facebook RSS # #

19.04.2019 03:29

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-09-13 09:42       aktualizacja: 2018-09-13 09:54       Wiadomości PAP
  A A A

Apel do samorządu. Ministerstwo apeluje o bonifikaty przy przekształcaniu użytkowania wieczystego

Apel do samorządu. Ministerstwo apeluje o bonifikaty przy przekształcaniu użytkowania wieczystego
Fot.PAP/W.Pacewicz
Szybkie wydanie zaświadczeń potwierdzających przekształcenie użytkowania wieczystego będzie zależało od sprawności samorządów – ocenia wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń i apeluje o bonifikaty przy przekształcaniu.
 
Umowy użytkowania wieczystego ustanowione na gruntach samorządowych ma blisko 2 mln właścicieli mieszkań i domów; ok. 500 tys. na gruntach Skarbu Państwa - podał Soboń.

1 stycznia 2019 r., na skutek ustawy uchwalonej z inicjatywy Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, zniknie użytkowanie wieczyste gruntów zabudowanych budynkami mieszkalnymi, na przykład blokami i domami jednorodzinnymi.

Jak zauważył Soboń "samorządy mają kluczową rolę przy przekształceniu, dlatego, że tylko jeden na pięciu użytkowników ma ustanowioną umowę na gruncie Skarbu Państwa". "Wierzę, że samorządy efektywnie zorganizują wydawanie zaświadczeń i akcja przebiegnie bardzo sprawnie" - powiedział wiceminister w rozmowie z PAP.

"Co najmniej od lipca tego roku samorządy mogą się przygotowywać do tej operacji" - zauważył wiceminister. "Co roku wysyłają setki tysięcy decyzji podatkowych i korespondencję związaną z użytkowaniem wieczystym. Prowadzą publiczne wykazy nieruchomości oddanych do użytkowania wieczystego. Spodziewam się, że w interesie swoich mieszkańców będą chcieli jak najszybciej wydać zaświadczenia" – stwierdził Soboń. Zgodnie z ustawą, urzędy mają na to 4 i 12 miesięcy.

Jak dodał, "przekształcenie użytkowania wieczystego to korzyści dla użytkowników, ale i dla samorządów". "Znikną konflikty między urzędami, a użytkownikami o wysokość podwyżek opłat z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości zabudowanych na cele mieszkaniowe. To odblokowanie wydziałów gospodarki nieruchomościami, które skoncentrują się teraz na dobrym zarządzaniu nieruchomościami komercyjnymi" - powiedział.

Soboń zaapelował o bonifikaty przy przekształceniu. "Samorządy zgodnie z konstytucyjną zasadą mają autonomię. Dlatego kieruję apel do samorządów, aby rozpoczęły prace nad korzystnymi dla mieszkańców warunkami przekształcenia" – podkreślił wiceminister.

Przypomniał, że "opłata roczna jest zapisana w umowie". "Jej wysokość to stawka procentowa wynikającą z ustawy, naliczana od wartości nieruchomości. Nowa wycena jest możliwa nie częściej niż raz na trzy lata. W zakresie opłaty samorząd nie wydaje decyzji, a jeśli urząd zamierza zaktualizować opłatę roczną, powinien ją wypowiedzieć na piśmie" - powiedział wiceminister.

"Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju zachęca samorządy do przygotowania bonifikat przy przekształceniu użytkowania gruntów mieszkaniowych. Mogą to być bonifikaty podobne do tych, które już w tej chwili przy przekształceniu obowiązują w gminach. Zmieni się tylko podstawa prawna do ich wydania, trzeba więc będzie ponownie wydać takie uchwały" - informuje biuro prasowe MIiR.

Na gruntach Skarbu Państwa zniżki są ustawowe – w przypadku wpłaty w pierwszym roku zniżka za przekształcenie użytkowania wieczystego we własność wynosi 60 proc. W każdym kolejnym roku zniżka będzie o 10 proc. mniejsza. Resort zapowiedział, że pracuje nad likwidacją użytkowania wieczystego także dla gruntów komercyjnych, ale to wymaga dalszych uzgodnień, także z Komisją Europejską.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25