facebook RSS # #

23.07.2019 10:24

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-01-08 15:11       aktualizacja: 2019-01-08 15:16       Wiadomości PAP
  A A A

Potrzebni fachowcy. „Śląskie. Techno-Staże" - fachowcy dla regionalnej gospodarki

Potrzebni fachowcy. „Śląskie. Techno-Staże
Fot.PAP/G.Michałowski
Śląskie samorządy i przedsiębiorcy zainicjowali projekt o nazwie „Śląskie. Techno-Staże", który ma służyć lepszemu dostosowaniu ofert edukacyjnych szkół o profilu zawodowym z regionu do kluczowych potrzeb gospodarki.

Projekt obejmuje m.in. staże, praktyki i szkolenia zawodowe. Na różnorakie przedsięwzięcia w jego ramach zostanie przeznaczonych 20 mln zł.

Porozumienie o współpracy w sprawie wspólnego opracowania wniosku o dofinansowanie tego projektu podpisali we wtorek przedstawiciele samorządu woj. śląskiego i Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach, Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach i Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski podkreślił, że bardzo poważnym problemem gospodarki jest brak wykwalifikowanych pracowników w części branż. Chodzi o to, by kształcenie dostosować do potrzeb rynku pracy i oczekiwań pracodawców – wskazał. Jak przypomniał, w ostatnich latach przemysł na Śląsku, wcześniej ukierunkowany głównie na górnictwo, zmienił swój charakter. Dziś dziesiątki tysięcy miejsc pracy w regionie są związane z nowoczesnymi technologiami.

„Ten projekt jest odpowiedzią na zapotrzebowanie m.in. KSSE i izby branżowej, żeby wdrożyć młodych ludzi do tego, by - wchodząc na rynek pracy - mieli dobre kompetencje, dobre kwalifikacje, nie musieli się zbyt długo przyuczać, pozostali w regionie i tutaj pracowali i rozwijali się” - wskazał Chełstowski.

Do udziału w projekcie będą mogły przystąpić szkoły i lokalne samorządy. Jak zaznaczył marszałek, projekt ma charakter pozakonkursowy, będą w nim przyjmowane do realizacji najlepsze pomysły, gwarantujące skuteczną poprawę rynku pracy. Przedstawiciele samorządu woj. śląskiego podkreślają, że wszystko ma odbywać się w bezpośredniej współpracy z przedsiębiorcami – tak, by odpowiadać na ich potrzeby.

W ramach projektu ma powstać Rada Edukacji Zawodowej, która będzie na bieżąco aktualizować zmieniające się uwarunkowania rynku pracy i zapotrzebowanie na szkolenie konkretnych specjalistów. W skład Rady wejdą przedstawiciele samorządu i środowisk branżowych.

Prezes KSSE Janusz Michałek podkreślił, że dobrze wyszkolone kadry są kluczowe dla inwestorów – zarówno tych obecnych, jak i przyszłych. „+Śląskie. Techno-Staże+ to takie nowe otwarcie – pokazanie młodym ludziom, że w regionie są bardzo dobrzy pracodawcy. Te mechanizmy także spowodują, że damy bardzo dobrą, atrakcyjną ofertę dla inwestorów, tych obecnych, jak i przyszłych” - powiedział. Prezes przypomniał, że przed laty w Polsce bardzo ograniczono szkolnictwo zawodowe, dziś do tego się wraca. Według Michałka obecnie na rynku najbardziej poszukiwani są m.in. elektrycy czy spawacze.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny

woj/
TAGI: EDUKACJA
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25