facebook RSS # #

11.12.2018 06:57

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-09-19 15:28       aktualizacja: 2018-09-19 15:31       Wiadomości PAP
  A A A

Zmiana kryterium. Co z wnioskami o stypendium szkolne złożonymi przed 15 września?

Zmiana kryterium. Co z wnioskami o stypendium szkolne złożonymi przed 15 września?
Fot. MEN
Od 1 października będzie obowiązywało nowe kryterium dochodowego uprawniające do stypendium szkolnego – przypomina MEN. I podpowiada, jak rozpatrywać wnioski.

W lipcu rząd zdecydował o podniesieniu m.in. kryterium dochodowego dla osoby w rodzinie do 528 zł. Nowa kwota zacznie obowiązywać z początkiem października.

Jak przypomina Ministerstwo Edukacji Narodowej, zmiana ta stanowi podstawę do wyliczenia kryterium dochodowego, na podstawie którego uczeń będzie mógł ubiegać się o stypendium szkolne.

„W trakcie rozpatrywania wniosków o przyznanie uczniowi stypendium szkolnego, na podstawie art. 90 d ustawy o systemie oświaty, należy stosować kryterium dochodowe obowiązujące w dniu rozpatrywania wniosku, a nie w dniu jego składania” – podkreśla MEN w komunikacie.

„Zatem w przypadku rozpatrzenia wniosku i wydania decyzji przed 1 października 2018 r. właściwym kryterium jest kwota 514 zł na osobę w rodzinie. Po 1 października 2018 r. obowiązującym kryterium będzie kwota 528 zł na osobę w rodzinie” – wyjaśnia resort.

MEN proponuje jednak, aby w przypadku wcześniejszego złożenia wniosku o stypendium szkolne (tj. przed 15 września 2018 r.), który będzie dotyczył nowego kryterium dochodowego (528 zł), wniosek taki również był przyjmowany.

„W przypadku kryterium 514 zł (obowiązującego do 31 września 2018 r.) stypendium szkolne może być udzielone od września 2018 r., natomiast w przypadku kryterium – 528 zł stypendium może być przyznane od 1 października 2018 r.” – instruuje ministerstwo.

Jak podaje MEN, w celu ułatwienia rozpatrywania wniosków o przyznanie stypendium, wg zwiększonego kryterium dochodowego (528 zł) we wniosku zainteresowany powinien podać datę, od kiedy ubiega się o pomoc materialną.
Resort przywołuje też art. 90n ust. 7 ustawy o systemie oświaty, zgodnie z którym w uzasadnionych przypadkach wniosek o przyznanie stypendium szkolnego może być złożony po upływie terminu, czyli po 15 września danego roku szkolnego.

„Rozpatrywanie wniosków, złożonych po15 września danego roku szkolnego może wynikać ze zmiany sytuacji finansowej w rodzinie. Kryterium dochodowe (528 zł) może stanowić wystarczającą przesłankę do ubiegania się o stypendium szkolne po ww. terminie” – informuje MEN.

Pełna treść komunikatu – TUTAJ.

aba/
TAGI: EDUKACJA
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-09-20 08:03:20
niedouczona: Upsss…! Ministerstwo EDUKACJI i wrzesień ma 31 dni....! Bez komentarza...
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25