facebook RSS # #

26.03.2019 22:26

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-10-22 11:34       aktualizacja: 2018-10-22 16:31       Wiadomości PAP
  A A A

Kogo czeka II tura. Spływają cząstkowe wyniki z miejskich komisji wyborczych

Kogo czeka II tura. Spływają cząstkowe wyniki z miejskich komisji wyborczych
Fot. PAP/Leszek Szymański
W Szczecinie, Bielsku-Białej, Dąbrowie Górniczej, Rudzie Śląskiej, Bytomiu, Zawierciu, Koninie i Kołobrzegu prawdopodobna II tura wyborów.

Podajemy nieoficjalne wyniki niedzielnych wyborów samorządowych z kolejnych miast prezydenckich, które nie były objęte sondażem Ipsos dla TVP, TVN i Polsatu. Cząstkowe wyniki pochodzą w większości z miejskich komisji wyborczych.

Szczecin


Obecnie urzędujący prezydent Piotr Krzystek (Bezpartyjni) i Bartłomiej Sochański (PiS) będą w II turze wyborów prezydenckich w Szczecinie - wynika z cząstkowych wyników Miejskiej Komisji Wyborczej. W tej komisji jest już blisko 93 proc. protokołów z komisji obwodowych.

Protokoły oddało 191 komisji obwodowych z 206 - poinformowała PAP przewodnicząca Miejskiej Komisji Wyborczej w Szczecinie Alicja Kujawa.

Według wstępnych wyników Piotr Krzystek, obecnie urzędujący prezydent Szczecina, kandydujący z listy Bezpartyjnych, otrzymał 47,31 proc. głosów. Na drugim miejscu jest Bartłomiej Sochański z Prawa i Sprawiedliwości, który otrzymał 22,05 proc. głosów. Trzeci wynik należy do Sławomira Nitrasa z Koalicji Obywatelskiej, który otrzymał 21,68 proc. głosów poparcia.

Bielsko-Biała

Jarosław Klimaszewski (Koalicja Obywatelska) oraz Przemysław Drabek (Prawo i Sprawiedliwość) spotkają się w drugiej turze wyborów na prezydenta Bielska-Białej – wynika z podliczenia większości głosów przez Miejską Komisję Wyborczą.

Szef Miejskiej Komisji Wyborczej Adam Kanafek powiedział, że po obliczeniu głosów z 71 obwodowych komisji na 75 „z maksymalnym prawdopodobieństwem” można podać, iż w Bielsku-Białej prezydent zostanie wyłoniony w drugiej turze. „Prowadzi Jarosław Klimaszewski, a drugi jest Przemysław Drabek. To jest para, która najprawdopodobniej spotka się w drugiej turze” – wskazał.

Miasta woj. śląskiego

W Dąbrowie Górniczej, gdzie urzędujący prezydent Zbigniew Podraza nie ubiegał się o reelekcję, w drugiej turze prawdopodobnie zmierzą się Marcin Bazylak z SLD Lewica Razem i Robert Warwas z PiS. W Mysłowicach urzędujący prezydent Edward Lasok nie przeszedł do drugiej tury, w której będą rywalizować bezpartyjny Dariusz Wójtowicz oraz Wojciech Król z Koalicji Obywatelskiej.

W innych większych miastach regionu obecni prezydenci z reguły zdobyli najwyższą liczbę głosów, przechodząc do drugiej tury. W Rudzie Śląskiej urzędująca, bezpartyjna Grażyna Dziedzic prawdopodobnie zmierzy się z kandydatem PiS Markiem Wesołym lub Aleksandrą Skowronek z Koalicji Obywatelskiej. W Zabrzu druga tura odbędzie się prawdopodobnie z udziałem urzędującej prezydent, bezpartyjnej Małgorzaty Mańki-Szulik i Agnieszki Rupniewskej z Koalicji Obywatelskiej.

W Bytomiu w drugiej turze zmierzą się obecny prezydent Damian Bartyla, ubiegający się o reelekcję w listy lokalnego komitetu, oraz kandydat Koalicji Obywatelskiej Mariusz Wołosz, który ocenił w portalu społecznościowym, że prawdopodobnie wygrał pierwszą turę. To na razie niepotwierdzone informacje, oparte na częściowych danych. Ok. 9. Miejska Komisja Wyborcza miała dopiero około połowę protokołów.

W Świętochłowicach Dawid Kostempski (Koalicja Obywatelska) zmierzy się z prawdopodobnie z Danielem Begerem (komitet stowarzyszenia Przyjazne Świętochłowice). Trzecią kandydatką była Sonia Kwaśny (komitet Ruch Ślązaków – Świętochłowice). W poniedziałek rano miejska komisja wyborcza w tym mieście miała już niemal wszystkie protokoły z obwodów, jednak ich weryfikacja może jeszcze potrwać kilka godzin.

