facebook RSS # #

20.05.2019 07:53

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-09-20 12:27       aktualizacja: 2018-09-20 13:00       Wiadomości PAP
  A A A

Biegną terminy. Do piątku - informacje o lokalach i kandydaci do komisji obwodowych

Biegną terminy. Do piątku - informacje o lokalach i kandydaci do komisji obwodowych
Fot.PAP/P.Jaskółka
Biegną terminy. Do piątku - informacje o lokalach i kandydaci do komisji obwodowych

W piątek, zgodnie z kalendarzem wyborczym, upływa termin poinformowania wyborców gdzie będą głosować oraz zgłaszania kandydatów na członków obwodowych komicji wyborczych.

Kodeks wyborczy stanowi, że najpóźniej 30 dni przed głosowaniem wójt podaje, w formie obwieszczenia, do wiadomości wyborców informację o numerach oraz granicach stałych i odrębnych obwodów głosowania, siedzibach obwodowych komisji wyborczych, lokalach dostosowanych do potrzeb wyborców niepełnosprawnych, możliwości głosowania korespondencyjnego przez wyborców niepełnosprawnych i głosowania przez pełnomocnika. Obwieszczenie wójt zamieszcza w Biuletynie Informacji Publicznej. W razie niewywiązania się wójta z tego obowiązku zadania związane z obwodami głosowania spadną na właściwego komisarza wyborczego.

W październikowych wyborach po raz pierwszy będą pracowały dwie obwodowe komisje wyborcze: ds. przeprowadzenia głosowania i ds. ustalenia wyników głosowania w obwodzie. Zgłoszenia kandydatów do tych komisji są przyjmowane do piątku. Osoba będąca kandydatem na członka obwodowej komisji wyborczej może zostać zgłoszona do komisji tylko na obszarze województwa, w którym stale zamieszkuje. Ograniczenia dotyczą też pokrewieństwa z kandydatami na radnego oraz wójta (burmistrza, prezydenta). Pokrewieństwo w stosunku do kandydata na radnego jest możliwe w obwodzie na obszarze innej jednostki samorządu terytorialnego albo tej samej JST, pod warunkiem, że obwodowa komisja wyborcza nie jest właściwa dla okręgu wyborczego, w którym kandyduje osoba spokrewniona. W przypadku wyborów wójta osoby spokrewnione mogą być członkami komisji obwodowych tylko na obszarze innej JST. Jako pokrewieństwo Kodeks wyborczy definiuje osoby będące w stosunku do członka komisji "małżonkiem, wstępnym, zstępnym, rodzeństwem, małżonkiem zstępnego lub przysposobionego albo pozostającą z nim w stosunku przysposobienia".

W skład każdej z komisji powołuje się 9 osób spośród kandydatów zgłoszonych przez pełnomocników wyborczych lub upoważnione przez nich osoby. Kodeks wyborczy precyzyjnie określa uprawnienia poszczególnych komitetów wyborczych w tym zakresie. Minimalny skład liczbowy obwodowej komisji wyborczej wynosi 5 członków. W sytuacji gdyby zabrakło tego minimum, uzupełnienia składu dokonuje komisarz wyborczy.

na powołanie obwodowych komisji wyborczych komisarze będą mieli czas do 1 października.

woj/


TAGI:
 
KOMENTARZE: 3 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-09-25 22:17:15
wolnościowiec: Już zaczęły się "ustawki". W gminach sąsiednich do mojej pojawiły się najpierw ogłoszenia urzędów gmin o terminach zgłoszeń i losowania kandydatów do obwodowych komisji wyborczych, ale w trakcie zostały zamienione informacjami komisarza wyborczego zmieniającymi czas na zgłoszenia i datę losowania.
Władza wszytko ustawia pod siebie pacyfikując niezależne urzędy i urzędników wyborczych, którzy okazali się nie być na usługach partii. PRZEKRĘTY!
 
2018-09-21 21:23:03
janka: Po pierwsze szkoda że urzędy, jak wszystko robią za PKW i ich pełnomocników a co gorsze wow przestał działać o 14:30- komentarz do. Zgłaszania członków ok, pozdrawiam serdecznie wszystkich pracusiow z urzędów, trzymajcie się!!! Bez nas wybory by się nie powiodly,ciekawe czy prezes zdaje sobie sprawę, pewno wytycznych ani uchwał PKW nie czytał :))))))
 
2018-09-21 17:32:34
ciekawy: Dodajcie dwie ważne rzeczy:

1. Gdy do tej samej komisji zgłosi się więcej niż 9 kandydatów to PIS I PSL mają GWARANTOWANE MIEJSCE W TEJ KOMISJI, a losowanie odbywa się wśród pozostałych, czyli na pozostałe 7 miejsc w komisji.

2. Gdy jest mniej chętnych kandydatów do komisji niż 9, to ZAWSZE UZUPEŁNIA SIĘ SKŁAD do maksymalnej ilości, czyli 9.
Komisarz uzupełnia do minimum gdy POWOŁANY skład spadnie poniżej minimum.

3. I na koniec ZAGADKA. Przepisy nie przewidują sytuacji gdy kandydat kombinuje i zgłasza swoją kandydaturę do tej samej komisji w gminie ale z kilku różnych komitetów.
Z którego komitetu powinien zostać uwzględniony do kandydowania do tej komisji? Bo może kandydować tylko do jednej :)
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25