facebook RSS # #

20.06.2019 08:30

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-01-11 10:45       aktualizacja: 2019-01-11 10:46       Wiadomości PAP
  A A A

Pechowy szpital. Sprawa remontów szpitala w Opatowie przed sądem

Pechowy szpital. Sprawa remontów szpitala w Opatowie przed sądem
Fot.PAP/J.Kaczmarczyk
Przed Sądem Okręgowym w Kielcach rozpoczął się proces b. starosty opatowskiego Bogusława Włodarczyka (w latach 2010-2018) i b. szefów spółek związanych ze szpitalem w Opatowie – Jana G. i Joanny Sz. – w sprawie nieprawidłowości przy remoncie i rozbudowie tej lecznicy.

W 2011 r. samorząd powiatowy wydzierżawił lecznicę spółce z Katowic, licząc, że zapobiegnie to jej dalszemu zadłużaniu się. Jednym z warunków dzierżawy było wykończenie w ciągu kilku lat wnętrza i wyposażenie nowego obiektu lecznicy. Zarządca dokończył inwestycję, ale popadł w kłopoty finansowe.

Firmy, które realizowały prace wykończeniowe w szpitalu, po zakończeniu robót nie otrzymały należności od dzierżawcy lecznicy. Domagały się potem, by wypłaciły je władze powiatu, bo prowadzona przez samorząd spółka "Top Medicus" przejęła szpital w 2014 r. po zerwaniu umowy z dzierżawcą. Rok później powiat ponownie wydzierżawił lecznicę – innej prywatnej spółce.

Śledztwo w sprawie nieprawidłowości w związku z remontem i pracami wykończeniowymi nowego gmachu opatowskiego szpitala Prokuratura Okręgowa w Kielcach prowadziła od 2015 r. Staroście opatowskiemu śledczy postawili zarzuty popełnienia siedmiu przestępstw związanych z pełnioną przez niego funkcją, w tym cztery dotyczące przekraczania uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i oszustw, co do mienia znacznej wartości na szkodę czterech podmiotów gospodarczych wykonujących remont i rozbudowę szpitala. Wartość wyłudzonych kwot, wynikająca z tych zarzutów to ok. 14,5 mln zł, a także w jednym przypadku – usiłowania wyłudzenia na kwotę 3,3 mln zł.

Kolejny zarzut dotyczy usiłowania oszustwa na szkodę jednej z pokrzywdzonych firm na kwotę 40 tys. zł i dokonania oszustwa na kwotę 25 tys. zł. Według prokuratury starosta wprowadzał przedstawicieli firm budowlanych w błąd co do zamiaru poręczenia kredytu bankowego przez opatowski szpital. Pozostałe dwa zarzuty są związane z przekraczaniem uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przy zawieraniu umów na sprzątanie pomieszczeń starostwa.

Akt oskarżenia obejmuje także Jana G., byłego prezesa zarządu i członka zarządu dwóch katowickich spółek. Usłyszał on 18 zarzutów oszustw i usiłowań oszustw, w tym co do mienia znacznej wartości na szkodę czterech firm w kwocie blisko 14 mln zł i dodatkowo w kwocie ponad 1,5 mln zł co do oszustw, których usiłował dokonać. Trzecią osobą oskarżoną w sprawie jest b. prezes zarządu spółki "Top Medicus" w Opatowie, Joanna Sz. Usłyszała dwa zarzuty związane z działaniem na szkodę tej spółki.

W śledztwie oskarżeni nie przyznali się do zarzucanych im czynów. W opinii Jana G. to starosta opatowski "od samego początku" miał zamiar doprowadzić do sytuacji, w której obca spółka wykona "czarną robotę" – doprowadzi do poprawy materialnej szpitala, także przyjmie na siebie ciężar finansowy dokonania nakładów w powiatowej lecznicy, a potem zostanie z niej usunięta, aby ponownie przekazać lecznicę powiatowej spółce.

Włodarczyk, po postawieniu zarzutów, wydał oświadczenie, w którym podkreślał, że prokurator nie zarzucił mu przywłaszczenia jakiejkolwiek kwoty, a to umowy między prywatnymi firmami, kończącymi budowę szpitala i prywatnym dzierżawcą, opiewały na wymienione kwoty. Zapewniał, że powiat opatowski i on osobiście z podpisanymi umowami nie mieli nic wspólnego.

Włodarczyk jest szefem powiatowego PSL. W ostatnich wyborach samorządowych ponownie uzyskał mandat radnego, ale większość w radzie powiatu zdobyli kandydaci PiS – to przedstawicie tego ugrupowania znaleźli się w nowym zarządzie powiatu opatowskiego.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny

woj/
TAGI: PRAWO
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25