facebook RSS # #

22.10.2019 09:23

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-01-17 10:00       aktualizacja: 2019-01-17 16:37       Wiadomości PAP
  A A A

Spór o LGBT. Warszawski ratusz planuje kartę LGBT+; PiS zarzuca, że miasto zajmuje się kwestiami ideologicznymi

Spór o LGBT. Warszawski ratusz planuje kartę LGBT+; PiS zarzuca, że miasto zajmuje się kwestiami ideologicznymi
Fot. Fotolia
Na jednej z najbliższych sesji Rady Warszawy chcemy zaprezentować założenia karty LGBT+, która zakłada wsparcie m.in. dla osób homoseksualnych - mówi wiceprezydent stolicy Paweł Rabiej.

W rozmowie z PAP wiceprezydent stolicy przyznał, że obecnie trwają rozmowy między ratuszem a organizacjami samorządowymi reprezentującymi środowiska osób homo-, bi- i transseksualnych dotyczące uzgodnienia treści karty LGBT+ przed jej podpisaniem przez prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego.

Karta zakłada m.in. budowę w hostelu interwencyjnego dla osób wykluczonych przez swoje rodziny, powstanie centrum społeczno-kulturalnego dla LGBT+, przeciwdziałanie przemocy wobec osób LGBT oraz zajęcia edukacyjne dotyczące tematyki m.in. bezpieczeństwa.

Wiceprezydent dopytywany, kiedy założenia karty zostaną przedstawione radnym, odpowiedział, że na jednej z kolejnych sesji rady. Zaznaczył przy tym, że najbliższa regularna sesja, która została zaplanowana na przyszły tydzień, będzie dotyczyła tylko budżetu miasta. "Myślę, że nie ma sensu zajmować się na niej czymś innym niż budżetem, więc jeżeli już, to na sesji kolejnej" - powiedział Rabiej.

"To jest sprawa ważna i chcemy ją w miarę szybko dopiąć" - zaznaczył wiceprezydent stolicy. "Nie ma tu ani żadnego przedłużania, ani przyspieszania, to się toczy w rytmie, który sobie ustaliliśmy na spotkaniu z organizacjami" - dodał.

Sprawa wzbudza kontrowersje wśród radnych PiS. Sebastian Kaleta w rozmowie z PAP ocenił, że "cechą charakterystyczną polityki Rafała Trzaskowskiego będzie podnoszenie do rangi głównych punktów dyskusji w mieście kwestii ideologicznych". "Tak się dzieje. Rafał Trzaskowski chce przykryć trudną, zbliżającą się dyskusję o budżecie, która czeka go za tydzień" - powiedział.

"Zamiast zajmować się takimi sprawami jak wyimaginowane problemy osób LGBT w Warszawie, warto żeby wziął w opiekę lokatorów pokrzywdzonych reprywatyzacją i wypłacił im należne odszkodowania na podstawie decyzji komisji weryfikacyjnej i ze środków, które komisja przekazała na rachunki miasta" - powiedział.

W sprawie karty LGBT+ odbyło się w środę posiedzenie miejskiej komisji samorządowej i integracji europejskiej. Jej przewodnicząca Olga Semeniuk (PiS) powiedziała PAP, że posiedzenie komisji i temat zostały zaproponowane przez nią na podstawie doniesień medialnych.

Jak dodała, chciała się przekonać, czy wymóg podpisania karty LGBT+ jest wymogiem UE. Na posiedzeniu komisji pojawiła się pełnomocniczka prezydenta m.st. Warszawy ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi Ewa Kolankiewicz, które przedstawiła ogólne założenia karty.

Semeniuk przyznała, że od Kolankiewicz dowiedziała się, że karta LGBT+ nie ma związku z wymogami UE.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP
TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25