facebook RSS # #

26.06.2019 13:12

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-03-13 12:04       aktualizacja: 2019-03-13 13:53       Wiadomości PAP
  A A A

Kasa na czynszówki. BGK uruchomi kolejny nabór wniosków o preferencyjne kredyty na budowę czynszówek – dla TBS-ów, gminnych spółek i spółdzielni mieszkaniowych

Kasa na czynszówki. BGK uruchomi kolejny nabór wniosków o preferencyjne kredyty na budowę czynszówek – dla TBS-ów, gminnych spółek i spółdzielni mieszkaniowych
W marcu odbędzie się nabór wniosków o preferencyjne kredyty z rządowego programu społecznego budownictwa czynszowego. W tej edycji programu do wzięcia jest 1,2 mld zł.

Wnioski będzie przyjmował i rozpatrywał państwowy Bank Gospodarstwa Krajowego, który obsługuje ten program. BGK zachęca samorządy do skorzystania z niego, twierdząc, że to sposób na zaoferowanie mieszkańcom mieszkań na wynajem z czynszem niższym o kilkadziesiąt procent od rynkowego. W dużych miastach oznacza to czynsz nawet o ponad 1 tys. zł mniejszy.

Bank przywołuje badania, z których wynika, że rynkowe stawki wynajmu mieszkań idą w Polsce w górę. Potwierdzają to między innymi raporty AMRON-SARFiN publikowane przez Związek Banków Polskich, jak i cykliczne raporty przygotowywane przez portal Bankier.pl. Z analiz BGK wynika, że obecnie w Warszawie za wynajem mieszkania o powierzchni 50 m2 zapłacimy średnio 2 819 zł miesięcznie. Natomiast czynsz w mieszkaniu sfinansowanym z preferencyjnego kredytu programu „Społeczne Budownictwo Czynszowe” (SBC) wynosi 1 000 zł.

- Celem programu jest poprawa warunków mieszkaniowych, szczególnie tych osób, których nie stać na zakup mieszkania lub najem komercyjny, ale zbyt zamożnych na mieszkanie gminne. O kredyt mogą starać się TBS-y, spółdzielnie mieszkaniowe i spółki gminne. Zachęcamy tym bardziej, że czynsze w mieszkaniach sfinansowanych z preferencyjnych kredytów SBC są o kilkadziesiąt procent niższe od rynkowych – mówi Włodziemierz Kocon, wiceprezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.

Kredyty z programu SBC nie zawierają w sobie marży. Na oprocentowanie i jednocześnie na miesięczną stawkę czynszu, ma wpływ wskaźnik WIBOR 3M. Jego hipotetyczne wzrosty do poziomu 2,6 proc. bądź 3,5 proc. nie powodują jednak – jak twierdzi BGK - dużych zmian dla wynajmujących.

- Poza atrakcyjnym czynszem dla lokatorów kredyty preferencyjne SBC mogą mieć nawet 30-letni okres finansowania i nie wpływają na obciążenie wskaźników długu gminy. Co więcej, projekty realizowane dzięki wsparciu BGK powstają nie tylko w aglomeracjach, ale również w mniejszych miastach – dodaje Dariusz Stachera, dyrektor zarządzający pionem programów mieszkaniowych w BGK.

Najbliższy nabór wniosków o udzielenie preferencyjnych kredytów SBC odbędzie się w marcu. W wiosennej edycji do rozdysponowania jest 1,2 mld zł.

Bank Gospodarstwa Krajowego to państwowy bank rozwoju – jedyna taka instytucja w Polsce. Bank aktywnie wspiera rozwój społeczno-gospodarczy kraju. Realizując strategiczne projekty rozwojowe, finansuje m.in. największe inwestycje infrastrukturalne, zwiększa dostęp Polaków do mieszkań oraz pobudza przedsiębiorczość polskich firm w kraju i za granicą. Jest inwestorem w funduszach, których aktywami zarządza Polski Fundusz Rozwoju.

jmk/

Na podstawie: BGK
TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25