facebook RSS # #

20.04.2019 23:27

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-08-14 14:21       aktualizacja: 2018-08-14 15:21       Wiadomości PAP
  A A A

Rusza kampania. Kampania wyborcza rozpoczęta - już legalnie

Rusza kampania. Kampania wyborcza rozpoczęta - już legalnie
Fot. PAP/M.Kulczyński
Z dniem zarządzenia wyborów samorządowych oficjalnie rozpoczyna się kampania wyborcza. Wprawdzie część kandydatów na samorządowe stanowiska wykonawcze już od kilku tygodni organizowała spotkania wyborcze i konferencje prasowe, ale - w myśl Kodeksu Wyborczego - czyniła to nielegalnie.

"Niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków" - napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

Szef sztabu wyborczego PiS Tomasz Poręba zapowiedział, że na początku września zostanie zainaugurowana kampania wyborcza Prawa i Sprawiedliwości, z udziałem Jarosława Kaczyńskiego. natomiast już w najbliższą niedzielę w Sandomierzu odbędzie się ogólnopolska konwencja PiS, której głównym tematem będzie sytuacja w rolnictwie. Wezmą w niej udział m.in. premier Morawiecki oraz minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, którzy przedstawią szczegóły Planu dla Wsi.

Kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy Patryk Jaki przedstawił we wtorek swoje hasło wyborcze - "Ambitna i uczciwa Warszawa". Jak dodał, stolica Polski musi spełniać "standardy europejskości", z których jednym z najważniejszych jest uczciwość. "Wszystkie europejskie stolice, które chcą mówić o tych wartościach, muszą być uczciwe" - podkreślił.

Ponadto, jak wskazał, władze miasta powinny mieć ambitne plany, "jeżeli chodzi o zarzadzanie odpadami czy rozwoju infrastruktury". Zaznaczył, że wiele stolic regionu Europy Środkowej posiada więcej kilometrów linii metra niż Warszawa. Według niego, stolica Polski przegrywa też z innymi miastami jeżeli chodzi o wykorzystanie nowoczesnych technologii.

Rafał Trzaskowski, kandydat PO na prezydenta stolicy, oświadczył, że w wyborach samorządowych po raz pierwszy od 2015 r., kiedy PiS przejął władzę, będziemy mogli rozliczyć ich niekompetentne rządy. PO jest gwarantem, że Polska dalej będzie mogła się rozwijać na miarę swoich ambicji - dodał.

We wtorek na terenie kompleksu sejmowego odbyła się konferencja prasowa Platformy Obywatelskiej, w której udział wzięli: lider PO Grzegorz Schetyna, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, b. premier i b. przewodniczący PE Jerzy Buzek, europoseł Janusz Lewandowski.

Schetyna podkreślił, że będą to ważne wybory, ponieważ będą one "pierwszym krokiem" przed wyborami do Parlamentu Europejskiego i krajowego. Według Schetyny, będzie to "proces, droga, do tego, żebyśmy potwierdzili naszą obecność w Unii Europejskiej, żebyśmy dali Polsce gwarancję bezpieczeństwa, rozwoju, wykorzystania cywilizacyjnej szansy".

Kandydujący na prezydenta stolicy prezes Instytutu Rozwoju Warszawy Jacek Wojciechowicz ocenił, że Warszawa potrzebuje dynamicznego, niezależnego prezydenta. "Warszawa to miasto aktywnych i pracowitych ludzi, którzy się tu urodzili i ludzi, którzy do Warszawy przyjechali" - mówił. Podkreślił, że chce, by Warszawa była miastem tolerancyjnym i otwartym na każdego niezależnie od jego narodowości, wyznania czy orientacji seksualnej.

Cykl spotkań z mieszkańcami, przedstawianie kolejnych elementów programu wyborczego oraz intensywna kampania bezpośrednia - to plan porozumienia Wygra Warszawa na kampanię wyborczą w stolicy, przedstawiony przez lidera porozumienia Jana Śpiewaka.

"My chcemy dyskutować o przyszłości Warszawy, mamy spójną wizję, nowoczesną wizję dla Warszawy, Warszawy dla ludzi" - oświadczył Śpiewak, który jest popierany przez koalicję czterech ugrupowań: stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa, Partii Razem, Inicjatywy Polska oraz Zielonych.

Szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer zaznaczyła, że Koalicja Obywatelska (PO i Nowoczesna) jest przygotowana na wybory samorządowe. "Jako koalicja jesteśmy przekonani, że mamy duże szanse na wygranie w większości miast. Mamy bardzo dobrych kandydatów, czy we Wrocławiu, Warszawie, Łodzi, czy w Lublinie. Dodatkowo będziemy mieli silne listy do sejmików wojewódzkich" - podkreśliła.

Wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15) zapowiedział, że w najbliższych tygodniach partia ogłosi swojego kandydata na prezydenta Warszawy. Dodał, że Kukiz'15 jako jedyne ugrupowanie otworzy szeroko swoje listy wyborcze dla obywateli; nie trzeba będzie mieć żadnej legitymacji partyjnej.

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz oświadczył, że Polskie Stronnictwo Ludowe jest gotowe do kampanii wyborczej. Poinformował, że inauguracja odbędzie się w środę pod pomnikiem Wincentego Witosa w Tarnowie - "uroczyście, w dniu naszego święta narodowego, w miejscu dla nas szczególnym".

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny

woj/
TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25