Bardzo zbliżone wyniki - w granicach 26-27 proc. poparcia - uzyskali dwaj kandydaci, którzy uzyskali najwięcej głosów w wyborach w Raciborzu. Są to obecny prezydent Mirosław Lenk z PO, który startował z lity komitetu „Razem dla Raciborza i Mirosław Lenk” i Dariusz Polowy (komitet „Dariusz Polowy – Racibórz może być wielki”). Niewiele niższe poparcie, na poziomie ok. 24 proc., uzyskał Michał Fita, startujący z listy lokalnego komitetu.

„Czekamy jeszcze na wyniki z czerech komisji obwodowych i trudno na razie wskazać, który z tych dwóch kandydatów – Lenk czy Polowy - uzyska wyższe poparcie w pierwszej turze” - powiedział po 9. rano PAP przedstawiciel miejskiej Komisji Wyborczej.

W Zawierciu obecny prezydent Witold Grim prawdopodobnie będzie rywalizować w drugiej turze - jak wskazują cząstkowe dane - z Łukaszem Konarskim z komitetu "Konarski - Zawierciańska odnowa". W Żorach najwięcej głosów - jak wskazują cząstkowe dane - uzyskał obecny prezydent Waldemar Socha, który w drugiej turze zmierzy się prawdopodobnie z Anną Gaszką z komitetu Żorskiej Samorządności.

Konin

O tym, kto zostanie prezydentem w Koninie zdecyduje prawdopodobnie druga tura. Wstępne wyliczenia wskazują jednak, że miasto będzie miało nowego włodarza. Do drugiej tury trafią najprawdopodobniej: Zenon Chojnacki (PiS) i startujący z poparciem Koalicji Obywatelskiej Piotr Korytkowski (PO). Do drugiej tury nie dostanie się zapewne rządzący dotąd miastem Józef Nowicki, który ubiegał się o reelekcję jako kandydat Koalicyjnego Komitetu Wyborczego SLD Lewica Razem.

Kołobrzeg


Anna Mieczkowska i Jacek Woźniak, startujący w wyborach prezydenckich w Kołobrzegu (Zachodniopomorskie) z własnych komitetów wyborczych, zmierzą się II turze – poinformowała Miejska Komisja Wyborcza.

51-letnia Anna Mieczkowska zdobyła 40,76 proc. głosów, a 45-letniego Jacka Woźniaka poparło 31,16 proc. wyborców.

Miejska Komisja Wyborcza zaznaczyła, że wyniki podała na podstawie protokołów z 19 komisji obwodowych i informacji uzyskanych telefonicznie z pozostałych pięciu obwodów.

Włocławek

Urzędujący prezydent Włocławka - kandydat Koalicji Obywatelskiej Marek Wojtkowski oraz kandydat Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Chmielewski zmierzą się w II turze wyborów - wynika z cząstkowych wyników przekazanych PAP przez Miejską Komisję Wyborczą.

Do miejskich komisji wyborczych w Olsztynie i Elblągu docierają protokoły z komisji obwodowych. W elbląskiej komisji zarejestrowanych zostało 47 protokołów z 62, a w Olsztynie do komisji miejskiej dotarła połowa protokołów ze 101 komisji - wynika z nieoficjalnych danych.

Elbląg i Olsztyn

Miejska Komisja Wyborcza w Elblągu zarejestrowała 47 protokołów z 62. W Elblągu najlepszy wynik osiągnął dotychczasowy prezydent Witold Wróblewski startujący z własnego komitetu wyborczego, który w drugiej turze spotka się najprawdopodobniej z kandydatem PiS posłem Jerzym Wilkiem.

Do Miejskiej Komisji Wyborczej w Olsztynie dowieziono ok. połowy protokołów ze 101 obwodowych komisji wyborczych - podało Radio Olsztyn. Według tego źródła szansę na drugą turę mają - według cząstkowych wyników - dotychczasowy prezydent Piotr Grzymowicz i były prezydent Czesław Małkowski.

Mielec

Fryderyk Kapinos, pełniący dotychczas obowiązki prezydenta Mielca, kandydat KW PiS, oraz Jacek Wiśniewski startujący z KW Razem dla ziemi mieleckiej powalczą o fotel prezydenta Mielca w II turze – wynika z cząstkowych wyników Miejskiej Komisji Wyborczej.

Według danych, które spłynęły z 22 na 32 obwodowe komisje wyborcze Kapinos, który od marca pełni obowiązki prezydenta Mielca po śmierci włodarza miasta – Daniela Kozdęby - zdobył 38,23 proc. głosów, a jego kontrkandydat Wiśniewski – 27,36.

