facebook RSS # #

25.05.2019 02:21

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-11-18 00:16       aktualizacja: 2018-11-18 01:22       Wiadomości PAP
  A A A

Więcej kompetencji. Samorząd powinien móc podwyższać składki zdrowotne - postuluje ekspert UJ

Więcej kompetencji. Samorząd powinien móc podwyższać składki zdrowotne - postuluje ekspert UJ
Fot. Fotolia
Samorząd powinien mieć możliwość podwyższania składek zdrowotnych, zbierania pieniędzy, aby poprawić finansowanie szpitali, zwiększać dostępność do usług medycznych czy podnosić ich jakość - mówi dr hab. Iwona Kowalska-Bobko, która zajmuje się polityką zdrowotną na Uniwersytecie Jagiellońskim.

"Stoję na stanowisku, że mamy zdecentralizowany system. Samorząd terytorialny wykonuje zadania w ochronie zdrowia, jako zadania własne. Na przykład do obowiązków samorządu należy przeciwdziałanie narkomanii i alkoholizmowi czy odpowiedzialność za programy zdrowotne. To, co przesądza o decentralizacji w ochronie zdrowia, to przekazanie funkcji właścicielskiej samorządowi. Jest on organem tworzącym podmiot leczniczy. Odpowiada za zarządzanie nim. A zatem mamy tu do czynienie z systemem zdecentralizowanym" - oceniła dr Kowalska-Bobko w rozmowie z PAP.

Wskazuje, że by samorząd mógł realizować zadania z dziedziny ochrony zdrowia, wśród których jest między innymi odpowiedzialność za szpitale, za ich długi, musi mieć środki finansowe. "Tymczasem środki, którymi dysponuje są niewielkie. Zatem samorząd mimo szerokich uprawnień jest raczej petentem proszącym o pieniądze. Jeżeli nie zdecentralizujemy finansowania albo nie nadamy samorządowi uprawnień do tego, żeby zbierał jakieś dodatkowe pieniądze od swoich mieszkańców, to ta decentralizacja będzie fasadowa i rozmyta" - podkreśla ekspertka.

W jej ocenie, "samorząd powinien mieć możliwość podwyższania składek zdrowotnych, zbierania pieniędzy, aby na przykład poprawić finansowanie szpitali, zwiększać dostępność do usług medycznych czy podnosić ich jakość". "To byłoby z korzyścią dla mieszkańców" -  podkreśliła .

Kowalska-Bobko zapowiada, że pomysł poszerzenia kompetencji samorządu przedstawiony zostanie 29 listopada w Łodzi, podczas debaty "Wspólnie dla zdrowia".

"W naszym zespole mamy prawnika profesora Dawida Sześciło z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. On uważa, że mieścimy się z tym projektem w ramach polskiego prawa" - powiedziała Kowalska-Bobko.

"Taki system jest w Hiszpanii, Włoszech, Szwecji. Trudno sobie wyobrazić, aby na północy Szwecji, gdzie gęstość zaludnienia jest zdecydowanie mniejsza niż w Sztokholmie, dostarczanie świadczeń zdrowotnych i organizacja systemu były dokładnie takie same. Uwarunkowania życia są tam diametralnie różne. W Polsce również mamy regiony, które się różnią. I decentralizując system, trzeba na to zwrócić uwagę. Chodzi o to, żeby regionalny system był dopasowany do uwarunkowań życia, pracy czy potrzeb zdrowotnych mieszkańców" - wyjaśniła ekspertka.

W jej ocenie cały czas musiałby istnieć jakiś fundusz centralny w rodzaju NFZ, "który odpowiada za zbieranie i dystrybucję pieniędzy oraz za dobry algorytm podziału środków, uwzględniający wiele czynników. Różnicujących regiony. Zakładamy, że w regionie samodzielny płatnik będzie podejmował strategiczne decyzje".

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP
TAGI: ZDROWIE
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25