facebook RSS # #

26.06.2019 13:11

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-03-15 09:35       aktualizacja: 2019-03-15 10:48       Wiadomości PAP
  A A A

Potrzebny Tele-Anioł. Program teleopieki współrealizowany przez samorząd województwa małopolskiego okazał się strzałem w dziesiątkę

Potrzebny Tele-Anioł. Program teleopieki współrealizowany przez samorząd województwa małopolskiego okazał się strzałem w dziesiątkę
Fot. UMWM
Ponad 100 konsultacji telefonicznych dziennie, dziesiątki interwencji, które pomogły uratować życie – małopolski samorządowy program Tele-Anioł okazał się bardzo potrzebny.

Centrum Teleopieki, które działa w Suchej Beskidzkiej w ramach projektu Małopolski Tele-Anioł, ma też w swym dotychczasowym dorobku ponad 2 tysiące zrealizowanych godzin usług opiekuńczych i sąsiedzkich.

Małopolski Tele-Anioł to projekt realizowany przez samorząd województwa małopolskiego wspólnie z Caritas Diecezji Kieleckiej oraz Stowarzyszeniem Europejski Instytut Rozwoju Regionalnego z Suchej Beskidzkiej. Jego celem jest otoczenie opieką osób starszych, samotnych i niesamodzielnych. Osoby zakwalifikowane do projektu otrzymują bezpłatnie tzw. „opaski życia”, przy pomocy których w łatwy i szybki sposób mogą wezwać pomoc.

Projekt Małopolski Tele-Anioł to nie tylko opaski życia, ale również świadczenie pomocy w domu najbardziej potrzebującym osobom, którym rodzina nie może zapewnić opieki. Wsparcie obejmuje pomoc fachowców lub sąsiadów m.in. w codziennych obowiązkach, załatwianiu formalności czy transporcie.
W ramach projektu realizowane są także szkolenia i kursy dla osób, które chcą zaangażować się w świadczenie usług opiekuńczych lub sąsiedzkich.

Projekt skierowany jest do osób, które mieszkają na terenie województwa małopolskiego i z powodu wieku, stanu zdrowia lub niepełnosprawności nie są w pełni samodzielne, a w wykonywaniu podstawowych czynności potrzebują wsparcia innych osób.

- Małopolski Tele-Anioł to innowacyjny projekt – mówi Marta Malec-Lech z zarządu samorządu województwa małopolskiego. - Zmienił już życie wielu osób, ale wciąż pracujemy nad tym, by dotrzeć z nim do jak największej liczby niesamodzielnych mieszkańców regionu. Jesteśmy przekonani, że opieka i uczucie bezpieczeństwa, jakie daje możliwość wezwania pomocy w sytuacji zagrożenia będą dla nich ogromnym wsparciem.

Dotychczas opieką Małopolskiego Tele-Anioła zostało objętych blisko 2 tys. osób, z czego ponad 180 osób korzysta z usług opiekuńczych i sąsiedzkich w miejscu zamieszkania. Do końca stycznia zrealizowano ponad 2 tys. godzin tego rodzaju pomocy.

Ratownicy medyczni pracujący w Centrum Teleopieki w Suchej Beskidzkiej średnio odbierają ponad 100 telefonów dziennie, a średnio 1 do 2 razy dziennie wzywają karetkę pogotowia ratunkowego do potrzebującego podopiecznego. Dziesiątki tych interwencji pomogły uratować ludzkie życie.

Koszt projektu to ponad 38 mln zł, z czego ponad 32 mln zł to środki z budżetu UE.

jmk/

Na podstawie: UMWM
TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25