facebook RSS # #

21.07.2019 18:15

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-01-15 14:46       aktualizacja: 2019-01-15 14:56       Wiadomości PAP
  A A A

Uchwała nieważna. WSA: ograniczenia sprzedaży alkoholu w Krakowie nieważne

Uchwała nieważna. WSA: ograniczenia sprzedaży alkoholu w Krakowie nieważne
Fot.PAP/T. Żmijewski
WSA w Krakowie stwierdził nieważność uchwały Rady Miasta Krakowa, ograniczającej nocną sprzedaż alkoholu na Starym Mieście i Kazimierzu. Sąd nie wstrzymał wykonania uchwały. Wyrok jest nieprawomocny.

Chodzi o uchwałę z 12 września 2018 r., którą radni ustanowili od 26 grudnia, w godz. 22.00-6.00 w sklepach na terenie Dzielnicy I Stare Miasto zakaz sprzedaży alkoholu przeznaczonego do spożycia poza miejscem sprzedaży.

Uchwałę zaskarżyło jedno z przedsiębiorstw, które powołuje się na możliwości znacznych strat finansowych w związku z planowanym zakazem. Przedsiębiorstwo wskazywało na ewentualną konieczność zamknięcia sklepów, co byłoby równoznaczne z likwidacją 25 stanowisk pracy.

WSA we wtorek uznał, że uchwała Rady Miasta Krakowa jest nieważna. Zdaniem sądu sama w sobie nie narusza zasady wolności działalności gospodarczej, ale nie została odpowiednio, rzetelnie uzasadniona. Według sądu, Rada Miasta Krakowa nie umotywowała należycie pozytywnego wpływu ograniczenia na porządek publiczny i bezpieczeństwo w Dzielnicy I. Dodatkowo, w ocenie sądu, zakaz wprowadzony tylko w jednej dzielnicy narusza zasadę równości wobec innych dzielnic miasta.

Rada Miasta Krakowa ma też zapłacić skarżącemu przedsiębiorstwu 797 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Pełnomocnicy skarżącego przedsiębiorstwa domagają się natychmiastowego wstrzymania wykonania uchwały, a wtorkowy wyrok tego nie gwarantuje.

Aby wykonanie uchwały zostało wstrzymane, sąd musi wydać w tej sprawie stosowne orzeczenie. Adwokat przedsiębiorstwa Piotr Capiński po ogłoszeniu wyroku przygotował i złożył odpowiedni wniosek do WSA o wstrzymanie wykonania uchwały.

"Oczekujemy wydania przez sąd postanowienia lub uzupełnienia wyroku jeszcze w dniu dzisiejszym. W razie braku takiego wstrzymania, przy uprawomocnieniu się wyroku, skarżący, nie mogąc sprzedawać alkoholu nocą, poniósłby szkodę, za którą odpowiedzialność ponosiłaby gmina Kraków" - powiedział PAP adwokat.

Wcześniej, po wyroku WSA, radca prawny Urzędu Miasta Krakowa Piotr Łanoszka wyjaśnił: "Uchwała weszła w życie i obowiązuje, ponieważ wyrok jest nieprawomocny, poza tym zaskarżona uchwała stanowi akt prawa miejscowego, co jest istotne w zaistniałej sytuacji".

Jak dodał, "teoretycznie" dzisiejszy wyrok oznacza, że uchwała obowiązuje aż do ostatecznego rozstrzygnięcia, czyli na razie nie wiadomo do kiedy. Jednocześnie przyznał, że sytuacja nie jest prosta z prawnego punktu widzenia, a także dla mieszkańców Krakowa.

Według radnych Krakowa, uchwała została podjęta na podstawie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz jest spójna z gminnym programem profilaktyki. Radni, którzy wnieśli projekt uchwały pod obrady, argumentowali, że brak ograniczeń czasowych negatywnie wpływa na bezpieczeństwo, a mieszkańcy skarżą się na działalność całodobowych sklepów.

W ubiegłym roku podobne uchwały o nocnym ograniczeniu sprzedaży alkoholu przyjęli m.in. radni Nowego Sącza i Tarnowa.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP
TAGI: PRAWO
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25