facebook RSS # #

20.06.2019 08:28

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-12-14 13:12       aktualizacja: 2018-12-14 13:14       Wiadomości PAP
  A A A

Sejm o sejmikach. Nowelizacja dot. przerw w obradach sejmiku dalej procedowana w Sejmie

Sejm o sejmikach. Nowelizacja dot. przerw w obradach sejmiku dalej procedowana w Sejmie
Fot.PAP/A.Reszko
Sejm nie zgodził się w piątek z wnioskiem opozycji o odrzucenie projektu zmian w ustawie o samorządzie wojewódzkim, którego celem jest - według autorów - uniemożliwienie paraliżu prac sejmiku.

Projekt, autorstwa klubu PiS, wprowadza ograniczenia, które mają uniemożliwić m.in. dowolne wprowadzanie przerw w obradach sejmiku. Przewiduje wymóg uzyskania zgody sejmiku na ogłoszenie przerwy w jego obradach. Ponadto - rozstrzygając o przerwaniu sesji - sejmik województwa ma określać czas trwania przerwy, a zamknięcie sesji obrad ma być możliwe po zrealizowaniu wszystkich punktów porządku obrad.

W nowelizacji ustawy PiS chce też wprowadzić przepis, mówiący, że "w przypadku nieobecności przewodniczącego i niewyznaczenia wiceprzewodniczącego, zadania przewodniczącego wykonuje wiceprzewodniczący najstarszy wiekiem, a w przypadku nieobecności lub niewybrania wiceprzewodniczącego zadania przewodniczącego wykonuje radny wskazany przez Prezesa Rady Ministrów". Jak uzasadniają posłowie PiS, "Prezes Rady Ministrów należy do organów sprawujących nadzór nad działalnością samorządu województwa". Dlatego "właściwe jest", aby to on wskazywał radnego, który "w tej szczególnej sytuacji będzie mógł wypełniać obowiązki przewodniczącego".

W projekcie nowelizacji przewidziano także 10-dniowy okres przejściowy po wejściu jej w życie. Ma on pozwolić na dostosowanie statutów województw do nowelizacji ustawy. Jeżeli po upływie tego terminu statut województwa nie zostanie dostosowany do nowych przepisów, wojewoda ma wydać zarządzenie zastępcze, którym wprowadzi w statucie województwa niezbędne, zgodne z nowelizacją, zmiany.

Wniosek o odrzucenie projektu zgłosił klub PO-KO. Pos. Bożena Kamińska zwracała uwagę, że zmiana w ustawie o samorządzie województw dedykowana jest województwu podlaskiemu. "Bez wątpienia jest to projekt czysto polityczny i w dodatku kolejny projekt niekonstytucyjny" - podkreśliła. Posłanka pytała też dlaczego po raz kolejny przygotowano projekt niezgodny z konstytucją, który "daje możliwość sterowania ręcznego Prezesowi Rady Ministrów jak również wojewodzie, który może ingerować w statut województwa".

Jerzy Meysztowicz (Nowoczesna) zastanawiał się jak można proponować ustawę, która dotyczy jednego przypadku, podczas gdy - jak mówił - ustawy, które przyjmuje Sejm powinny mieć wpływ "na całokształt życia w Polsce".

Na zarzuty opozycji odpowiedział poseł PiS Arkadiusz Czartoryski, który podkreślał, że projekt dotyczy wszystkich województw, a nie jednego. "Projekt będzie miał skutki nie tylko na tę kadencję samorządu, ale też i na wszystkie" - mówił. "Ta ustawa likwiduje lukę prawną, która umożliwia prowadzenie obstrukcji w pracy samorządu województwa" - dodał Czartoryski.

Projekt został skierowany do dalszych prac w komisjach sejmowych.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny

woj/
TAGI: PRAWO
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25