facebook RSS # #

19.06.2019 12:01

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-09-20 11:22       aktualizacja: 2018-09-20 11:27       Wiadomości PAP
  A A A

Wyborczy mem. Sąd w trybie wyborczym zakazał rozpowszechniania mema

Wyborczy mem. Sąd w trybie wyborczym zakazał rozpowszechniania mema
Fot.Fotolia
Kandydat Koalicji Obywatelskiej w wyborach do rady powiatu białostockiego ma usunąć ze swego profilu na portalu społecznościowym tzw. mema, którym jest przerobiony baner ubiegającej się o reelekcję burmistrz Łap. Ma ją również na tym profilu przeprosić.

Postanowienie w tej sprawie wydał w trybie wyborczym Sąd Okręgowy w Białymstoku. Jest ono nieprawomocne; kandydat Koalicji Obywatelskiej, który ma usunąć mema i przeprosić, już zapowiedział apelację. Nie wyklucza jej również burmistrz Łap Urszula Jabłońska, która domagała się również 10 tys. zł zadośćuczynienia na cel społeczny.

Proces odbywał się z wniosku Urszuli Jabłońskiej, która jako kandydatka PiS ubiega się o reelekcję. Poszło o jej przerobiony baner wyborczy. Ktoś, zamiast hasła "serce dla Łap" umieścił na nim napis "pomagam tylko swoim", zaś za zdjęciem kandydatki - wizerunek proboszcza łapskiej parafii i rękę z wachlarzem banknotów. Baner, ze strony "komitetu obrony" jednej z miejscowych podstawówek, udostępnił na swoim profilu Andrzej Fronc - kandydat na radnego rady powiatu białostockiego z listy Koalicji Obywatelskiej.

Fronc domagał się oddalenia wniosku. Argumentował przed sądem, że wnioskodawczyni nie wykazała, iż formalnie jest kandydatką na burmistrza Łap oraz że nie on jest autorem mema i nie wie, kto go stworzył i zamieścił na profilu komitetu obrony szkoły. Ale przyznał jednocześnie, że zgadza się z wymową przerobionego banera.

Zamieszczanie w mediach społecznościowych zmodyfikowanych plakatów wyborczych, zawierających dyskredytujące treści, jest formą negatywnej agitacji wyborczej - podkreślił sąd okręgowy, który częściowo uwzględnił wniosek Urszuli Jabłońskiej. Zwrócił przy tym uwagę, że w sprawie w trybie wyborczym ciężar dowodowy spoczywa nie na wnioskodawcy, ale na tzw. uczestniku postępowania, który musi udowodnić, że treści które upublicznił, są prawdą.

Sędzia Bogusława Zieleniewska-Masłowska podkreśliła, że Andrzej Fronc "temu obowiązkowi nie sprostał", a w tej sytuacji podane przez niego informacje zmierzały do zdyskredytowania Urszuli Jabłońskiej w oczach przyszłych wyborców, stawiały ją w złym świetle i naruszały dobre imię. Sędzia mówiła też, że jest to kampania wyborcza wykraczająca poza zasady rzetelności debaty przedwyborczej, a mem był przejawem agitacji do głosowania przeciwko Urszuli Jabłońskiej.

Dlatego kandydat na radnego ma ten przerobiony baner usunąć ze swego profilu, ma też tam na 7 dni zamieścić stosowne przeprosiny. Jednocześnie sąd oddalił roszczenie finansowe; uznał że jest zbyt wygórowane i "nieadekwatne do zakresu naruszeń", a wystarczy samo usunięcie baneru i przeprosiny w mediach społecznościowych.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny

woj/
TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25