodzenia mózgu. I paraliżujący aktywność lęk przed kolejnym upadkiem. Wiadomo, że remedium są ruch i ćwiczenia fizyczne. Stąd idea naszego programu, który realizujemy w partnerstwie z siedemnastoma miejskimi i gminnymi samorządami w całym województwie – wyjaśnia marszałek woj. kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

Programem zostanie objętych w tym roku ponad 700 osób w całym regionie, najwięcej w Grudziądzu, Inowrocławiu oraz Solcu Kujawskim (pow. bydgoski).

Nabory już trwają, a pierwsze zajęcia planowane są w połowie września. Uczestnicy programu będą trzy razy w tygodniu uczestniczyć w specjalnie dla nich dobranych ćwiczeniach fizycznych w niewielkich grupach.

- Dowiedzą się też jak unikać niebezpiecznych sytuacji m. in. w miejscu zamieszkania i środkach komunikacji publicznej, a także jak dzięki zdrowemu ruchowi i właściwej diecie zachować sprawność do późnych lat – poinformowała Beata Krzemińska, rzecznik prasowa kujawsko–pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego.

Jak zaznaczyła, zaangażowane w projekt samorządy miejskie i gminne już prowadzą rekrutację uczestników oraz kandydatów na trenerów - wykwalifikowanych rehabilitantów i absolwentów akademii wychowania fizycznego, którzy będą prowadzić dedykowane seniorom zajęcia sportowe.

Koordynatorem programu jest bydgoski Regionalny Ośrodek Medycyny Sportowej Sportvita.

- Po jego stronie są szkolenie trenerów, prowadzenie zajęć edukacyjnych dla uczestników, badania kwalifikacyjne i kontrolne oraz nadzór merytoryczny całości. Sportvita stworzy też platformę edukacyjną „Aktywny senior województwa kujawsko-pomorskiego” – poinformowała Krzemińska.

amk/
TAGI: ZDROWIE
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25