facebook RSS # #

26.03.2019 22:31

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-10-19 05:00       aktualizacja: 2018-10-19 12:59       Wiadomości PAP
  A A A

Kasa na LGBT. Raport Ordo Iuris dotyczący samorządów

Kasa na LGBT. Raport Ordo Iuris dotyczący samorządów
Fot. PAP/M.Bielecki
Wg raportu Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris kilkanaście samorządów dofinansowuje organizacje środowisk LGBT, w tym organizowane przez nie marsze („parady równości”).

Jak wylicza Ordo Iuris, w tym roku marsze LGBT przeszły w 11 polskich miastach, m.in. w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu czy Katowicach. W niektórych – jak Opole, Rzeszów czy Lublin – odbyły się one po raz pierwszy. Ordo Iuris twierdzi, że są one, podobnie jak inne inicjatywy środowiska LGBT, dofinansowywane przez samorządy. „Wielu mieszkańców Warszawy, Gdańska, Poznania, Krakowa, Zielonej Góry, Białegostoku i innych polskich miast nie ma pojęcia, że z ich podatków promuje się homoseksualny styl życia i lewicową ideologię” – oburza się w swym stanowisku Ordo Iuris.

Na dowiedzenie tego zarzutu organizacja przytacza liczne przykłady – w swym raporcie na ten temat. Wynika z niego, że 25 tys. zł na warszawską paradę równości przekazał samorząd województwa mazowieckiego i został za pokrycie 23 proc. kosztów tej imprezy „Platynowym Partnerem” marszu. Jej współorganizatorem ma być – według Ordo Iuris – Teatr Studio, instytucja samorządu miasta stołecznego Warszawy i przezeń dofinansowywana. W latach 2014-2018 warszawski magistrat przekazał też – jak wynika z raportu Instytutu na rzecz Kultury Prawnej – 366 tys. zł dotacji stowarzyszeniu Lambda Warszawa, kolejnemu współorganizatorowi stołecznej parady równości i jednej z najważniejszych organizacji LGBT. Pieniądze te zostały przeznaczone na „poradnictwo”, „edukację zdrowotną” czy wydanie informatora na temat równości dla warszawskich organizacji pozarządowych.

Ordo Iuris wymienia w swym raporcie także Łódź, pisząc, że z budżetu tego miasta trafiło w ostatnich latach – na różne cele – do fundacji organizującej tamtejszy marsz LGBT 140 tys. zł, a „wiceprezydent Łodzi w liście do uczestników marszu ubolewał nad rzekomym brakiem tolerancji w Polsce”.

Dalej Ordo Iuris napomyka o Poznaniu. „Prezydent miasta Jacek Jaśkowiak rokrocznie uczestniczy w marszach LGBT i udziela im honorowego patronatu, pieniądze – w związku z różnymi projektami – trafiały do skrajnej Grupy Stonewall, organizatora marszów. Stonewall na swojej stronie internetowej jako główny cel wskazuje: „Tworzymy corocznie Poznań Pride Week, największe poza warszawską Paradą Równości wydarzenie skierowane do osób LGBT+ i sojuszniczych. Aktywnie uczestniczymy w demonstracjach oraz manifestacjach, nie tylko w Poznaniu, ale i całej Polsce. Jeździmy także na Marsze Równości oraz Paradę Równości”. Poznań określany jest przez Stonewall jako „miasto przyjazne” subkulturze LGBT” – pisze Instytut na rzecz Kultury Prawnej.

„Safer – na straży bezpiecznego seksu”, „Zadbaj o swoją psyche (poradnictwo i wsparcie psychologiczne dla społeczności LGBT w województwie śląskim)”, „Zdrowa psycha w edukacji” - to programy realizowane przez Stowarzyszenie Tęczówka, które zrzesza aktywistów LGBT. Jak ustaliło Ordo Iuris, tylko w latach 2013-2018, otrzymało ono prawie 62 tys. zł z budżetu samorządu województwa śląskiego.

To tylko część przykładów, które przywołuje w swym raporcie Instytut na rzecz Kultury Prawnej.

jmk/

Źródło: Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris
TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25