facebook RSS # #

21.07.2019 18:07

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-01-15 11:03       aktualizacja: 2019-01-15 14:38       Wiadomości PAP
  A A A

Komisarz w Gdańsku. I zastępca prezydenta Gdańska będzie komisarzem

Komisarz w Gdańsku. I zastępca prezydenta Gdańska będzie komisarzem
Fot. PAP/A. Warżawa
I zastępca prezydenta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz poinformowała, że przyjęła propozycję objęcia stanowiska komisarza miasta. Otrzymałam telefon od szefa kancelarii premiera, rozmawiałam także z wojewodą; przyjęłam propozycję funkcji komisarza - powiedziała we wtorek na konferencji prasowej.

Po tragicznej śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza jego obowiązki przejęła w mieście Aleksandra Dulkiewicz, która pełni funkcję pierwszego zastępcy.

„Dzisiaj otrzymałam telefon od szefa kancelarii premiera ministra [Michała] Dworczyka, rozmawiałam także z wojewodą Dariuszem Drelichem, którzy zaproponowali mi funkcję komisarza. Ja tą funkcję przyjęłam. Natomiast różne formalności będą musiały jeszcze chwilę potrwać” – powiedziała Aleksandra Dulkiewicz. „Dzisiaj jestem pierwszym zastępcą prezydenta. Kiedy wszystkie procedury zostaną podjęte, to właściwym organem jest premier i komisarz wyborczy” - zaznaczyła.

Aleksandra Dulkiewicz w imieniu rodziny prezydenta Pawła Adamowicza dziękowała za wszystkie wyrazy współczucia i solidarności.

„Dziękujemy za wszystkie głosy wsparcia płynące z całego miasta, z całej Polski, Europy i świata. Dziękuję także licznym miastom, które wczoraj zorganizowały marsze milczenia, marsze pożegnania, marsze, podczas których mówimy dosyć jasno, że nie ma zgody na agresję i przemoc nie tylko w życiu publicznym, ale także życiu społecznym” - mówiła.

W Gdańsku ogłoszona została żałoba. „Dopóki nie ma wygaszonego mandatu prezydenta Gdańska, jego obowiązki pełni pierwszy zastępca. Wspólnie z całym zarządem miasta została podjęta decyzja, że ogłaszamy żałobę w Gdańsku” - wyjaśniała rzeczniczka Magdalena Skorupka-Kaczmarek.

„W związku z ogłoszoną żałobą podjęliśmy decyzję, żeby wszystkie iluminacje, wszystkie światła, które są związane ze świętami Bożego Narodzenia, wygasić” – poinformowała wiceprezydent Piotr Grzelak. Zgaśnie m.in. choinka na Długim Targu. „Chcemy uczcić w ten sposób pamięć pana prezydenta” - mówił.

W Gdańsku wszystkie flagi zostały opuszczone do połowy masztów. Wzdłuż głównych ulic wiszą flagi polskie i flagi Gdańska przybrane kirem. „Powstrzymajmy się od hucznych zabaw, postarajmy się w zadumanie i refleksji przejść ten smutny czas” – apelował Piotr Grzelak.

Każdego dnia do dnia pogrzebu w Bazylice Mariackiej w Gdańsku będzie odprawiana msza święta i odmawiany różaniec w intencji zmarłego prezydenta.

Jak poinformowała przewodnicząca Rady Miasta Gdańska Agnieszka Owczarczak, na czwartek zostanie zwołana uroczysta sesja Rady Miasta, podczas której radni oddadzą hołd zmarłemu prezydentowi.

W gdańskim magistracie we wtorek wyłożona została księga kondolencyjna. „Myślimy także o różnych innych formach pożegnania, wspomnienia pana prezydenta, o których będziemy państwa niezwłocznie informować, bo czujemy, że wiele gdańszczanek i wielu gdańszczan chce się z panem prezydentem pożegnać” – powiedziała Dulińska.

aba/
 
KOMENTARZE: 2 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2019-01-16 12:27:30
Frania: Sprawa została bardzo mocno nagłośniona bo zginał pan prezydent .Jest to potworne ale przypominam ,że w ogniu gdzie szaleniec podpalił drzwi biura pracownic Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej zginęły dwie młode kobiety i nikt z tego tytułu nie manifestował ,zniczy nie zapalał.
 
2019-01-16 07:40:09
Koben: Dlaczego tylko w dramatycznych chwilach rządzących stać na rozsądne decyzje?
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25