facebook RSS # #

25.05.2019 02:25

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-12-07 12:54       aktualizacja: 2018-12-07 13:35       Wiadomości PAP
  A A A

Walka z patem. Burmistrz Kwidzyna złożył wreszcie ślubowanie

Walka z patem. Burmistrz Kwidzyna złożył wreszcie ślubowanie
Fot. UM Kwidzyn
Wymiana przewodniczącego seniora i opuszczenie sali obrad przez część radnych – tak wyglądała kontynuacja I sesji kwidzyńskiej rady. Ale burmistrz złożył w końcu ślubowanie.

Listopadowa sesja Rady Miejskiej w Kwidzynie została przerwana po tym, jak jedyny kandydat na przewodniczącego rady uzyskał w głosowaniu 9 głosów „za” i 9 głosów „przeciw”. Wznowione w czwartek posiedzenie zaczęło się od przerwy technicznej, w czasie której reprezentanci poszczególnych ugrupowań mieli wypracować porozumienie.

„Mam nadzieję, że uda się uzyskać kompromis. Nie będzie tu wygranych i przegranych. Czas, by zająć się miastem” – argumentował Franciszek Garlicki, przewodniczący senior. „Znamy się tu wszyscy jak łyse konie. Nie oskarżajmy się” – apelował.

Narada nie zakończyła się jednak ugodą. „Siedzimy przy okrągłym stole. Proponuję ten stół rozebrać i zrobić kanciasty” – podsumował Franciszek Garlicki. I zarządził ponowne przerwanie obrad - do 11 grudnia.

Przewodniczący klubu Powiślańskiej Koalicji Obywateli Roman Bera prosił jednak o pozostanie na sali i podjęcie zaplanowanych uchwał. „Radny senior nie ma żadnych kompetencji, żeby po raz kolejny przerywać obrady. Na rozpatrzenie czeka około 20 uchwał niezmiernie ważnych dla mieszkańców miasta” – przekonywał.

Przewodniczący senior oraz opozycyjni radni Prawa i Sprawiedliwości i „Kwidzyniaków” opuścili mimo to salę. W zaistniałej sytuacji o opinię został poproszony radca prawny. Przytoczył on wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi (III SA/Łd 198/11), który rozpoznawał sprawę o podobnym charakterze.

Wyrok przyznaje przewodniczemu seniorowi jedynie techniczną rolę doprowadzenia do wyboru przewodniczącego rady. Zdaniem sądu nieuprawnionym jest uzurpowanie przez przewodniczego seniora kompetencji należących do przewodniczącego rady, a odroczenie na wiele dni obrad rady, w sytuacji gdy nie istniała przeszkoda w prowadzeniu sesji, służyć mogło jedynie sparaliżowaniu prac rady.

„W dniu dzisiejszym nie zaistniała żadna przyczyna, która uzasadniałaby przerwanie sesji. Przykładowe przyczyny wymienione są w regulaminie rady i żadna z tych sytuacji nie miała miejsca” – ocenił mec. Tadeusz Obuchowski.

Przy utrzymanym kworum (na sali pozostało 11 z 21 radnych) obrady były kontynuowane pod przewodnictwem najstarszego z pozostałych na sali radnych.

Przewodniczącym Rady został wybrany Mariusz Wesołowski, jego zastępcami zostali Justyna Liguz i Piotr Wilk. Burmistrz Kwidzyna Andrzej Krzysztofiak w obecności radnych złożył ślubowanie i wygłosił „expose”.

W trakcie sesji kwidzyńscy radni podjęli uchwały m.in. w sprawie korekty budżetu na 2018 i wysokości stawek podatku od nieruchomości w 2019 r.

W Radzie Miejskiej Kwidzyna KWW PKO zdobył dziewięć mandatów, PiS oraz KWW „Kwidzyniacy” po pięć, a SLD dwa.

aba/

Czytaj też: Nieukonstytuowani. Inauguracyjna sesja Rady Miejskiej w Kwidzynie przerwana do 6 grudnia
TAGI:
 
KOMENTARZE: 2 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-12-12 08:28:16
om: Czy "podlaska" ustawa PiSu będzie tak napisana, aby uregulować i taki przypadek? Czy też dla Kwidzyna będzie osobna ustawa? A może kwidzyński PiS ma za słabe dojścia do "centrum" i ich problem nie doczeka się żadnego uregulowania przez państwo?
 
2018-12-09 18:16:21
analityk: Tą publikacją wprowadzacie w błąd opinię publiczną. Proszę autora o zapoznanie się z wyrokiem (III SA/Łd 198/11) i porównanie zapisu statutu przedmiotowego powiatu z całkowicie odmiennym uregulowaniem w Regulaminie Rady Miejskiej w Kwidzynie.
Jak można przytaczać taką wypowiedź: „Radny senior nie ma żadnych kompetencji, żeby po raz kolejny przerywać obrady". Skoro w par. 10 ust. 2 Regulaminu jest zapisane: „Na wniosek radnych lub z własnej inicjatywy Przewodniczący obrad może postanowić o przerwaniu obrad sesji i kontynuowaniu obrad w innym wyznaczonym terminie, na kolejnym posiedzeniu tej samej sesji”.
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25