facebook RSS # #

23.09.2019 18:25

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-02-11 13:37       aktualizacja: 2019-02-12 11:46       Wiadomości PAP
  A A A

Deklaracja MEN. Minister Zalewska podpisała deklarację „Edukacja dla przyszłości”

Deklaracja MEN. Minister Zalewska podpisała deklarację „Edukacja dla przyszłości”
Fot. PAP/T. Gzell
1000 zł dodatku „na start” dla nauczyciela stażysty, 200 i 400 zł dodatku za wyróżniającą pracę dla nauczycieli kontraktowych i mianowanych – m.in. takie zmiany zapowiedziała minister edukacji Anna Zalewska w podpisanej w poniedziałek deklaracji „Edukacja dla przyszłości”.

Deklaracja to dokument, w którym Ministerstwo Edukacji Narodowej podsumowuje dotychczasowe działania resortu i zapowiada, jakie zmiany chce przeprowadzić w najbliższym czasie.

„Ta deklaracja jest skierowana do wszystkich. Przede wszystkim do związków zawodowych, ale również do samorządowców, nauczycieli, rodziców” – powiedziała minister Anna Zalewska. „Mamy przed sobą wyzwania dotyczące tych zmian, które już nastąpiły, i tych, które planujemy, żeby za kilka miesięcy również miały swój finał. Chcemy rozmawiać, chcemy szukać wsparcia. Zależy nam na zgodzie i na spokoju wokół systemu edukacji” - podkreśliła.

Szefowa MEN wyjaśniła, że w deklaracji zebrane są wszystkie te zobowiązania MEN, które już publicznie padły w rozmowach z nauczycielskimi związkami zawodowymi. „Teraz stają się elementem ważnej deklaracji” – zaznaczyła.

W deklaracji minister informuje, że rozpoczęła już prace legislacyjne w zakresie nowelizacji Karty nauczyciela, która ma wzmocnić nauczycielskie zarobki.

W noweli znajdzie się rozszerzenie uprawnienia do dodatku za wyróżniającą pracę na nauczycieli kontraktowych oraz mianowanych. Dodatek za wyróżniającą pracę będzie wynosił dla nauczyciela kontraktowego 200 zł, dla nauczyciela mianowanego 400 zł (nauczyciel dyplomowany otrzyma taki dodatek w wysokości 500 zł). Jak podkreśla MEN, dodatek ten nie będzie uwzględniany przy obliczaniu kwot wydatkowanych na średnie wynagrodzenia nauczycieli.

MEN zapewnia również, że wprowadzi nowe świadczenie dla nauczycieli stażystów. Nauczyciel, który rozpoczyna pracę w zawodzie, dwukrotnie w okresie stażu otrzyma jednorazowe świadczenie w wysokości 1 tys. zł. Świadczenie będzie wypłacane w pierwszym oraz drugim roku stażu. To świadczenie również nie będzie uwzględniane przy obliczaniu kwot wydatkowanych na średnie wynagrodzenia nauczycieli.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom związków zawodowych, resort deklaruje przywrócenie obowiązku corocznego uchwalania przez jednostki samorządu terytorialnego regulaminów wynagradzania nauczycieli oraz ich uzgadniania z nauczycielskimi związkami zawodowymi.

Ponadto w ramach prac nad zmianą ustawy - Karta Nauczyciela będą analizowane kwestia dotyczące minimalnych stawek i zakresu uprawnień do dodatków do wynagrodzenia zasadniczego, w szczególności dodatku za wychowawstwo i za warunki pracy.

„W związku z istotną rolą wychowawczą szkoły konieczne jest ustalenie jednej dla wszystkich nauczycieli, którym powierzono wychowawstwo, minimalnej stawki dodatku za pełnienie tej funkcji” – podkreślono w deklaracji.

Rządowe prace nad nowelizacją mają zakończyć się do 30 kwietnia. Na koniec czerwca MEN przewiduje zakończenie prac parlamentarnych w tej sprawie i podpisanie noweli przez prezydenta. Tym samym nowe rozwiązania byłyby gotowe na 1 września 2019 r.

Minister informuje w deklaracji, że rozpoczęła również prace nad projektem zmiany rozporządzenia w sprawie ramowych planów nauczania. Ich założeniem jest to, aby od 1 września 2019 r. zwiększyć w nich liczbę godzin do dyspozycji dyrektora szkoły w celu wzmocnienia finansowania zajęć rozwijających zainteresowania i uzdolnienia uczniów.

W związku z planowanym podwyższeniem płac nauczycielskich od 1 września 2019 r. zostanie znowelizowane rozporządzenie w sprawie minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. MEN deklaruje, że w ramach tej nowelizacji zostanie doprecyzowany przepis dotyczący dodatku za wychowawstwo poprzez jednoznaczne uprawnienie do tego dodatku nauczycieli, którym powierzono opiekę nad oddziałem przedszkolnym.

aba/
TAGI: EDUKACJA
 
KOMENTARZE: 5 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2019-02-14 15:05:04
Janusz: Nauczyciele są pracownikami państwowymi i w całości ich wynagrodzenie powinno być określane przez Państwo. Gmina powinna dbać li tylko o budynki i dodawać na dodatkowe zajęcia. Najlepiej by wynagrodzenia wypłacało MEN przez agendy w terenie to rozważniej podejmowało by swoje rozporządzenia płaco twórcze. A poza tym czas uspokoić ciągłe zmiany w systemie szkolnictwa i w prawodawstwie oświatowym. Tego nie da się już czytanie mówiąc o wdrażaniu.
 
2019-02-13 10:20:01
Samorządowiec_57: Nie bardzo rozumiem zapisu "dodatek ten nie będzie uwzględniany przy obliczaniu kwot wydatkowanych na średnie wynagrodzenia nauczycieli". A dlaczego nie? Przecież to nie jest dodatek socjalny - jak np. dodatek wiejski czy mieszkaniowy - lecz zwyczajny dochód dla nauczyciela - uważam, że skoro te dodatki mają być wypłacane to powinny być wliczane do średniego wynagrodzenia.
 
2019-02-13 08:56:04
Dem: Nauczyciele to "frajerzy".
Tylko im zmienili warunki w trakcie gry, z wiekiem emerytalnym,
dopisali dodatkowe 2 godziny.
Teraz jak się pochorowali
- kontrole,
- straszenie opinii publicznej nauczycielami,
- publiczne "wypominanie" ile to będzie budżet kosztowało.
Ja policja i pracownicy prokuratur strajkowali takich działań nie było.
1000zł podwyżki dla policjantów to nie to samo 1000zł podwyżki dla nauczycieli. Policjanci ZUSów nie płacą.
 
2019-02-12 11:08:05
Sam: I znów zapewne samorządy zostaną obciążone dodatkowymi kosztami dodatków specjalnych oraz zwiększonego dodatku funkcyjnego za wychowawstwo. Gdzie są na to pieniądze?
 
2019-02-12 07:08:58
zaniepokojony: Nie rozumiem po co będzie coroczne uzgadnianie regulaminów ze związkami zawodowymi?, skoro nadal będzie obowiązywało średnie wynagrodzenie nauczycieli. Tylko niepotrzebna praca i nerwy. Zresztą z tego średniego coraz więcej dodatków jest wyłączanych, niedługo pozostanie tylko wynagrodzenie zasadnicze i dodatek za wysługę lat. Może to już najwyższy czas, aby pensje nauczycieli ustalał Minister i przekazywał dotacje do samorządu.

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25