facebook RSS # #

19.11.2019 00:02

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-09-13 11:54       aktualizacja: 2018-09-13 13:01       Wiadomości PAP
  A A A

Dobre początki. Starosta polkowicki o początkach samorządu powiatowego

Dobre początki. Starosta polkowicki o początkach samorządu powiatowego
Fot. ZPP
Byliśmy bez pieniędzy, ale z głową pełną pomysłów. Dzisiaj można pozyskać pieniądze, ale przepisy utrudniają działanie – mówi Marek Tramś, starosta polkowicki w 20 rocznicę powołania powiatów. We wtorek został wyróżniony przez Związek Powiatów Polskich tytułem „Samorządowiec 20-lecia”.

Serwis Samorządowy PAP: 20 lat temu usamorządowiono powiaty. Pamięta Pan pierwszy dzień w pracy jako starosta?

Marek Tramś, starosta polkowicki: Oczywiście, doskonale pamiętam ten mój pierwszy dzień w starostwie. Ale proszę pamiętać, że od roku funkcjonowała Polkowicka Strefa Usług Publicznych, jako pilotażowy powiat, więc mój początek pracy w powiecie był łatwiejszy, niż mogłem się tego spodziewać. Czekał na mnie fantastyczny zespół pracowników chętnych do współpracy. Co ciekawe, wiele tych osób wciąż pracuje w starostwie, część odeszła na zasłużone emerytury.

Co było wtedy największym wyzwaniem?

- Byliśmy bez pieniędzy, ale z głową pełną pomysłów i ogromnymi chęciami. Z niesamowitym zapałem organizowaliśmy wszystkie służby powiatowe od zera. Proszę pamiętać, że powiat polkowicki 20 lat temu po raz pierwszy pojawił się na samorządowej mapie Polski. Zaczynaliśmy z dwucyfrowym bezrobociem (15,7 proc.), a dzisiaj mamy jeden z najniższych wskaźników w Polsce (4,2 proc.).

Dzisiaj funkcjonują wszystkie powiatowe służby, a my pozyskujemy miliony z UE. Wybudowaliśmy halę sportową i boisko w Chocianowie, starostwo, nowe wiadukty, wyremontowaliśmy placówki oświatowe. Przekornie powiem, że początki były jednak znacznie prostsze, niż jest obecnie. Dzisiaj jest trudniej - mimo że można pozyskać pieniądze, to jest wiele instytucji i przepisów, które utrudniają działania.

To właśnie przepisy są wyzwaniem teraz?

- Mija 20 lat od reformy samorządowej, a rzeczywistość w wielu obszarach niestety znacznie odbiega od założonego w momencie powstawania powiatów modelu. Przede wszystkim wspomnę o niespójności zadań nałożonych na samorządy i środków finansowych. Nie sposób jest znaleźć uzasadnienie dla tego typu działania.

To wszystko nakłada się na przypisanie powiatom w 1998 roku dochodów nieadekwatnych do zakresu przekazanych kompetencji oraz tradycyjne już obarczanie skutkami realizacji zadań zleconych z zakresu administracji rządowej, bowiem na ich wykonywanie samorządy otrzymują kwoty nawet kilkunastokrotnie niższe od niezbędnych minimalnych potrzeb.

Drugim istotnym czynnikiem, mającym ogromny wpływ na obecną sytuację samorządu lokalnego, jest fakt, że w kontaktach z administracją rządową samorządy są traktowane jak zło konieczne. Nie jesteśmy bowiem postrzeganini jako partner w rozmowach z rządem.

Problem sięga samych fundamentów konstytucyjnych funkcjonowania samorządu. Istotą samorządu jest samodzielna realizacja zadań publicznych. Samodzielna — zatem wynikająca z suwerennej decyzji danej wspólnoty samorządowej. Tymczasem owa samodzielność jest krępowana poprzez coraz liczniej pojawiające się, a całkowicie nieuzasadnione standardy wykonywania zadań czy ich opłacania oraz zmiany przepisów w trakcie realizacji zadań.

Co więc powinno się zmienić, żeby samorządy powiatowe mogły dobrze funkcjonować?

- Odpowiadając jednym zdaniem, powiem, że samorządy powiatowe - mimo wielu przeciwności losu - funkcjonują dobrze. Minęło 20 lat od czasu reaktywowania samorządu terytorialnego. Dzięki zaangażowaniu i ciężkiej pracy samorządowców na rzecz mieszkańców ten okres stał się epoką rozwoju lokalnego i budowy społeczeństwa obywatelskiego. Władze samorządowe stały się ważnym uczestnikiem przemian, a struktury samorządowe przyczyniły się w sposób istotny do uporządkowania państwa. To między innymi powiaty mogą zaprezentować dorobek pracy dla społeczności lokalnych, bez której trudno sobie wyobrazić obraz naszych „małych ojczyzn”.

Co ważne, powiaty nauczyły się korzystać z danych im uprawnień. Sukcesem jest to, że nasi mieszkańcy doceniają rolę i widzą potrzebę funkcjonowania samorządów. Trzeba też jednak mieć świadomość, że współczesność stawia przed nami, samorządowcami coraz większe wymagania. I tutaj pragnę podkreślić - kierując się zasadą samorządności, należy nie tylko szanować dobro wspólnot lokalnych, ale przyznać im prawo do samodzielnego kształtowania najbliższego otoczenia.

W myśl tej zasady pieniądze wypracowane w danym miejscu, w pierwszej kolejności powinny służyć realizacji tych zadań, których oczekują mieszkańcy. To gospodarze najlepiej wiedzą, jakie są najpilniejsze potrzeby.

Dziękuję za rozmowę.

Anna Banasik

Starostwo Powiatowe w Polkowicach jest członkiem Klubu Samorządowego PAP.
TAGI: POWIAT
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25