facebook RSS # #

21.09.2018 00:47

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-09-12 11:11       aktualizacja: 2018-09-12 12:11       Wiadomości PAP
  A A A

Tajne dane. Burmistrz nie może dowolnie korzystać ze zbioru danych osobowych urzędu gminy

Tajne dane. Burmistrz nie może dowolnie korzystać ze zbioru danych osobowych urzędu gminy
Fot. Fotolia
Burmistrz nie może wykorzystać do celów związanych z kampanią danych osobowych mieszkańców ze zbiorów urzędu gminy, chyba że otrzyma od nich zgodę

Urząd Ochrony Danych Osobowych (UODO, dawnej GIODO) wydał poradnik dot. ochrony danych osobowych w kampanii wyborczej. W części poświęconej odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania poruszono zagadnienie korzystania przez urzędującego burmistrza z gminnych zbiorów danych do celów związanych z kampanią wyborczą.

"Czy burmistrz w trakcie kampanii wyborczej może wykorzystać do celów związanych z własną kampanią wyborczą dane osobowe mieszkańców znajdujące się w zbiorze danych osobowych urzędu gminy?"- brzmi opublikowane w poradniku pytanie.

Zgodnie z odpowiedzią UODO, burmistrz nie ma takich uprawnień. "Ewidencja ludności prowadzona jest na podstawie ustawy o ewidencji ludności. Żaden z przepisów tej ustawy nie daje podstaw do automatycznego wykorzystania danych osobowych mieszkańców gminy do prowadzenia przez burmistrza własnej kampanii wyborczej" – podkreślono w poradniku.

Autorzy opinii zwrócili uwagę, że nastąpiłaby w ten sposób nieuprawniona zmiana celu, w którym dane zostały zgromadzone, nie znajdowałoby to także odpowiednich podstaw prawnych.

"Procedura udostępniania danych z ewidencji ludności została szczegółowo opisana w art. 46 ustawy o ewidencji ludności. W omawianej sytuacji udostępnianie danych w tym celu mogłoby nastąpić tylko na podstawie zgody osób, których dane dotyczą" - zaznaczono.

kic/
TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25