facebook RSS # #

22.07.2019 23:39

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-03-18 15:39       aktualizacja: 2019-03-18 15:40       Wiadomości PAP
  A A A

Wyższe dodatki. Poznań chce wesprzeć nauczycieli i zapowiada podwyżki

Wyższe dodatki. Poznań chce wesprzeć nauczycieli i zapowiada podwyżki
Fot.PAP/M.Kuczyński
Władze Poznania zamierzają wesprzeć nauczycieli walczących o podwyżki. Wskazują, że mogą to zrobić wyłącznie w sferze, na którą wpływ ma samorząd. Miasto zapowiedziało w poniedziałek podwyżki nauczycielskich dodatków, w tym motywacyjnego i za wychowawstwo.

Poznański magistrat wskazał, że porozumienie w tej sprawie zostało wypracowane wspólnie ze związkami zawodowymi. Podwyżki wysokości dodatków nauczycielskich mają być wprowadzone od nowego roku szkolnego, czyli 1 września 2019 r. Magistrat poinformował, że na zwiększenie dodatków dla nauczycieli miasto przeznaczy w skali roku ok. 6 mln zł, a zmiany odczuje około 9,5 tys. osób.

"Reforma oświaty odwróciła system edukacji do góry nogami. Negatywne skutki z niej wynikające odczuły nie tylko samorządy, które musiały sfinansować i wprowadzić w życie narzucone zmiany. Wielu pracowników szkół straciło pracę w wyniku likwidacji gimnazjów. Tym, którzy pozostali w zawodzie przybyło obowiązków i stresów. Nie dziwi mnie, że nauczyciele walczą o godne zarobki" – podkreślił zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski.

Jak dodał, "niestety miasto Poznań nie ma wpływu na wysokość pensji zasadniczej, przez co swoje postulaty związki zawodowe muszą kierować bezpośrednio do rządzących. Chcemy jednak choć trochę pomóc nauczycielom w problemach i na tyle, na ile to możliwe, poprawić ich sytuację finansową" – podkreślił Wiśniewski.

Poznański magistrat tłumaczył, że na zarobki nauczyciela składa się wynagrodzenie zasadnicze, którego wysokość uzależniona jest od stopnia awansu zawodowego oraz różnego rodzaju dodatków. Urząd Miasta Poznania poinformował, że wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela stażysty wynosi brutto 2538 zł, nauczyciela kontraktowego – 2611 zł, mianowanego – 2965 zł, zaś nauczyciela dyplomowanego – 3483 zł. Wysokość wynagrodzenia zasadniczego jest określana przez ministra edukacji narodowej. Pieniądze na ten cel samorządy otrzymują z subwencji oświatowej. Wysokość dodatków zróżnicowana jest natomiast w zależności od uchwał jednostek samorządu terytorialnego. Ich wielkość określają organy stanowiące w regulaminach wynagradzania nauczycieli.

"Wysokość dodatków jest ustalana jako wartość procentowa kwoty bazowej ustalanej przez daną jednostkę samorządu terytorialnego. Właśnie wysokość procentowa poszczególnych dodatków ulegnie podwyższeniu. Jeśli wysokość pensji zasadniczej wzrośnie, zwiększy się także wysokość dodatku. O wielkości wynagrodzeń nauczycieli decyduje więc przede wszystkim wysokość wynagrodzenia zasadniczego określanego przez stronę rządową. O wzrost tych pensji walczą teraz nauczyciele" – podkreślił magistrat.

Wiceprezes poznańskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego Jacek Leśny zaznaczył, że "wzrost dodatków niewątpliwie wpłynie dobrze na samopoczucie poznańskich nauczycieli, którzy ze strony rządzących napotykają na ścianę".

W ramach wypracowanego z władzami miasta porozumienia w Poznaniu zwiększone zostaną dodatki funkcyjne – dla dyrektorów szkół (wzrost o 200 zł) i wicedyrektorów (wzrost o około 119 zł), a także za wychowawstwo czy warunki pracy, np. naukę w szkołach specjalnych, klasach łączonych czy dwujęzycznych. Wzrosnąć mają również dodatki motywacyjne dla nauczycieli.

Wojciech Miśko z oświatowej Solidarności w Poznaniu podkreślił, że czuje się usatysfakcjonowany z wypracowanych rozwiązań. "Cieszy mnie, że wzrost dodatków ma formę procentową. Dzięki temu jeśli wzrośnie pensja zasadnicza, wzrośnie również kwota dodatku" – zaznaczył.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny

woj/
TAGI: EDUKACJA
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2019-03-19 08:01:16
mireko66: W tym fragmencie wypowiedzi wiceprezydenta - "niestety miasto Poznań nie ma wpływu na wysokość pensji zasadniczej" - jest jakaś niezręczność, bo JST ma możliwość zwiększania wynagrodzenia nauczycieli, w tym wynagrodzeń zasadniczych, o czym stanowi art. 30 ust. 10 Karty Nauczyciela: "Organy prowadzące szkoły będące jednostkami samorządu terytorialnego mogą zwiększać środki na wynagrodzenia nauczycieli, w tym podwyższać minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego, ustalone w przepisach wydanych na podstawie ust. 5 pkt 1. Organy prowadzące mogą ponadto upoważniać dyrektorów szkół, w indywidualnych przypadkach oraz w granicach ustalonego planu finansowego szkoły, do przyznawania minimalnej stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela wyższej od ustalonej w przepisach wydanych na podstawie ust. 5 pkt 1 lub podwyższonej przez organ prowadzący."

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25