facebook RSS # #

20.05.2019 07:56

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-09-19 16:55       aktualizacja: 2018-09-19 17:04       Wiadomości PAP
  A A A

Śląskie powietrze. Woźny: za ok. 2 tygodnie uchwała ws. wsparcia ubogich gospodarstw

Śląskie powietrze. Woźny: za ok. 2 tygodnie uchwała ws. wsparcia ubogich gospodarstw
Fot.PAP/A.Grygiel
Pełnomocnik premiera ds. rządowego programu Czyste Powietrze Piotr Woźny zapowiedział w środę w Katowicach, że za ok. 2 tygodnie Rada Ministrów zajmie się uchwałą zawierającą dedykowany program wsparcia dla najmniej zamożnych gospodarstw.

Prezentując założenia Czystego Powietrza - w kontekście potrzeb woj. śląskiego - Woźny przypomniał, że trzy najważniejsze filary programu to: przepisy dot. wymagań dla kotłów na paliwa stałe (już obowiązujące) i norm jakościowych dla paliw stałych (wciąż trwają prace nad rozporządzeniem), a także mechanizmy wsparcia.

Pełnomocnik wskazał przy tym na wagę inicjatywy Komisji Europejskiej „Catching-up Regions”, w której m.in. przez rok na bazie woj. małopolskiego i śląskiego analizowano, jak wykreować system wsparcia polskich domów jednorodzinnych, aby „pomóc im załatwić trzy rzeczy: doprowadzić, aby płaciły tańsze rachunki za energię, żeby poprawić jakość powietrza i żeby zmniejszyć skalę ubóstwa energetycznego”.

Woźny wymienił dwie rekomendacje: aby ustanowić dobrze oddzielone programy wsparcia dla osób ubogich (program socjalny) i nieubogich energetycznie, a także by koordynować wydawanie pieniędzy publicznych pod kątem efektywności ich zaangażowania.

Woźny ocenił jednocześnie, że rządowe zaangażowanie w finansowanie działań przewidzianych Czystym Powietrzem jest „substytutem tego, co powinny zrobić władze województw” w ślad za przyjmowanymi przez nie uchwałami antysmogowymi. „Te uchwały niestety zamieniły się w deklaracje – powiedziałbym – społeczno-polityczne, ponieważ nie szły za nimi konkretne działania – poza Małopolską – mające na celu wsparcie mieszkańców w procesie wymiany przestarzałych kotłów” - zdiagnozował.

„Na Śląsku tego zabrakło” - podkreślił Woźny przypominając, że spośród 36 polskich miast na tegorocznej liście WHO 50 europejskich miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem, 15 znajduje się w woj. śląskim (mieszka w nich 1,59 mln osób). Wskazał, że w tym kontekście 15 miast regionu obejmie pilotażowy program Stop Smog, dotyczący termomodernizacji, dla najmniej zamożnych gospodarstw domowych.

„To, co robimy, to uchwała, która przeszła przez komitet stały i myślę, że w ciągu tygodnia lub za dwa tygodnie trafi na Radę Ministrów, w której robimy dedykowany program wsparcia dla tych najmniej zamożnych gospodarstw. Chcemy zacząć uczyć się wydawać pieniądze razem z samorządem województwa i gminami. Te 15 śląskich miast, to są miasta zarówno powyżej 100 tys. mieszkańców, jak i poniżej 100 tys. mieszkańców” - zapowiedział pełnomocnik.

Przedstawiając plan działań związanych z wdrożeniem projektu Czyste Powietrze na lata 2018-27 Woźny zapowiedział, że w latach 2018-19 uruchomione zostaną dwa programy wsparcia: koordynowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej program Czyste Powietrze oraz pilotaż dla ubogich energetycznie w miastach z listy WHO.

„W latach 2018-21 chcemy zinwentaryzować wszystkie dostępne środki publiczne, które są jeszcze w tej perspektywie unijnej; chcemy też nauczyć się z samorządami wspólnie wydawać te pieniądze” - zadeklarował pełnomocnik.

Nabór wniosków w programie Czyste Powietrze rozpoczął się w środę. Program dotyczy wymiany pieców i termomodernizacji budynków i będzie realizowany przez 12 lat, z czego przez 10 lat będzie można składać wnioski.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny

woj/
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-09-20 08:45:10
dziwny...: druk wniosku, który można pobrać z internetu (bez instrukcji, bez regulaminu)jest możliwy do wypełnienia chyba wyłącznie dla jego twórców!!Nie wyobrażam sobie by samotna starsza osoba była w stanie "toto" wypełnić! Czyżby celowo? albo by dać furtkę do zarabiania swoim specjalistom?!Kilkanaście stron bełkotu, odechciewa się tego dofinansowania. A audyt? sprawdźcie sobie ceny za jego sporządzenie....
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25