facebook RSS # #

21.07.2019 18:11

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-01-21 07:31       aktualizacja: 2019-01-21 12:35       Wiadomości PAP
  A A A

„Łapią” deszcz. Kolejne polskie miasta łagodzą skutki gwałtownych odwilży, deszczy nawalnych i suszy budując zbiorniki na deszczówkę

„Łapią” deszcz. Kolejne polskie miasta łagodzą skutki gwałtownych odwilży, deszczy nawalnych i suszy budując zbiorniki na deszczówkę
Fot. www.eco-miasto.pl
Budowa zbiorników retencyjnych – po ten sposób na susze, ale i na podtopienia (po gwałtownych odwilżach czy nawalnych deszczach) sięgają kolejne miasta. Takie zbiorniki pełnią też inne funkcje.

W związku ze zmianami klimatu częściej – także w Polsce - występują tzw. ekstremalne zjawiska pogodowe. Z jednej strony coraz częściej dotykają nas susze, a z drugiej strony zwiększa się też częstotliwość bardzo obfitych ulew (zwanych fachowo deszczami nawalnymi) i gwałtownych odwilży, które grożą zalaniami i lokalnymi podtopieniami. Polskie miasta mogą sobie z tym poradzić, tworząc systemy magazynowania wody.

Gdańsk walczy z podtopieniami

Gdańsk od trzech lat realizuje duży projekt, którego celem jest podniesienie bezpieczeństwa powodziowego. Do 2021 r. ma powstać blisko 10 km kanalizacji deszczowej, w planach jest również przebudowanie 1,5 km potoków i rowów. Oprócz tego powstaną także 3 zbiorniki retencyjne. Ich łączna pojemność wyniesie 64,2 tys. m3.
Podobny projekt realizuje Bydgoszcz.

Woda deszczowa do podlewania zieleni

W Świnoujściu również powstaną zbiorniki na wodę deszczową, ale głównym celem ich istnienia nie będzie zapobieganie powodzi, lecz… niedoborom wody.
Przy Promenadzie Zdrowia i tzw. starej promenadzie ma znaleźć się w sumie 14 zbiorników na wodę o pojemności 120-180 m3. Woda gromadząca się w tych zbiornikach posłuży do nawadniania zieleni na promenadach. Wykorzystanie deszczówki zamiast wody z miejskich wodociągów przyniesie miastu korzyści finansowe, a także pozwoli zaoszczędzić cenną wodę.

Zbiornik retencyjny jako miejsce rekreacji

Wiele miast wykorzystuje zbiorniki retencyjne nie tylko w celu adaptacji do zmian klimatu – mogą one służyć również do wypoczynku mieszkańców. Przykładem może być odnowiony staw przy ul. Fredry w Białymstoku. Jego główną funkcją jest zbieranie wód opadowych, ale po zagospodarowaniu okolicznych terenów stał się częścią nowego miejskiego parku z placem zabaw, siłownią plenerową, skateparkiem, boiskiem i hamakami.

Ciekawy pomysł mieli również projektanci zbiornika retencyjnego przy ul. Okrzei w Sopocie. Podczas ulewnych opadów zapobiega on podtopieniom, ale gdy nie ma w nim wody, dołem płynie strumień otoczony zielenią. W pobliżu znajdują się też miejsca do siedzenia i odpoczynku.

Wielofunkcyjny plac wodny

Warto też przywołać jeden zagraniczny przykład. Unikatowy sposób na poradzenie sobie ze skutkiem ulewnych opadów znaleziono też w Rotterdamie. Powstał tam tzw. plac wodny. Podczas nagłych, wzmożonych opadów deszczu pełni on funkcję zbiornika retencyjnego i napełnia się wodą. Przez większość czasu mieszkańcy mogą jednak korzystać z tej przestrzeni – znajduje się tam boisko i miejsce do siedzenia, obiekt może też służyć jako amfiteatr czy skatepark.

Na podstawie: www.eco-miasto.pl

jmk/
TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25