facebook RSS # #

26.03.2019 22:24

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-10-18 11:14       aktualizacja: 2018-10-18 15:21       Wiadomości PAP
  A A A

Kajak miejski. W Olsztynie ma powstać system wypożyczania kajaków na wzór wypożyczalni rowerów miejskich

Kajak miejski. W Olsztynie ma powstać system wypożyczania kajaków na wzór wypożyczalni rowerów miejskich
Wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego chce stworzyć w Olsztynie system bezpłatnych i ogólnodostępnych kajaków na wzór wypożyczalni rowerów miejskich.

- Stolica Warmii i Mazur powinna bardziej kojarzyć się w Polsce z rzeką i jeziorami – tłumaczy swój pomysł Wioletta Śląska-Zyśk, wicemarszałek Warmińsko-Mazurskiego. - Olsztyn „Wenecją Wschodu”? Czemu nie! Kajak miejski to alternatywa komunikacyjna dla części mieszkańców, chwytliwy produkt turystyczny, który wesprze budżet miasta i impuls do rozwoju nie tylko małego biznesu. No i my nie musimy budować tylu kanałów, co w Wenecji czy Amsterdamie, bo wyręczyła nas w tym natura.

Zdaniem wicemarszałek obecnie Olsztyn nie wykorzystuje w pełni tego waloru.

– Jeśli chcemy wybić się wizerunkowo w Polsce i w Europie, to musimy wyróżniać się realnymi, ale śmiałymi pomysłami, które pokażą światu atuty naszego miasta – przekonuje Wioletta Śląska-Zyśk. – Mamy w Olsztynie rzadko spotykany w Europie układ wodny, który aż prosi się o zagospodarowanie. Jako samorządowiec „zjadłam zęby” na dużych inwestycjach wodnych wspartych środkami UE na Mazurach. Czas na coś ekstra w Olsztynie. Tym bardziej, że zbliża się kolejna unijna perspektywa finansowa.

Połączenie olsztyńskich jezior, Łyny, Wadąga i Kortówki, istniejących kanałów oraz kilku nowych dróg wodnych ma stworzyć sieć tras kajakowych z przystankami w najbardziej atrakcyjnych punktach miasta i jego okolic. Wypożyczenie kajaka będzie bezpłatne, a pilotaż w Olsztynie i powiecie olsztyńskim ma w przyszłości objąć inne miejscowości regionu.

- W miastach holenderskich czy belgijskich mieszkańcy masowo przemieszczają się w sposób aktywny, przyjemny i bliższy naturze, bo mają taką możliwość – mówi wicemarszałek. – My musimy jechać kawał drogi samochodem za miasto, żeby… pojeździć na rowerze czy popływać kajakiem. Takiej jakości w Olsztynie brakuje.

Nad organizacją systemu ma czuwać GPS. Dzięki satelitom kajaki będą monitorowane, a inteligentny system sterowania zadba, by były przewożone ze stacji do stacji wedle potrzeb użytkowników.
Jak wyjaśnia Karol Majchrzak, ekspert i autor wstępnej analizy systemu kajakowego w Olsztynie, sam kajak będzie naszpikowany nowinkami technicznymi.

- Dzięki jednej z nich użytkownicy będą mogli zrobić sobie zdjęcie dzięki tzw. „selfie spotom”, czyli sprzężonym z aplikacją w naszym telefonie kamerom umieszczonym np. na mostach – mówi i dodaje: – A stąd już prosta droga, by pochwalić się taką fotką na Facebooku czy Instagramie, czyli promować Olsztyn masowo i zupełnie za darmo.
Inicjatorzy projektu podkreślają, że tak, jak cały system, również kajak musi być wyjątkowy i designerski.

– Spodziewam się, że z czasem kajak stanie się markowym wyróżnikiem Olsztyna, dlatego projekt powinien zostać wyłoniony w prestiżowym konkursie o zasięgu międzynarodowym – podsumowuje Wioletta Śląska-Zyśk.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego
TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25