facebook RSS # #

23.07.2019 10:15

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-03-18 07:39       aktualizacja: 2019-03-18 11:50       Wiadomości PAP
  A A A

Płać u nas PIT. 36 miast i gmin w nowatorski sposób informuje mieszkańców o tym, jak wydaje pieniądze z ich podatków

Płać u nas PIT. 36 miast i gmin w nowatorski sposób informuje mieszkańców o tym, jak wydaje pieniądze z ich podatków
Fot. UG Stare Babice
Do platformy internetowej „Na co idą moje pieniądze” przystąpiło dotąd 36 miast i gmin. Są wśród nich duże miasta, ale i gminy wiejskie, np. podwarszawskie Stare Babice.

„Projekt ma na celu prezentację budżetów miast i gmin” – piszą twórcy platformy nacidamojepieniadze.pl. „Jednak nie z punktu widzenia gminy i dużych kwot, tylko z punktu widzenia mieszkańca i przełożenia jego podatków na konkretne działania gminy. Przyjmujemy punkt widzenia mieszkańca i pokazujemy, w jakim stopniu przyczynia się on do rozwoju swojej miejscowości, płacąc w niej podatki. Mówienie o dużych kwotach wydawanych na szpitale, drogi i szkoły robi wrażenie, ale nie jest zrozumiałe dla mieszkańca. Buduje błędne wrażenie, że gmina ma nieograniczone środki na zaspokajanie potrzeb mieszkańców. Opowiadanie o finansach publicznych w sposób zrozumiały powoduje, że buduje się pozytywny obraz gminy, a mieszkańcy widzą powód i mają chęć do jej wspierania. Odwrócenie sposobu prezentacji budżetu pozwoliło przełamać barierę. Trudne w zrozumieniu uchwały budżetowe i niewyobrażalnie duże kwoty dla osoby, która zarabia 3000 zł brutto, zamieniły się w małe liczby, które wydajemy na co dzień i których wartość kojarzymy ”.

Jednym z głównych celów platformy jest bowiem właśnie edukowanie mieszkańców. „Czy wiesz, że gmina dostaje zaledwie około 38 proc. Twojego podatku dochodowego? Czy wiesz, ile pieniędzy przeznaczane jest na funkcjonowanie komunikacji miejskiej, lokalnej szkoły czy na oświetlenie Twojej ulicy? W naszych prezentacjach przedstawiamy planowane zadania inwestycyjne oraz Prognozę PIT, z której dowiesz się, o ile zwiększyłyby się wpływy do budżetu, gdyby podatek dochodowy został odprowadzony przez wszystkich mieszkańców” – czytamy na stronie nacoidamojepieniadze.pl.

Z platformy korzystają m.in. Warszawa, Poznań, Olsztyn, Legnica, Sopot, Tychy, ale także sporo małych miast i gmin. Np. podwarszawskie Stare Babice, Udanin, Szczuczyn, Młodzieszyn, Mełgiew, Radzymin, Sztum czy Jaworze.
Projekt ruszył w 2014 r., gdy jako pierwsze przystąpiło do niego miasto Piaseczno. Dziś już 36 miast i gmin za pośrednictwem platformy naidamojepieniadze.pl informuje i edukuje mieszkańców. Jednym z nich są podwarszawskie Stare Babice, które robią to od zeszłego roku.

„Często pytacie Państwo, jaki procent Waszych podatków trafia do budżetu gminy i co z tych pieniędzy jest realizowane? - pisze Urząd Gminy Stare Babice na swej stronie internetowej. „Dzięki platformie łatwo znaleźć odpowiedzi na te pytania. W dziale Dla Mieszkańca na stronie można znaleźć po lewej stronie zakładkę "Na co idą Twoje pieniądze?". Gmina zachęca do odwiedzin i do płacenia podatków w Gminie Stare Babice”.

jmk/
TAGI: PODATKI
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25