facebook RSS # #

19.05.2019 09:32

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-12-06 11:26       aktualizacja: 2018-12-06 11:28       Wiadomości PAP
  A A A

Wykorzystać odpady. Wieluński recyklomat zaprezentowany na szczycie COP24

Wykorzystać odpady. Wieluński recyklomat zaprezentowany na szczycie COP24
Fot.PAP/A.Grygiel
Uwagę uczestników szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach przykuwa wieluński recyklomat, czyli urządzenie umożliwiające premiowanie mieszkańców selektywnie zbierających odpady.

To jeden z elementów uruchomionego w ub. roku przez Ministerstwo Środowiska programu pilotażowego „Gospodarka o obiegu zamkniętym w gminie" dla pięciu gmin (Wieluń, Krasnobród, Łukowica, Sokoły i Tuczno). Założenia programu, a także doświadczenia Wielunia, przedstawiono na COP24 podczas Dnia Innowacji. Koordynujące ten dzień Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii motywem przewodnim uczyniło upowszechnienie założeń modelu gospodarki o obiegu zamkniętym.

W Wieluniu stanęły dwa recyklomaty, do gromadzenia butelek plastikowych oraz puszek. I - jak podkreśla burmistrz Paweł Okrasa - efekty przeszły najśmielsze oczekiwania. „Jedyny problem, że mamy ich za mało; chcemy ich uruchomić ok. 30” - zadeklarował.

32-tysięczna gmina Wieluń chce w ciągu pięciu lat dojść do niezależności energetycznej – w całości opartej o źródła odnawialne. „Chcemy do właściwej gospodarki odpadami, w której zamierzamy maksymalnie wykorzystać surowce w większości energetyczne, dołożyć elementy wydatkowe, czyli elektrociepłownię na biomasę i frakcję kaloryczną odpadów oraz geotermię” - wyjaśnił burmistrz, dodając m.in., że gmina zamierza też w całości przejść na komunikację miejską elektryczną (zasilaną z powstającej lokalnie energii).

„Jesteśmy w stanie na bazie tych surowców, które posiadamy, wygenerować 50 megawatów energii elektrycznej i 90 megawatów energii cieplnej ze źródeł, którymi dysponujemy na terenie gminy. Potrzeba nam obecnie ok. 35 megawatów energii elektrycznej oraz ok. 50 megawatów w ciepłowni miejskiej i ok. 40 megawatów energii cieplnej w przemyśle” - podał Okrasa.

Jak wyjaśnił, mieszkańcy, którzy składają w recyklomatach odpady, otrzymują punkty zamieniane na zniżki do wejścia do gminnych: kinoteatru, basenu czy muzeum. W system chcą się też włączyć lokalne restauracje czy punkty handlowo-usługowe. Docelowym planem jest możliwość zamiany zebranych punktów na obniżkę opłat za wodę i ścieki.

„Chcemy wytworzyć wśród mieszkańców poczucie, że żyją w mieście czystym, zielonym, w które żadne odpady nie są marnowane na wysypisku, tylko są one przetwarzane na dalsze surowce” - podkreślił Okrasa. „Ale też nie będzie motywacji dla mieszkańców, aby selektywnie zbierać odpady, jeżeli nie będzie czynnika finansowego” - zastrzegł.

Wiceminister Środowiska Sławomir Mazurek tłumaczy, że aby zastosować rozwiązania gospodarki obiegu zamkniętego w systemie, w którym to gminy odpowiadają za gospodarkę odpadami, bardzo ważne, aby wypracować odpowiednie narzędzia. "Kierujemy się do małych wspólnot, małych miast – Wieluń jest największym aktorem programu. Jeżeli możemy utrzymać ludzi w terenach niezurbanizowanych, warto wykorzystać gospodarkę obiegu zamkniętego, aby surowce, które są tam, na miejscu, zostały zagospodarowane. Co ważne, mamy zaangażowane samorządy – to jest dobra praktyka, którą możemy się dzielić” - podkreślił wiceminister.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny

woj/
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25