facebook RSS # #

25.05.2019 02:22

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-11-16 15:18       aktualizacja: 2018-11-16 15:37       Wiadomości PAP
  A A A

PiS z PSL. Powiat sieradzki - kolejny z koalicją PiS i ludowców

PiS z PSL. Powiat sieradzki - kolejny z koalicją PiS i ludowców
Fot. Fotolia
Polskie Stronnictwo Ludowe oraz Prawo i Sprawiedliwość będą wspólnie rządzić w powiecie sieradzkim (Łódzkie). W 23-osobowej radzie powiatu PiS i PSL będą miały 18 radnych.

Przez wiele ostatnich lat w powiecie sieradzkim rządziła koalicja PSL i SLD. Teraz współpartnerem ludowców został PiS. Obie partie zdobyły w ostatnich wyborach samorządowych po dziewięć mandatów; pozostałych pięć przypadło kandydatom startującym z listy Komitetu Wyborczego Wyborców Ziemia Sieradzka.

Koalicja PiS-PSL została podpisana na pięć lat - do 2023 roku. Koalicjanci deklarują w porozumieniu wspólną kontynuację działań w trzech najważniejszych obszarach: drogownictwie, edukacji i sprawach społecznych. Będą też pracować na rzecz rozwoju gospodarczego regionu i promocji jego walorów turystycznych. Zapowiadają również współpracę z samorządami gminnymi powiatu sieradzkiego.

Prezes PSL w Łódzkiem i wiceprezes partii Dariusz Klimczak w rozmowie z PAP zwrócił uwagę, że Stronnictwo nie będzie tworzyło żadnych koalicji z PiS na poziomie sejmików województw. Natomiast na poziomie powiatów czy gmin ta zasada już nie obowiązuje. "Znając specyfikę, różnorodność i wiele uwarunkowań charakterystycznych dla danego powiatu czy gminy nie obligujemy żadnych władz poniżej województwa do niezawierania takich koalicji" - powiedział Klimczak.

Według niego samorząd na poziomie powiatowo-gminnym rządzi się własnymi prawami. Wszędzie jest charakterystyczna dla tej "małej ojczyzny" specyfika, którą - jak podkreślił - trudno sprowadzić do wspólnego mianownika, czyli do poziomu krajowego czy wojewódzkiego.

Pierwszą sesję nowej rady powiatu sieradzkiego zaplanowano na piątek 23 listopada. Wtedy też ma być wybrany starosta. Według lokalnych mediów będzie nim obecny włodarz powiatu Mariusz Bądzior z PSL.

Powiat siemiatycki i powiat chełmski

Koalicja PiS-PSL będzie rządzić również w powiecie siemiatyckim. Tam PiS i PSL będą kontynuowały współpracę rozpoczętą w mijającej kadencji. Radni obu partii podpisali porozumienie koalicyjne, uznając, że ich współdziałanie przyniosło dotychczas dobre rezultaty.

Już w październiku o koalicji PiS-PSL poinformowali nowo wybrani samorządowcy powiatu chełmskiego. Wówczas prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zapewniał, że nie będzie wyciągał konsekwencji wobec swoich działaczy. "My zawsze (…) mówiliśmy o poziomie sejmikowym, że nie wchodzimy w koalicje z PiS - partią antysamorządową (…), ale co innego jest sprawa załatania dziury w drodze, sprawa chodnika, żłobka i przedszkola. Te sprawy się dzieją na poziomie gminy czy powiatu" - wyjaśnił szef ludowców.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

aba/
TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25