facebook RSS # #

26.03.2019 22:24

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-10-17 08:00       aktualizacja: 2018-10-17 16:47       Wiadomości PAP
  A A A

Pozew oddalony. Sąd oddalił pozew w trybie wyborczym, złożony przez Jacka Karnowskiego

Pozew oddalony. Sąd oddalił pozew w trybie wyborczym, złożony przez Jacka Karnowskiego
Fot. PAP/A.Warżawa
Kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Sopotu Piotr Meler nie musi prostować swojej wypowiedzi o niskim poziomie bezpieczeństwa w mieście - postanowił Sąd Okręgowy w Gdańsku.

Sąd oddalił tym samym wniosek w trybie wyborczym prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego przeciwko Melerowi.
Karnowski domagał się od Melera sprostowania jego wypowiedzi, że dotychczasowa polityka prezydenta Sopotu skutkowała wzrostem liczby przestępstw popełnianych w Sopocie na przestrzeni lat.

Prezydent miasta twierdzi, że jest to sprzeczne z faktami, ponieważ np. liczba przestępstw w Sopocie w sezonie turystycznym 2018 spadła w porównaniu do ubiegłego roku o 35 procent.

W uzasadnieniu postanowienia sędzia Łukasz Zioła wskazał, że wypowiedź Melera miała charakter „wyłącznie sądu ocennego, a nie faktu podlegającego zweryfikowaniu według kryterium prawda-fałsz”.

„Piotr Meler wprawdzie odwołał się do stwierdzenia o wzroście liczby przestępstw, ale w kontekście jego wszystkich wypowiedzi poprzedzających taki wniosek i ocenę polityki Jacka Karnowskiego i jego ekipy, posłużył się w tym zakresie pewnym uproszczeniem i skrótem myślowym. W ocenie sądu, używanie w debacie publicznej tego typu przerysowań jest dopuszczalne i jest elementem demagogii, która z pewnością jest dopuszczalna” - uznał sąd.

Według sądu „dokonana ocena, nawet głęboko niesprawiedliwa, nie podlega sprostowaniu w trybie w wyborczym”.

Sąd podkreślił też, że ustalenie prawdziwości wypowiedzi o wzroście liczby przestępstw jest trudne z uwagi na „ułomność” statystyk na ten temat. Wyjaśnił, że dane mówią np. o określonym rodzaju przestępstw, dotyczą różnych okresów, bazują na źródłach policyjnych z pominięciem prokuratury, a także nie uwzględniają czynów przestępczych nie zgłoszonych organom ścigania.

Wtorkowe postanowienie sądu nie jest prawomocne. Karnowski zapowiedział, że złoży odwołanie.

„Statystyki podawane przez policję i Główny Urząd Statystyczny jednoznacznie mówią, że w Sopocie następuje spadek przestępczości i to we wszystkich kategoriach. Dlatego trudno zgodzić się ze stwierdzeniem sądu, że jest to tylko ocennie mówione przez konkurenta z PiS. Będziemy apelować, aby dalej bronić dobrego imienia miasta i dobrego imienia policji państwowej, gdyż nie można dowolnie obrażać policjantów i lżyć własnego miasta. To nie przystoi radnemu i kandydatowi na prezydenta miasta Sopotu” - powiedział dziennikarzom Karnowski.

Wystosował też w tej sprawie oświadczenie. "Nie mogę się zgodzić z uzasadnieniem sądu, że nieprawdziwa wypowiedź Piotra Melera o wzroście liczby przestępstw w Sopocie była oceną i nie dotyczyła faktów.
Statystyki nie są oparte na odczuciach. Są oparte na danych policji oraz danych GUS i w sposób najbardziej obiektywny pokazują stan bezpieczeństwa w mieście" - napisał w nim Karnowski.

Meler nie był obecny w sądzie.

„Postanowienie sądu jest dla mnie zadowalające i uwzględnia to, co wskazywałem w toku postępowania” - powiedział dziennikarzom pełnomocnik kandydata PiS, adwokat Bartosz Sawicki, który wnosił o oddalenie wniosku Karnowskiego.

Sprawa dotyczy słów Melera („Policjanci boją się wyjść z radiowozów podczas interwencji”), które padły z jego ust, jako cytat opinii jednego z mieszkańców, podczas debaty kandydatów na prezydenta Sopotu 8 października w TVP Gdańsk, a także opinii Melera zamieszczonej następnego dnia na jednym z portalów społecznościowych.

„To właśnie niski poziom bezpieczeństwa jest smutnym podsumowaniem 20-letnich rządów Jacka Karnowskiego i jego ekipy. Dotychczasowa polityka skutkowała wzrostem ilości przestępstw popełnianych w Sopocie na przestrzeni lat i narażaniem nie tylko mieszkańców, czy turystów, ale także funkcjonariuszy Policji na służbie. To konsekwencje błędnych decyzji doprowadziły do sytuacji, w której ludzie w Sopocie obawiają się o swoje bezpieczeństwo" - napisał Meler.

Oprócz Jacka Karnowskiego (KWW Platforma Sopocian Jacka Karnowskiego) sprawującego funkcję prezydenta Sopotu od 1998 r. oraz Piotra Melera (radny klubu PiS w Radzie Miasta Sopotu, ale nie należący do tej partii), o najwyższy urząd w tym mieście ubiegają się także: radna Grażyna Czajkowska z ruchu obywatelskiego Kocham Sopot oraz Małgorzata Tarasiewicz ze stowarzyszenia Mieszkańcy dla Sopotu.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP, UM Sopot
TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25