facebook RSS # #

20.04.2019 23:21

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-09-12 13:42       aktualizacja: 2018-09-13 11:57       Wiadomości PAP
  A A A

Mądrze poukładane. Starosta mikołowski o roli samorządu powiatowego

Mądrze poukładane. Starosta mikołowski o roli samorządu powiatowego
Fot. Starostwo Powiatowe
w Mikołowie
Można na siłę powiedzieć, że powiaty są zbędne, ale wtedy te osoby, które pracują w starostwach, musiałyby wykonywać swoje zadania w gminach - mówi Henryk Jaroszek, starosta mikołowski. We wtorek został wyróżniony przez Związek Powiatów Polskich tytułem „Samorządowiec 20-lecia”.

Serwis Samorządowy PAP: 20 lat temu powiaty wzięły na siebie „zdewastowane szpitale, niedofinansowaną oświatę, zniszczone drogi i narastające bezrobocie”. Co Pana najbardziej przerażało na początku usamorządowienia powiatów?

Henryk Jaroszek, starosta mikołowski: Tamten czas pamiętam przede wszystkim jako walkę o powstanie powiatu mikołowskiego. Do tej pory takiego powiatu na mapie nie było, a starania o jego utworzenie podjęło pięć gmin, które powołały międzygminny związek komunalny. Działałem w nim jako burmistrz Łazisk Górnych. Dzięki zapałowi tych kilkorga samorządowców powstał nowy powiat. Mieliśmy na swoim terenie urząd skarbowy, policję, straż pożarną, zakład energetyczny w powiecie - te wszystkie warunki spełnialiśmy, choć początkowo mieliśmy opór, jeśli chodzi o powstanie powiatowej komendy policji.

Jedną z pierwszych ważnych decyzji już po utworzeniu powiatu było zaciągnięcie kredytu na wyremontowanie naszego szpitala. To była dobra decyzja; w tej chwili jest jednym z lepszych szpitali powiatowych nie tylko w województwie, ale też w kraju.

Co teraz spędza Panu sen z powiek?

- Niestety ten szpital. Został wyremontowany, unowocześniony, utworzyliśmy spółkę, a obawiam się o jego przyszłość ze względu na decyzje na szczeblu ministerialnym. Jeżeli nie dostaniemy dostatecznych pieniędzy na nowe stawki dla lekarzy i dla pielęgniarek, to ucierpią wszystkie szpitale w całym kraju, nasz też.

Naszemu powiatowi na tę chwilę brakuje na zapowiadane podwyżki 710 tys. zł, a na przyszły rok 1,5 mln zł. Skąd te pieniądze wziąć? Rząd da na podstawową pensję, a przecież są jeszcze opłaty, które ponosi pracodawca czy dodatki za wysługę lat. Czekamy na nowe umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia – jest już niemal połowa września, a nie znamy warunków na czwarty kwartał tego roku.

20 lat od reformy pojawiają się co rusz głosy, że powiaty są niepotrzebne. Jak to wygląda z Pana perspektywy – jako starosty z doświadczeniem w samorządzie gminnym?

- Powiaty są potrzebne. To też jest przecież wspólnota samorządowa. Można na siłę powiedzieć, że powiaty są zbędne, ale wtedy te osoby, które pracują w starostwach, musiałyby wykonywać swoje zadania w gminach. A to byłoby zbyt duże rozdrobnienie dla tych działań. Moim zdaniem jest to mądrze poukładane, choć niestety reforma nie została dokończona i powiaty mają zbyt małe dochody.

Dziękuję za rozmowę.

Anna Banasik

Starostwo Powiatowe w Mikołowie jest członkiem Klubu Samorządowego PAP.
TAGI: POWIAT
 
KOMENTARZE: 5 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-09-18 13:50:26
pryk: @mieszkaniec gminy; @Maria; @dario: Ciekawe spostrzeżenia tylko matematyka się kłania. Rozpiszę to na przykładzie starostwa i gmin z mojego terenu - 5 gmin: 4 wiejsko-miejska i 1 wiejska.
1. Pozwolenia budowlane. Starostwo: 1 dyrektor i 3 urzędników.
- w gminach należy zatrudnić co najmniej po 1 urzędniku (lub komuś dać dodatkowe obowiązki). Co w sytuacji chorób, urlopów?
2. Komunikacja (prawa jazdy, dowody, itp). Starostwo 1 dyrektor, 3 urzędników dowody rejestracyjne, 2 prawa jazdy. Kolejki zdarzają się duże.
- w gminach większych należy zatrudnić 2 osoby do dowodów rejestracyjnych, 1 do praw jazdy. W mniejszych wystarczy po 1.

Proszę policzyć samemu.
 
2018-09-17 19:45:13
bez złośliwości: Naprawdę uważacie, że świat się kończy na gminie? Nie rozumiem, co w tym złego, że są zadania, które realizuje się na poziomie ponadgminnym. Przecież to nikomu nic nie ujmuje. Uważacie, że np. pieczę zastępczą powinni koordynować w każdej gminie wójtowie?? że to zadanie musi być tak rozczłonkowane??
 
2018-09-17 08:57:12
dario: mieszkaniec gminy - nic dodać nic ująć, starostwo stało się zbędnym elementem w strukturze administracyjnej z którą większość mieszkańców nie czuje i nigdy nie czuło związku, struktury organizacyjne w nowoczesnym zarządzaniu firmami się "spłaszcza", wzrasta wtedy efektywność i pojawiają się oszczędności, i jeszcze presja powiatów na gminy w zakresie np. budowy dróg typu "nie dołożycie to drogi nie będzie, inni są chętni" jest standardem a nazywa się to "współpracą samorządów", jeszcze nie spotkałem się przypadkiem aby starostwo "dołożyło" na drogę gminną :)
 
2018-09-13 13:53:24
Maria: Można na siłę powiedzieć, że powiaty są zbędne, ale wtedy te osoby, które pracują w starostwach, musiałyby wykonywać swoje zadania w gminach - pan starosta sam idealnie ujął sens istnienia powiatów! Zadania powiatów trzeba przenieść do gmin!
 
2018-09-13 09:23:36
mieszkaniec gminy: Panie Starosto, gdyby zlikwidowano powiaty to znacznie spadły by koszty administracji bo wynagrodzenia: starosty, wicestarosty i pozostałych trzech członków zarządu, do tego sekretarz, skarbnik i cała administracyjna otoczka ( sekretariat starosty, biuro rady) i cała rada to lekko 100.000 zł miesięcznie zaoszczędzone. Pewnie, że gminy wykonywały by część pracy ale w znacznej części Gmina jest bliżej mieszkańca niż powiat oddalony np. o 30 km. Władze Gmin wybierane są w bezpośrednich wyborach, a starosta politycznie. Więc mieszkańcy nie maja wpływu kto będzie starostą. A zaoszczędzone pieniądze trafiły by do mieszkańców do szkół, szpitali, na drogi. Po co nam powiat, skoro gdy robi inwestycje to gmina musi się dołożyć co najmniej 50 %.
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25