facebook RSS # #

26.03.2019 01:03

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-10-22 14:18       aktualizacja: 2018-10-22 16:20       Wiadomości PAP
  A A A

Nie zadziałał. UM Poznania: system ePUAP nie zdał egzaminu

Nie zadziałał. UM Poznania: system ePUAP nie zdał egzaminu
Fot.Fotolia
Poznański magistrat ocenił, że system ePUAP nie był dostosowany do tak dużego zainteresowania, co doprowadziło do chaosu. Tuż przed wyborami do Urzędu Miasta Poznania wpłynęły ponad 2 tys. elektronicznych wniosków o dopisanie do rejestru wyborców.

Poznański magistrat przypomniał w opublikowanym w poniedziałek komunikacie, że „aby skutecznie dopisać się do rejestru, trzeba było wypełnić odpowiednie formularze i dołączyć do nich dokument potwierdzający związek z Poznaniem - o czym wielokrotnie informowali zarówno urzędnicy, jak i poznańskie media”.

„Niestety system ePUAP, za który odpowiada Ministerstwo Cyfryzacji, nie informował o tym, ani nie pozwalał na załączenie odpowiednich dokumentów. Chaosu można by uniknąć, gdyby Ministerstwo skonsultowało z samorządami wykorzystanie systemu ePUAP przed wyborami. Tak się jednak nie stało” – podkreślono w komunikacie.

Dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych UMP Bartosz Pelczarski zaznaczył, że taka usługa elektroniczna, możliwość dopisania się w ten sposób do rejestru wyborców - „w takiej formie nigdy nie powinna powstać”.

„Technicznie wszystko działało sprawnie: ePUAP pozwalał wyborcy wysłać wniosek i pozwalał urzędnikowi go przyjąć. Usługa miała jednak wiele wad logicznych. Nie informowała, że są potrzebne dodatkowe dokumenty. Pozwalała wysłać wnioski niekompletnie wypełnione lub zawierające nieistniejące adresy. Nie informowała też, że samo złożenie wniosku nie jest wystarczające do tego, by zostać dopisanym. W rezultacie wyborcy w niedzielę przychodzili do komisji z potwierdzeniami przyjęcia wniosku. Nie wiedzieli - bo nie dostali z systemu takiej informacji - że konieczna jest decyzja” – wskazał Pelczarski.

Jak tłumaczył, przez to, że system ePUAP nie informował o konieczności złożenia dodatkowego dokumentu, poznańscy urzędnicy musieli  ręcznie weryfikować każde zgłoszenie, które wpłynęło elektronicznie. „Robili to skutecznie: część wyborców, która złożyła wniosek w terminie, została dopisana. Niestety - nie wszyscy” – podkreślił magistrat.

Pelczarski zaznaczył, że „wnioski przez ePUAP wpływały nawet w sobotę i w niedzielę”. „Aby obsłużyć je wszystkie przed pierwszą turą wyborów, musielibyśmy oddelegować do tego dodatkowe 150-200 osób. Żaden urząd nie jest w stanie sprostać takiemu wyzwaniu. Dodatkowo urzędnicy zajmujący się rejestrem musieli też przygotować spisy wyborcze, by obwodowe komisje mogły w niedzielę funkcjonować. Dlatego tuż przed weekendem wnioski z ePUAP przestały być obsługiwane w takim zakresie jak wcześniej. Musieliśmy skupić się na tym, by te wybory w ogóle się odbyły” – podkreślił.

Poznaniacy, którzy nie otrzymali decyzji przed pierwszą turą, otrzymają ją w późniejszym terminie. Dopisanie się do rejestru wyborców nie jest wpisem jednorazowym i daje możliwość głosowania w Poznaniu we wszystkich zarządzonych wyborach, czy referendach.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny

woj/
 
KOMENTARZE: 3 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-10-24 12:44:31
rejestr wyborców: Poznań- nic dodać nic ująć, celne uwagi,każdy urząd się pod tym podpisze, natomiast ministerstwo cyfryzacji- skandal! brak znajomości przepisów i ostatni żeby przyznać się do błędu- wstyd!
 
2018-10-22 20:05:08
urzędnik samorządowy: Wybory to nie stan klęski żywiołowej, aby wszyscy pracownicy pracowali dzień i noc. Na dopisanie się do rejestru wyborców było 4 lata, kto czekał do ostatniej chwili, to tylko po to, aby kombinować. Poza tym istnieje jeszcze obowiązek meldunkowy. Chcesz wybierać władze samorządowe, to zamelduj się na pobyt stały, będziesz wyborcą z urzędu, a do gminy wpłynie na ciebie subwencja.

W mojej ocenie, po przyjęciu oświadczeń od dopisujących się do rejestru wyborców, że stale zamieszkują, czyli przebywają z zamiarem pobytu stałego, gmina powinna przeprowadzić postępowanie o zameldowanie ich decyzją.
Jak gmina będzie otrzymywała na takiego wyborcę subwencje, to niech wybiera, a jak nie, to niech wybiera w gminie, która otrzymuje na niego kasę.
 
2018-10-22 18:02:43
OldestWoman: Logiczne argumenty do ministerstw nie docierają. Jest przepis i ma być wykonany bez względu na fizyczne możliwości. Może lepiej wróćmy do gołębi pocztowych bo nasze informatyczne rozwiązania są do bani.

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25