Jelenia Góra


Obecny wiceprezydent Jeleniej Góry i kandydat Koalicji Obywatelskiej Jerzy Łużniak oraz senator Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Mróz zmierzą się w II turze wyborów na prezydenta Jeleniej Góry – wynika z cząstkowych wyników wyborów przekazanych PAP przez Miejską Komisję Wyborczą.

Przewodnicząca Miejskiej Komisji Wyborczej Mirosława Dzika poinformowała PAP, że zarejestrowano już 31 z 45 protokołów wyborczych.

Biała Podlaska i Chełm

Miejskie Komisje Wyborcze w Białej Podlaskiej i Chełmie (Lubelskie) wciąż rejestrują wyniki głosowania. Z nieoficjalnych informacji wynika, że w obu tych miastach dojdzie do drugiej tury wyborów na prezydenta.

W Białej Podlaskiej, według danych z 20 na 29 komisji, obecny prezydent Dariusz Stefaniuk z PiS zdobył 44 proc. głosów, a jego przeciwnik Michał Litwiniuk z Koalicji Obywatelskiej - 31,83 proc. – poinformowało Polskie Radio Lublin.

W Chełmie prawdopodobnie w drugiej turze zmierzą się: urzędująca prezydent Agata Fisz (SLD) i kandydat Zjednoczonej Prawicy Jakub Banaszek - wynika z nieoficjalnych informacji opublikowanych przez lokalny portal internetowy chelmski.eu, który powołuje się na dane z 86 proc. obwodowych komisji wyborczych w mieście.

Według tych wstępnych wyników Agata Fisz zdobyła 45,3 proc. głosów, a Jakub Banaszek 37,6 proc.

Łomża

W Łomży (Podlaskie) będzie druga tura wyborów prezydenta tego miasta - wynika z nieoficjalnych wyników wyborów podanych przez lokalne media. Zmierzą się w niej urzędujący prezydent, startujący z własnego komitetu, Mariusz Chrzanowski i kandydatka PiS Agnieszka Muzyk.

Według danych opublikowanych przez portal www.mylomza.pl na podstawie danych ze wszystkich 32 obwodowych komisji wyborczych, Mariusz Chrzanowski uzyskał 44,19 proc. głosów, a Agnieszka Muzyk 23,07 proc.

Miejska Komisja Wyborcza w Łomży poinformowała PAP, że brakuje jej jeszcze danych z protokołu z ostatniej komisji obwodowej i zaznaczono, że komisja nie będzie podawała cząstkowych wyników wyborów.

Grudziądz

Maciej Glamowski popierany przez Koalicję Obywatelską oraz Andrzej Guzowski popierany przez PiS zmierzą się w II turze wyborów prezydenckich w Grudziądzu - poinformowała PAP Miejska Komisja Wyborcza. W I turze zwyciężył Glamowski, uzyskując 46,4 proc.

Na Glamowskiego zagłosowało 15 tys. 412 osób. Guzowski zdobył poparcie 9779 wyborców, czyli 29,4 proc. tych, którzy wzięli udział w głosowaniu - poinformowała PAP Miejska Komisja Wyborcza.

Skarżysko-Kamienna

Urzędujący prezydent Skarżyska-Kamiennej (Świętokrzyskie) Konrad Kroenig (własny komitet, popierany przez Koalicję Obywatelską) i radny miejski Mariusz Bodo (PiS) mogą zmierzyć się w II turze wyborów prezydenta miasta – wynika z danych z 28 na 31 komisji obwodowych. Niepełne dane głosowania przekazała w poniedziałek po południu PAP przewodnicząca skarżyskiej Miejskiej Komisji Wyborczej, Teresa Smulczyńska. Wynika z nich, że Kroeniga (bezpartyjny, KWW Przyszłość i Rozwój Skarżyska-Kamiennej) poparło 42,7 proc. głosujących w niedzielnych wyborach, a Bodo – 32,56 proc.

Kalisz

Krystian Kinastowski i Dariusz Grodziński będą ubiegać się w drugiej turze o urząd prezydenta Kalisza. Tak wynika z danych 29. na 55 obwodowych komisji wyborczych.

Z danych Miejskiej Komisji Wyborczej w Kaliszu wynika, że kandydat komitetu Wszystko i Samorządny zgodnie dla Kalisza Krystian Kinastowski zdobył ok. 22 proc. głosów. Kolejne miejsca zajęli Dariusz Grodziński z Koalicji Obywatelskiej - 20 proc. i Piotr Kaleta z PiS - 19 proc.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP
kic/

Sondażowe wyniki w dużych miastach
TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25