facebook RSS # #

22.07.2019 16:47

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-01-09 13:20       aktualizacja: 2019-01-09 13:22       Wiadomości PAP
  A A A

Radny w komisji. Wojewoda unieważnił uchwały o powołaniu składów komisji RM Białystok

Radny w komisji. Wojewoda unieważnił uchwały o powołaniu składów komisji RM Białystok
Fot.PAP/M.Obara
Wojewoda podlaski stwierdził nieważność uchwał Rady Miasta Białystok o powołaniu składów pięciu komisji nowej kadencji. Jego prawnicy ocenili bowiem, że nie można bez zgody samego radnego, autorytarnie zdecydować o tym, do której komisji ma on przynależeć.

Uchwały białostockiej rady wojewoda badał w trybie nadzoru nad działalnością prawną samorządu. Wiązało się to ze skargami, które na początku grudnia złożyli do niego radni miejscy PiS. Chodziło o przypisanie ich do poszczególnych komisji, mimo że do pracy w nich się nie zgłosili i byli temu przeciwni.

W obecnej kadencji Rady Miasta Białystok samodzielną większość - 16 na 28 mandatów - ma Koalicja Obywatelska. Prawo i Sprawiedliwość, które w poprzedniej kadencji miało większość, teraz jest w opozycji.

Na pierwszej sesji radni zgodnie wybrali nowego przewodniczącego rady, Łukasza Prokoryma (KO). Do tarć doszło na sesji kolejnej, gdy miało być uzupełnione prezydium rady oraz wybór członków poszczególnych komisji, których w Radzie Miasta Białystok jest 10. Ostatecznie PiS zgłosił wszystkich swoich radnych (po 12 osób) do pracy w dwóch komisjach: rewizyjnej oraz budżetu i finansów, nie zgłaszając żadnych kandydatów do pozostałych.

Większościowy klub KO uznał to za próbę blokowania prac rady. Sam zdecydował o składzie komisji (również z udziałem radnych PiS) i te składy przegłosował, choć poszczególni radni klubu opozycyjnego z mównicy mówili po kolei, że nie wyrażają zgody na przypisanie ich do danych komisji.

Klub KO powoływał się na zapis ustawy o samorządzie gminnym o tym, że radny jest obowiązany brać udział w pracach rady gminy i jej komisji oraz innych instytucji samorządowych, do których został wybrany lub desygnowany. Argumentował, że pod względem prawnym nie trzeba do tego jego zgody, a decyzję podejmuje rada (wybór lub desygnowanie).

Innego zdania byli radni PiS, dlatego złożyli skargę do wojewody podlaskiego, który sprawuje nadzór prawny nad uchwałami samorządu. Składając na początku grudnia taką skargę przewodniczący klubu PiS w radzie Henryk Dębowski mówił dziennikarzom, że radni tego klubu zostali "przymuszeni" do pracy w komisjach, na pracę w których nie wyrażali zgody. "W naszej ocenie te uchwały zostały podjęte z rażącym naruszeniem prawa" - mówił Dębowski.

Wojewoda podlaski stwierdził nieważność uchwał RM Białystok powołujących Komisje: Edukacji i Wychowania, Sportu i Turystyki, Skarg, Wniosków i Petycji, Samorządności i Bezpieczeństwa oraz Zagospodarowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska - poinformowała w środę  rzeczniczka prasowa wojewody Anna Dzierszko.

Jak dodała, po analizie zaskarżonych uchwał okazało się, że rzeczywiście nie wszyscy radni wyrazili zgodę na członkostwo w tych komisjach.

Prawnicy wojewody doszli do wniosku, że o ile formalnie radny jest obowiązany brać udział w pracach rady gminy i jej komisji oraz innych instytucji samorządowych, do których został wybrany lub desygnowany, to nie jest to jednak jego obowiązek.

10 grudnia sama rada dokonała zmian i ostatecznie powołała komisje bez jakichkolwiek sprzeciwów. W kuluarowych rozmowach udało się bowiem ustalić składy personalne poszczególnych komisji. Potem w ciągu kwadransa, wobec zgody wszystkich kandydatów, przyjęto uchwały o powołaniu składów osobowych. Nowe składy zostały zgłoszone jako autopoprawki do przyjętych wcześniej uchwał.

Radni PiS, którzy złożyli skargi do wojewody na wcześniejsze uchwały, zdecydowali się jednak ich nie wycofywać i poczekać na ocenę prawników.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny

woj/
TAGI: PRAWO
 
KOMENTARZE: 6 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2019-02-13 15:18:42
agnieszka: jaka jest sygnatura rozstrzygnięcia nadzorczego?
 
2019-01-11 09:53:04
W.B.: Kiedyś w czasach Lecha Wałęsy to się nazywało "Falandyszacja prawa" a aktualnie Wojewodowie zgodnie z zaleceniem Naczelnika Państwa stosują "Kaczyzację prawa". I ot cała prawda ! Bo poważnie tego nie można rozpatrywać jaka jest różnica pomiędzy obowiązanym a obowiązkiem. Czyli brnąc dalej, jest się obowiązanym przechodzić na zielonych światłach ale nie ma takiego obowiązku czyli można też na czerwonych , chyba to jest paranoja albo już się nam wszystkim coś ......... !
 
2019-01-10 11:56:30
Mar Kill: Radny jest obowiązany brać udział w pracach rady gminy i jej komisji, ale konkretną komisję może sobie wybrać i wyrazić zgodę na prace w niej. Nie można zmuszać radnego do pracy w komisji do której pracy nie ma kompetencji czy kwalifikacji.
 
2019-01-10 11:48:55
zed: Jest obowiązany, ale nie jest to jego obowiązkiem, oznacza, że musi, ale jak bardzo nie chce, to nie ;)
 
2019-01-10 09:45:56
zuza: "Prawnicy wojewody doszli do wniosku, że o ile formalnie radny jest obowiązany brać udział w pracach rady gminy i jej komisji oraz innych instytucji samorządowych, do których został wybrany lub desygnowany, to nie jest to jednak jego obowiązek." - jeżeli tak zdecydowali pracownicy wojewody(a nie napisał serwis)to niech to przełożą na polski. Ręce opadają.
 
2019-01-09 17:54:51
OldestWoman: ...radny jest obowiązany ... nie jest to jednak jego obowiązek.

Super! Zatem może niech językoznawcy wytłumaczą różnicę między sformułowaniami, że "ktoś jest obowiązany", a "jest to czyjś obowiązek" bo jak mi Bóg miły w żaden sposób tego zrozumieć nie mogę. Stara już jestem. Po reformie oświaty w Polsce język polski staje się zupełnie niezrozumiały.

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25