facebook RSS # #

20.06.2019 08:28

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-12-14 15:14       aktualizacja: 2018-12-14 15:18       Wiadomości PAP
  A A A

Uczymy Ukraińcow. Jak oszczędzać energię w gminach - ukraińskie samorządy korzystają z polskich doświadczeń

Uczymy Ukraińcow. Jak oszczędzać energię w gminach - ukraińskie samorządy korzystają z polskich doświadczeń
Fot. Nasza Energia
Jak poprawić ocieplenie budynków komunalnych i zaoszczędzić na zużyciu energii, skąd wziąć na to pieniądze - ukraińscy samorządowcy uczą się tego od Polaków w ramach programu "Nasza energia - hromada samowystarczalna energetycznie".

Projekt realizuje m.in. Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza, a uczestniczy w nim pięć hromad - czyli jednostek ukraińskiego samorządu - z obwodów: charkowskiego, czkałowskiego, nowowodołażskiego, maliniwskiego, rogańskiego i zacziepiłiwskiego.

Ukraińscy samorządowcy mogą liczyć na rekomendacje i porady polskich ekspertów, którzy odwiedzili uczestniczące w projekcie gminy i przyjrzeli się ich budynkom komunalnym. Na podstawie zebranych danych o zużyciu i kosztach energii przedstawili analizy energetyczne hromad.

"Samorządowcy otrzymali od nas raporty energetyczne, opisujące stan ich gospodarki energią, zauważalne błędy i konkretne rozwiązania" - informuje koordynator projektu z Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej Dariusz Szymczycha.

Jak wskazują realizatorzy projektu, w raportach energetycznych podkreślono, że ukraińskie hromady potrzebują długofalowych strategii energetycznych; wskazana jest optymalizacja powierzchni wykorzystywanych budynków komunalnych; w każdej hromadzie powinna zostać powołana osoba odpowiedzialna za zarządzanie energią. Ukraińskim samorządom nakreślono też nowy kierunek: odnawialne źródła energii.

Do każdego raportu dołączono też katalog dobrych praktyk w dziedzinie termomodernizacji, bazujący na błędach najczęściej obserwowanych w hromadach.

"Mamy nadzieję, że kierunki, które im wskazaliśmy będą realizowane przez te gminy. One znacznie poprawią ich efektywność energetyczną, a tym samym też przyśpieszą ich rozwój" - dodaje Szymczycha.

Oprócz wizyty polskich ekspertów na Ukrainie odbyła się też podróż studyjna przedstawicieli hromad do Polski. Podczas wrześniowej wizyty mogli oni zapoznać się  z dobrymi praktyki polskich samorządów w dziedzinie energoefektywności i wytwarzania energii. Z kolei w październiku, podczas III Polsko-Ukraińskiego Forum Samorządowego w Charkowie, dyskutowano o problemach energoefektywności i dobrych praktykach, które mogą być przydatne hromadom. W listopadzie natomiast, w Charkowie obyły się warsztaty dla ukraińskich samorządowców, podsumowujące prace ekspertów projektu.

Autorzy projektu podkreślają, że Ukraińcy mogą wiele zyskać dzięki wymianie doświadczeń z Polską bo nasze gminy "przeprowadzały audyty energetyczne budynków komunalnych, tworzyły zachęty dla tworzenia lokalnych rozproszonych źródeł energii, promowały korzystanie z lokalnych zasobów Odnawialnych Źródeł Energii", a "polscy przedsiębiorcy z sektora MSP stworzyli wiele unikalnych technologii i urządzeń, które znalazły zastosowanie w gminach".

Projekt "Nasza energia - hromada samowystarczalna energetycznie" współfinansowany jest ze środków Programu "Wsparcie Demokracji 2018", finansowanego w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Partnerami w realizacji projektu są: Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza, Fundacją Solidarności Międzynarodowej, Krajowa Agencja Poszanowania Energii SA i Centrum Rozwoju Samorządu Lokalnego w Charkowie. Wsparcia udzielił również Konsulat Generalny RP w Charkowie.

"Nie zostawimy ukraińskich samorządowców samych. Są rekomendacje działań, stworzyliśmy już pomost w postaci strony internetowej projektu www.nasza-energia.org. Niebawem uruchomimy Facebook" - zapowiada Dariusz Szymczycha.

Jak wskazuje Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza, energochłonność PKB Ukrainy jest dwa razy wyższa niż w Polsce. Eksperci Komisji Europejskiej wyliczyli, że jeśli Ukraina osiągnie poziom efektywności energetycznej taki, jak w Polsce, to zaoszczędzi więcej energii niż Hiszpania zużywa rocznie.

"Koszty energii, jej zużycie wpływają na konkurencyjność gospodarki. Ta oczywista oczywistość w Ukrainie ma nie tylko kontekst ekonomiczny, ale też geopolityczny. Historyczne uzależnienie Ukrainy od źródeł energii i jej przesyłu  z Rosji rodziło polityczne uwikłanie i przynosiło energetyczny szantaż. Dlatego energia jest ważnym wyznacznikiem suwerenności Ukrainy" - podkreśla Izba.

js/
TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25