facebook RSS # #

23.09.2019 18:26

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-02-07 14:45       aktualizacja: 2019-02-07 14:47       Wiadomości PAP
  A A A

Spójne systemy. Kolejny krok ku poprawie bezpieczeństwa obywateli UE

Spójne systemy. Kolejny krok ku poprawie bezpieczeństwa obywateli UE
Fot.PAP/D.Delmanowicz
Unia Europejska chce skuteczniej przeciwdziałać terroryzmowi, przestępczości i nielegalnej migracji na terenie państw członkowskich. Negocjatorzy z ramienia Parlamentu Europejskiego i unijnych rządów wstępnie uzgodnili komples działań mających ułatwiać pracę policji, straży granicznych, urzędników migracyjnych, pracowników konsulatów czy sądów.

Przesądzono, że powstanie europejski portal zbierający wszystkie dotychczas rozproszone dane z różnych systemów informacyjnych, takich jak Schengen, Eurodac czy VIS. Do tego portalu będą trafiać także dane z trzech nowo utworzonych systemów, obejmujących rejestry skazanych, informacje nt. przekraczania granicy przez obywateli państw trzecich oraz na temat podróży. Do wszystkich tych informacji będą mieli dostęp urzędnicy i funkcjonariusze odpowiedzialni za bezpieczeństwo.

By nie dopuszczać do preparowania oszukańczych tożsamości lub podszywania się pod inne osoby, dane biometryczne w postaci odcisków palców i obrazów twarzy będą ze sobą porównywane. Dodatkowo
w celu bardziej wiarygodnej identyfikacji potencjalnie podejrzanych osób utworzone zostanie wspólne repozytorium zawierające dane biograficzne typu data urodzenia, czy numer paszportu. Detektory identyfikacyjne pozwolą wykryć, czy jedna osoba nie występuje pod wieloma tożsamościami w różnych bazach danych.

Europosłowie i przedstawiciele unijnych rządów zastrzegli przy tym, że przestrzegane muszą być prawa podstawowe obywateli, a dostęp do danych ściśle chroniony.   

Portugalski sprawozdawca z ramienia PE Nuno Melo (PPE) podkreślił, że przyjęte rozwiązania zapewnią skuteczną i szybką wymianę informacji między unijnymi systemami informacyjnymi. Zapewniony będzie systematyczny i skuteczny dostęp do danych, które odpowiednie organy muszą posiadać, aby realizować swoje zadania. "Podczas negocjacji osiągnęliśmy wspólny cel, polegający na uzyskaniu porozumienia w celu zwiększenia bezpieczeństwa obywateli. To bezpieczeństwo naszych obywateli jest i pozostanie priorytetem Unii Europejskiej w każdym dniu" - dodał.

Przed wejściem w życie porozumienie musi zostać formalnie zatwierdzone na posiedzeniu parlamentarnej komisji wolności obywatelskich, na sesji plenarnej PE oraz obradach Rady UE.

W strefie Schengen rocznie odbywanych jest ok. 1,25 mld podróży. 5 mld razy w skali roku wykorzystywany jest System Informacyjny Schengen (SIS), do którego maja dostęp urzędy i służby 30 europejskich krajów.

woj/
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25