facebook RSS # #

21.07.2019 18:10

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-01-14 15:43       aktualizacja: 2019-01-14 16:00       Wiadomości PAP
  A A A

Gdańsk w żałobie. Politycy i przyjaciele żegnają prezydenta Pawła Adamowicza

Gdańsk w żałobie. Politycy i przyjaciele żegnają prezydenta Pawła Adamowicza
Fot.PAP/M.Kaliński
W związku ze śmiercią prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza flagi miasta Gdańska na budynku urzędu miasta, Górze Gradowej i siedzibie rady miasta zostały opuszczone do połowy masztów; prawdopodobnie w środę zostanie wyłożona księga kondolencyjna.

W bazylice św. Brygidy w Gdańsku odbyła się msza św. za duszę Pawła Adamowicza. "To jest jego parafia, tutaj pan prezydent Paweł Adamowicz się wychowywał. Św. Brygida to jego miłość z czasów młodości. Tutaj był ochrzczony, przyjmował komunię św. i sakrament bierzmowania" - mówił proboszcz ks. Ludwik Kowalski.

O godz. 20.30 msza zostanie odprawiona w Archikatedrze Warszawskiej. Do udziału w niej zapraszają wszystkich metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz oraz premier Mateusz Morawiecki.

We wtorek w kościele pw. Najświętszej Maryi Królowej Polski w Gdyni odbędzie się msza św. w intencji zmarłego prezydenta Gdańska. Nabożeństwo odbędzie się o godz. 18.30.

Wyrazy żalu i współczucia złożyli rodzinie i bliskim m.in. prezydent Andrzej Duda i marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

"Pan Prezydent Paweł Adamowicz odszedł. Łączę się żalu i modlitwie z Jego Najbliższymi, Przyjaciółmi i wszystkimi Ludźmi dobrej woli. Proszę Pana Boga o wsparcie dla Rodziny Zmarłego. Wrogość i przemoc przyniosła najtragiczniejszy skutek i ból. Nie wolno nam się z tym pogodzić" - napisał Andrzej Duda.

Z kolei marszałek Sejmu Marek Kuchciński napisał: "Z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci Pana Prezydenta Pawła Adamowicza. Wyrazy głębokiego żalu i współczucia kieruję do rodziny, bliskich i pracowników".

"Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, człowiek Solidarności i wolności, Europejczyk, mój dobry przyjaciel, został zamordowany. Niech spoczywa w pokoju - napisał szef Rady Europejskiej Donald Tusk na Twitterze na oficjalnym koncie przewodniczącego Rady. "Pawle, nigdy o Tobie nie zapomnimy. Żegnaj, Przyjacielu" - napisał Donald Tusk  na swoim prywatnym koncie na Twitterze.

"Zginął wspaniały człowiek, wielki obywatel Rzeczypospolitej, mąż, ojciec dwóch córek" - napisał z kolei w oświadczeniu lider PO Grzegorz Schetyna. Zaapelował "o uszanowanie woli rodziny" zmarłego prezydenta Gdańska i "wstrzymanie się od jakichkolwiek działań politycznych".

Prezydent Sopotu Jacek Karnowski oświadczył: "Trudno uwierzyć w śmierć Przyjaciela. Całe życie poświęcił walce i pracy o wolność i demokrację. Od kilku lat, do samego końca, w sposób szczególny apelował o wzajemny szacunek ludzi, walczył o otwartość i tolerancję... Odszedł wspaniały Ojciec, Mąż, Syn, Prezydent Gdańska. Prezydent Miasta, które całkowicie zmieniło swoje oblicze dzięki pracy Pawła Adamowicza. Pawle, zawsze będziesz z nami".

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek powiedział o prezydencie Pawle Adamowiczu, że był to człowiek z pasją, człowiek z charakterem. "Paweł zrobił dla Gdańska rzeczy niezwykłe; zmienił rzeczywistość materialną tego miasta" - podkreślił.

Kondolencje napływają też z zagranicy. Burmistrz Londynu Sadiq Khan zapewnił, że "myśli, modlitwy i solidarność Londynu są z Gdańskiem w ten smutny dzień". Khan dodał, że to "druzgocąca strata dla mieszkańców Gdańska, przyjaciół i rodziny prezydenta Adamowicza i wszystkich z nas, którzy cenią służbę publiczną, postępową politykę i otwartą, dostępną dla wszystkich demokrację".

Jestem zdruzgotany śmiercią Pawła Adamowicza - w ten sposób wiceszef KE Frans Timmermans zareagował na wiadomość o zgonie prezydenta Gdańska. Potępił przy tym bezsensowną przemoc. "Moje myśli i modlitwy są z jego bliskimi i przyjaciółmi. Gdańskowi, Polsce i Europie będzie go brakować" - napisał na Twitterze Timmermans.

Na podst. Codziennego Serwisu Informacyjnego

 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25