facebook RSS # #

19.06.2019 12:05

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-10-12 15:49       aktualizacja: 2018-10-12 15:58       Wiadomości PAP
  A A A

Mieszkanie Plus. Kolejna czwarta już inwestycja Jarocina, w Gdyni rekordowa liczba zainteresowanych

Mieszkanie Plus. Kolejna czwarta już inwestycja Jarocina, w Gdyni rekordowa liczba zainteresowanych
Fot. UM Jarocin
Gmina Jarocin przygotowuje budowę czwartego osiedla w ramach Mieszkania Plus, a Gdyni – na pierwsze osiedle z tego programu, ze 172 mieszkaniami, jest już aż 490 chętnych.

W gminie Jarocin w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus powstały już trzy osiedla. Pierwszych 96 mieszkań zostało oddanych do użytku w kwietniu w Siedleminie. Klucze do kolejnych 120 mieszkań, które powstały przy ul. Siedlemińskiej w Jarocinie, trafiły w ręce najemców w czerwcu. Jako ostatnie zasiedlone zostały 42 mieszkania przy ul. Leszczyce w Jarocinie. Przy ul. Siedlemińskiej trwa drugi etap prac. Powstaje tu kolejnych 108 mieszkań. Łącznie to 366 mieszkań, których budowa będzie kosztować 50 mln zł.

Obecnie miasto przygotowuje się do budowy czwartego już osiedla w ramach programu Mieszkanie Plus, na które składać się będzie 78 mieszkań w miejscowości Potarzyca. Ma ono być gotowe wiosną 2020 r.

Jarocińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego pod koniec września ogłosiło konkurs, który ma wyłonić instytucję finansującą tę inwestycję. Stało się tak, bowiem takie wymogi stawia obecnie państwowa spółka BGK Nieruchomości (już niebawem zmieni nazwę na PFR Nieruchomości, jako że została przejęta przez Polski Fundusz Rozwoju) - realizator rządowego programu Mieszkanie Plus. Termin składania ofert został wyznaczony na 29 października. - Wiemy na pewno, że BGK Nieruchomości przystąpi do tego konkursu ze swoją ofertą. Potem nastąpi przygotowanie dokumentów finansowych i rozpoczniemy proces wyłonienia wykonawcy – poinformował Jerzy Wolski, prezes JTBS-u.

Wybór lokalizacji pod budowę tych mieszkań nie jest przypadkowy. Kilka kilometrów od Potarzycy, w Golinie, powstaje duży Zakład Przetwórstwa Drobiu (ma to być najnowocześniejszy tego typu zakład w Polsce, a koszt jego budowy wyniesie 150 mln zł). - Przyszli pracownicy tego zakładu mieliby z Potarzycy dogodny dojazd do pracy – podkreśla burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki.

Powstanie osiedla właśnie w Potarzycy ma też inne znaczenie, społeczne - wiąże się ono ściśle z przyszłością funkcjonującej tu niepublicznej szkoły podstawowej. Placówka boryka się ze skutkami niżu demograficznego. Obecnie do szkoły, razem z przedszkolakami i klasą gimnazjalną, uczęszcza 96 dzieci. - Żeby szkoła mogła działać, musi mieć minimum sto dzieci. W przyszłym roku odejdą nam dwa roczniki i spadek liczby uczniów będzie zbyt duży - stwierdza Anna Piętka, dyrektorka Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Potarzycy.

Zwiększenie liczby dzieci w placówce z pewnością pozytywnie wpłynęłoby na jej funkcjonowanie. Wzrosłaby kwota subwencji oświatowej. - Z jednej strony będzie to wzmocnienie szkoły, która już jest, a z drugiej strony my, jako gmina, nie musimy budować nowej placówki, żeby zabezpieczyć możliwość uczęszczania do przedszkola czy do szkoły dzieciom, które będą mieszkały na nowym osiedlu – wyjaśnia burmistrz Pawlicki.

- Przez dostępność tanich i dobrej jakości mieszkań, która przekłada się na wzrost liczby mieszkańców, rozwijamy gminę – mówi dodaje burmistrz. - W kolejnej kadencji będziemy kontynuowali program budowy mieszkań czynszowych, tak aby w pierwszej kolejności zabezpieczyć potrzeby mieszkańców naszej gminy, ale także tych osób, które chcą się związać z Jarocinem na stałe. Ich osiedlenie się na terenie naszej gminy zabezpieczy przede wszystkim możliwość funkcjonowania zakładów w strefie ekonomicznej, która jest w Golinie. To wszystko mamy bardzo głęboko przemyślane tak, aby w Jarocinie przez budownictwo mieszkaniowe następował zrównoważony rozwój całej gminy.

- Program budowy mieszkań czynszowych w gminie Jarocin to program stały - mówi Witosław Gibasiewicz, wiceburmistrz Jarocina. - W kolejnej kadencji na pewno zostanie wybudowanych nie mniej niż 400 mieszkań. Nie tylko w systemie mieszkań czynszowych, ale także mieszkań deweloperskich, chronionych i socjalnych. Jarocin, szerzej południowa Wielkopolska, staje się liderem budownictwa czynszowego w skali kraju. Najlepiej świadczy o tym fakt, że mimo wybudowania ponad 260 mieszkań i kolejnej setce w budowie, w JTBS-ie jest ponad 1200 wniosków osób, które chciałyby zamieszkać w tego typu mieszkaniach.

Ma też czym pochwalić się Gdynia, gdzie już 490 osób złożyło ankiety dla zainteresowanych tamtejszymi 172 mieszkaniami wybudowanymi w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus (ankiety można składać jeszcze do niedzieli, 14 października).

Ankiety mają pokazać, jakie preferencje mają rodziny zainteresowane najmem tych mieszkań. „Wśród pytań znajdują się zarówno te, dotyczące preferowanego metrażu oferowanych mieszkań, rodzaju umowy – najmu instytucjonalnego lub najmu z dojściem do własności, a także standardu wykończenia lokalu” - informuje BGK Nieruchomości. „Na podstawie wyników ankiety inwestor podejmie decyzję dotyczącą proporcji pomiędzy mieszkaniami oddawanymi w stanie deweloperskim - a wykańczanymi w standardzie +pod klucz+". Ankieta nie stanowi części procesu rekrutacyjnego, który ruszy w październiku”.

Podstawowym kryterium, który będzie musiał spełnić przyszły najemca w Gdyni jest tzw. zdolność czynszowa, która określa możliwości finansowe rodziny pod kątem terminowego opłacania czynszu o danym metrażu.
„Wysokość czynszu w gdyńskiej inwestycji programu Mieszkanie Plus będzie uzależniona od rodzaju zawartej umowy najmu i standardu wykończenia lokalu” – podaje BGKN. „Zgodnie z założeniami średnia stawka czynszu za najem na minimum 24 miesiące mieszkania w standardzie wykończonym wyniesie 19,83 zł za m kw. Natomiast za najem z dojściem do własności na 30 lat mieszkania w stanie deweloperskim wyniesie 23,60 zł za mkw.”

Inwestycja w Gdyni, finansowana przez BGK Nieruchomości, to sześć czterokondygnacyjnych budynków ze 172 mieszkaniami, zarówno kawalerkami, jak i mieszkaniami 2,3,4 oraz 5-pokojowymki. Na osiedlu przewidziano także 224 miejsca postojowe dla samochodów.

Źródło: UM Jarocin, Codzienny Serwis Informacyjny PAP
TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25