facebook RSS # #

19.08.2019 17:30

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-09-13 16:30       aktualizacja: 2018-09-13 16:33       Wiadomości PAP
  A A A

Operacja wybory. W pracę przy wyborach zaangażowanych będzie wielu samorządowców

Operacja wybory. W pracę przy wyborach zaangażowanych będzie wielu samorządowców
Fot.PAP/M.Kulczyński
W Urzędzie Miasta Krakowa w pracach związanych z organizacją wyborów zaangażowanych może być ponad 200 pracowników, w Poznaniu - 150. Samorządowcy przyznają, że wybory to "skomplikowana operacja".

Zastępca dyrektora Wydziału Organizacji i Nadzoru Urzędu Miasta Krakowa Barbara Skrabacz-Matusik powiedziała Serwisowi Samorządowemu PAP, że aktualnie nie jest możliwe jednoznaczne określenie, ilu urzędników będzie zajmować się realizacją zadań związanych z wyborami. "Dotychczas przy planowaniu, organizacji i przeprowadzaniu samorządowych akcji wyborczych brało udział średnio 220 pracowników" - wyliczyła.

Skrabacz-Matusik zwróciła uwagę, że tegoroczne wybory stanowią pierwszą akcję przeprowadzaną na podstawie gruntownie zmienionych przepisów Kodeksu wyborczego, które przewidują zaangażowanie urzędników wyborczych oraz dwie obwodowe komisje wyborcze (ds. przeprowadzenia głosowania i ds. ustalenia wyników głosowania). Zmieniły się też zasady rekrutacji na członków obwodowych komisji wyborczych.

Mówiąc o zadaniach urzędników ratusza, poinformowała, że są odpowiedziami m.in. za przygotowywanie podziału gminy na okręgi wyborcze i stałe obwody głosowania, przygotowanie lokali wyborczych, a także obsługę terytorialnych komisji wyborczych.

Na pytanie, jakie wynagrodzenie będzie przysługiwało w związku z tym pracownikom magistratu, Skrabacz-Matusik odpowiedziała, że nie jest możliwe podanie jego wysokości. "Przygotowanie i realizacja akcji wyborczej stanowi bardzo duże przedsięwzięcie o bardzo zróżnicowanym i interdyscyplinarnym charakterze działań, które różnią się między sobą stopniem skomplikowania, specjalizacją czy pracochłonnością" - podkreśliła.

Dyrektor Wydziału Organizacyjnego Urzędu Miasta Poznania Wojciech Kasprzak przyznał, że przygotowanie i zorganizowanie wyborów to "skomplikowana operacja", która wymaga podjęcia pierwszych działań nawet trzy miesiące przed ich wyznaczonym terminem. "Z jednej strony wynika to ze skali dużego miasta jakim jest Poznań, natomiast z drugiej z kalendarza czynności wyborczych, które muszą być zrealizowane" – wyjaśnił.

Kasprzak zauważył, że w zależności od rodzaju zadań do ich realizacji potrzeba ludzi o różnych kompetencjach. Według niego, niektóre zadania, takie jak transport urn i kart do głosowania, mogą być zlecane na zewnątrz, natomiast inne - wśród nich m.in. przegląd lokali wyborczych, obsługa blisko 250 obwodowych komisji wyborczych i urzędników wyborczych oraz obsługa informatyczna komisji - muszą być wykonywane siłami własnymi.

"Wybory samorządowe są spośród wyborów powszechnych najbardziej skomplikowane i szacunkowo wymagać będą zaangażowania po stronie urzędu ok. 120-150 pracowników w różnym zakresie zadaniowym i czasowym" – ocenił Kasprzak.

Zapytany o wynagrodzenia urzędników ratusza zaznaczył, że pracownicy urzędu uczestniczący w realizacji zadań wyborczych będą za te zadania wynagradzani z dotacji celowej, stosownie do zaangażowania, w ramach systemu wynagrodzeń obowiązującego w urzędzie. "Środki na wynagrodzenia będą uzależnione od m.in. tego czy wybory odbędą się tylko w pierwszym wyznaczonym terminie czy także w terminie ponownego głosowania (II turze) " – wyjaśnił.

Annie Kowalskiej z Urzędu Miejskiego w Białymstoku także trudno ocenić, jaka liczba pracowników będzie potrzebna do prawidłowej realizacji zadań po zmianie przepisów dotyczących organizacji wyborów. "W latach ubiegłych w pracę zaangażowanych było ponad 280 osób, z czego 182, zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami prawa, były członkami obwodowych komisji wyborczych" – zaznaczyła.

Urząd Miasta Katowice przewiduje, że do dodatkowych prac związanych z organizacją wyborów zostanie oddelegowanych ponad 70 pracowników, a w niedzielę wyborczą - ponad 100. W w Gdańsku w organizację wyborów zaangażowanych będzie ok. 130 pracowników urzędu miejskiego, a w Toruniu  - w zależności od potrzeb - około 35 osób.

W Zielonej Górze podczas wyborów każdorazowo powoływany jest zespół ds. organizacji wyborów. Magistrat podał, że jest to kilkunastoosobowy skład bezpośrednio zaangażowany w przygotowania. Urząd zawiera ponadto umowy zlecenia z osobami, które np. rozwożą karty do głosowania do obwodowych komisji wyborczych, albo materiały wyborcze do pomieszczeń zabezpieczających dokumenty wyborcze oraz obsługują miejską komisję wyborczą.

Pierwsza tura wyborów samorządowych odbędzie się w niedzielę 21 października w godz. 7.00-21.00.

kic/

TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25