facebook RSS # #

25.05.2019 02:20

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-11-13 12:18       aktualizacja: 2018-11-14 14:39       Wiadomości PAP
  A A A

Budowa koalicji. Sejmiki przed inauguracyjnymi sesjami

Budowa koalicji. Sejmiki przed inauguracyjnymi sesjami
Fot.PAP/A.Grygiel
Na przyszły tydzień sejmiki wojewódzkie zaplanowały inauguracyjne sesje. W kuluarach części z nich toczą się intensywne negocjacje dotyczące powyborczych koalicji. We wtorek zakończyły się rozmowy dotyczące sejmiku dolnośląskiego; będzie w nim rządziła koalicja PiS i Bezpartyjnych Samorządowców.

W sześciu sejmikach: lubelskim, łódzkim, małopolskim, podkarpackim, podlaskim i świętokrzyskim PiS uzyskało samodzielną większość. We wtorek nieco skomplikowała się sprawa woj. łódzkiego po tym, jak PSL złożył protest wyborczy. Uważa, że w jednym z okręgów wyborczych część kart do głosowania nieprawidłowo zostało zakwalifikowanych jako nieważne. Chodzi o piąty okręg wyborczy skierniewicko-tomaszowski. PiS uzyskało tam trzy mandaty, a PSL i Koalicja Obywatelska - po jednym. Gdyby sąd protest uwzględnił, a uznane pierwotnie za nieważne głosy oddano w większości na PSL, ludowcy mogliby otrzymać jeden mandat więcej. W ten sposób PiS utraciłby większość.

Na Dolnym Śląsku języczkiem u wagi byli Bezpartyjni Samorządowcy, którzy zdobyli 6 mandatów (PiS - 14, Koalicja Obywatelska - 13, KKW Dutkiewicza - 2, PSL - 1). Bezpartyjni prowadzili rozmowy zarówno z KO, jak i PiS. Zadecydowało ubiegłotygodniowe spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim i szefem KPRM Michałem Dworczykiem, który jest posłem ziemi wałbrzyskiej.

Jak poinformowano na konferencji prasowej w Sejmie, umowa koalicyjna przewiduje m.in. obniżenie o 15 proc. podatku od wydobycia miedzi, wyremontowanie 22 odcinków regionalnych szlaków kolejowych, dokonanie przeglądu prawa samorządowego. Zgodnie z umową kandydata na marszałka wskażą Bezpartyjni Samorządowcy (ma nim być Cezary Przybylski); ugrupowanie to obsadzi też stanowiska dwóch członków zarządu. Z kolei PiS wskaże kandydatury dwóch wicemarszałków i przewodniczącego sejmiku.

Dołączenia do koalicji Bezpartyjnych Samorządowców i PiS nie wyklucza Mirosław Lubiński, wybrany z list Polskiego Stronnictwa Ludowego. Władze centralne PSL zakazywały wchodzenia na poziomie sejmików w koalicję z PSL. Lubiński, który nie jest członkiem PSL, uznał jednak, że tylko w takiej koalicji może realizować program dla Dolnego Śląska.

Koalicja Obywatelska ma samodzielną większość w jednym sejmiku - województwa pomorskiego. W pozostałych poszukuje koalicjantów. Najłatwiej jest tam, gdzie większość daje współpraca z PSL, a więc w sejmikach: kujawsko-pomorskim (18 mandatów na 30 ogółem), warmińsko-mazurskim (19 na 30), wielkopolskim (22 na 39) oraz mazowieckim (26 na 51 mandatów).

We wtorek na ostatniej sesji w tej kadencji zebrał się sejmik mazowiecki. Marszałek województwa Adam Struzik powiedział po obradach, że jestem kandydatem PSL na marszałka w następnej kadencji, a rozmowy o koalicji trwają. "Współpraca PO i PSL przebiegała bardzo efektywnie; mam nadzieję, że najbliższe 5 lat też będzie w tych relacjach koalicyjnych" - powiedział Struzik.

W województwach lubuskim i zachodniopomorskim zbudowanie przez Koalicję Obywatelską większości będzie zależało od decyzji radnych SLD i Bezpartyjnych Samorządowców, a w woj. opolskim - od radnych mniejszości Niemieckiej. Z kolei w sejmiku woj. śląskiego - od decyzji radnych SLD. Negocjacje trwają.

woj/
TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25